İLKE e-BÜLTEN | HAZİRAN 2022

İktisat İzleme Raporu 2021 Kamuoyu ile Paylaşıldı


İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), İktisat İzleme Raporlarının üçüncüsü olan İktisat İzleme Raporu 2021’i 1 Haziran 2022 tarihinde Altunizade Mercure Hotel’de kamuoyuna sundu.


Temel Eğitimde Ahlak

Sempozyumu Gerçekleştirildi

4. Mensuplar Buluşması

İLEM Mensupları Biraraya Geldi

İGİAD'DAN AÇIKLAMA

Ücretli Çalışanlar Ekonomik Kriz Altında Ezilmemelidir

İLKE'DEN HABERLER

İslam İktisat Tarihi Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi!

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından hazırlanan İslam İktisat Tarihi Projesi tamamlandı. Uzman bir ekip tarafından uzun bir çalışma sonucu tamamlanan proje, 22 Haziran saat İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı’nda kamuoyuna sunuldu. Proje tanıtım toplantısında, Proje kapsamında araştırmacıların istifadesine sunulacak web sitesi tanıtıldı.

YTB Sivil Toplum Akademisi Balkanlar Bölgesi ile Başladı

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı ve YTB iş birliğiyle gerçekleştirilen YTB Sivil Toplum Akademisi Projesi ile Sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu temel alanlarda kurumsal kapasite gelişimlerine destek vermek, bölgelerde yer alan diğer STK’larla ilişki geliştirmelerini sağlamak ve kurumsal kapasitelerini artırmayı hedeflemektedir.


Cordoba Vakfı Kurucusu Anas Altikriti’yi İLKE Vakfında Ağırladık

Cordoba Vakfı’nın kurucusu aktivist Anas Altikriti, 14 Haziran 2022 tarihinde İLKE Vakfı’nda ağırlandı. Anas Altikriti, “The Muslim Thought and Its Development In The Non-Muslim West” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Programda İslam ve Batı ilişiklerinde güncel eğilimler, Avrupa’daki Müslümanların yaşadığı sorunlar ve Avrupa’daki Müslümanların kimlik problemi tartışıldı.

İKAM'DAN HABERLER

“Yeşil Finans Uygulamaları ve Katılım Bankacılığının Sosyal Boyutu" başlıklı Politika Notu yayımlandı.

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından hazırlanan İslam İktisat Tarihi Projesi tamamlandı. Uzman bir ekip tarafından uzun bir çalışma sonucu tamamlanan proje, 22 Haziran saat İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı’nda kamuoyuna sunuldu. Proje tanıtım toplantısında, Proje kapsamında araştırmacıların istifadesine sunulacak web sitesi tanıtıldı.

Indiana Üniversitesi (ABD)'den İKAM'a ziyaret

Indiana Üniversitesi ABD'den Afshan Paalberg ve beraberindeki bir heyet İKAM'i ziyaret etti. Görüşmede İLKE ve İKAM'in faaliyetleri hakkında bilgi verildi.
EPAM'DAN HABERLER

“Ebeveynleri Cezaevinde Olan Çocukların Eğitimi” Başlıklı Politika Notu Yayımlandı

Bu politika notunda ebeveyni cezaevinde olan çocuklar, eğitim sistemlerindeki dezavantajlı gruplardan biri olarak ele alınıyor ve bu grupta yer alan çocukların eğitim ortamlarında ve toplumsal hayattaki dezavantajlı konumlarını iyileştirmeye yönelik politika önerileri sunuluyor.

EPAM Politika Çalıştayları – VIII Gerçekleştirildi

EPAM, politika çalıştaylarının sekizincisini din eğitimi alanında son 10 yıl içerisinde yaşanan gelişmeleri tartışmak ve değerlendirmek üzere online olarak gerçekleştirdi.


TODAM'DAN HABERLER

Lokman Gündüz Konut Piyasasındaki Sorunları Değerlendirdi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Gündüz ile 8 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Konut Piyasasındaki Sorunlar başlıklı bir seminer düzenlendi.
Müslüman Dünyadan Fikrî Birikimler Bülteni’nin 17. Sayısı Yayımlandı!

