EPAM Çalıştayları'nın Sekizincisinde Açık Öğretim Lisesi’ne Göç ve Okul Terki Konuşuldu

29 Aralık 2022

İLKE Vakfı Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi’nin (EPAM) 28 Aralık 2022 tarihinde düzenlediği Açık Öğretim Lisesi’ne Göç ve Okul Terki başlıklı çalıştay, EPAM direktörü Selim Tiryakiol’un moderatörlüğünde Gürkan Ünver ve Dr. Uğur Özalp’in sunumlarıyla gerçekleşti.  


Çalıştay, Gürkan Ünver’in Okula Devamsızlık ve Okul Terki Nedenleri sunumu ile başladı. Ünver, okula devamsızlık ve neticesi olarak okul terkini hem alandaki çalışmalarla hem de sahadaki deneyimleri ile birlikte ele aldı. Ünver, okul terkinin, aile, okul, çevre ve bireysel kaynaklı nedenlerine değinerek öğrenciler arasında en fazla devamsızlık ve okul terkinin 12.sınıf öğrencileri arasında yaşandığını belirtti.


Çalıştayın devamında Dr. Uğur Özalp, Açık Öğretim Lisesi’ne Göç EPAM için hazırladığı Politika Notu üzerinden ele aldı. Özalp, 2022 yılında açık öğretim lisesi kaynaklı öğrenci sayılarının bir önceki seneye göre dramatik bir şekilde arttığını belirtti. Açık Öğretim Lisesi’ne yoğun talebin nedenleri ve potansiyel sonuçlarına değinerek sunumunu tamamladı.


Eğitimin güncel meselelerinden birisini ele alan çalıştay, katılımcıların soru, katkı ve değerlendirmeleri ile devam etti. Çalıştay, Selim Tiryakiol’un konuşmacılara hediye takdimiyle sona erdi. 

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