Müslüman toplumların entelektüel gündemini takip etmek adına 43 ülke 235 sivil toplum, düşünce ve araştırma kuruluşunun yazılı ve sözlü faaliyetleri tarayarak oluşturduğumuz bülteni Müslüman toplumların gündemlerine ilişkin analiz metinleri ile zenginleştiriyoruz. Böylece faaliyet taramaları sonucunda Müslüman toplumların gündemlerine dair geniş bir veri tabanı oluştururken, gündeme dair analiz metinleri ile de Müslüman toplumların meselelerine derinlikli ve bütüncül bir bakış açısı sunuyoruz.

STA'DAN HABERLER

YTB Sivil Toplum Akademisi Balkanlar Bölgesi ile Başladı

İLKE Vakfı ve YTB işbirliği ile düzenlenen YTB Sivil Toplum Akademisi'nin ilk ayağı Balkanlar düzenlendi.


Kurumiçi Eğitimler Dijital Arşiv Atölyesi ile Devam Ediyor

STA tarafından personelimizin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenen kurumiçi eğitimlerde bu ay Kurumsal İletişim Koordinatörümüz Ömer Furkan Taşkıran ile Dijital Arşiv Atölyesi düzenledik.

Sivil Toplum Zirvesi Youtube'da!

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Sivil Toplum Zirvesi Youtube kanalımızda yayınlandı. Sivil Toplum Ödülleri, Geleceğin Türkiyesinde Sivil Toplum Rapor Sunumu ve diğer oturumları Youtube Kanalımızda izleyebilirsiniz.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Hesaplamalı Sosyal Bilim

Dr. Ümit Güneş hesaplamalı sosyal bilim metodunu ele aldığı yazıda gelecekte yapılacak en sıra dışı araştırmaların, sosyal bilim ve bilgisayar biliminin birleşimiyle mümkün olacağını vurguluyor.

Seçmen Araştırmalarının Zorlukları ve Sorunları

Ulaş Tol seçmen araştırmalarında sorunları incelediği yazıda veri toplama ve veri yorumlama süreçlerini ele alıyor.


Matematiksel Düşünme ve Sosyal Bilimlerde Teoriler

Doç. Dr. Abuzer Gündüz matematik ve sosyal bilimler ilişkini ele aldı. Gündüz Matematikteki her yeni köktenci dönüşümün bir şekilde sosyal bilimlerde yeni bir yöntem teklifi sunduğunu iddia ediyor.

İLKE STUDYO'DAN HABERLER

Oyunlar | Eğitim Gündemi 34

EPAM Koordinatörü İbrahim Hakan Karataş, Eğitim Gündemi programında masal anlatıcısı, yazar Dursun Ali Emecan'ı konuk ediyor. Oyun kavramının çocuk eğitimi konusundaki yeri ve önemi tartışılıyor.


Gönül Bahçe'si | Yüksel Korkmaz

TGG kapsamında Yüksel Korkmaz ile Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde 7'den 77'ye herkes için ortaya koyduğu iyilik çalışmalarını ve gönlündeki Bahçe'yi konuştuk.


Güneşin Çocuklarını Üşütmeyelim | Ramazan Mervan Kurt

TGG kapsamında Ramazan Mervan Kurt ile Güneşin Çocuklarını Üşütmeyelim Derneği ile taçlanan gönüllü çalışmalarını ve kışı sert geçen coğrafyalarda yaşayan çocukların gözlerindeki baharın hikayesini konuştuk.

İGİAD'DAN HABERLER

Genel İdare Kurulu Üyeleri Kahvaltılı Toplantıda Buluştu

Yılda bir kez gerçekleşen İGİAD Genel İdare Kurulu üyeleri kahvaltı eşliğinde toplantılarını gerçekleştirdiler.

Ders Veren Tecrübeler'e Makropen Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Acar'ı Konuk Oldu

İGİAD, Tecrübe yeni girişimcilere aktarıldıkça çoğalır ilkesinden hareketle Ders Veren Tecrübeler serisine devam ediyor. Programın son konuğu Makropen Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Acar oldu.

İLEM'DEN HABERLER

İDP Sıtkı Türkan Kütüphanesi Yeni Yerinde Sizleri Bekliyor!

Yıllardır İslamcılık alanında çalışmalar yapan araştırmacılara birincil kaynaklara erişme imkanı sağlayan İDP Sıtkı Türkan Kütüphanesi yeni yerinde kullanıcılara hizmet vermeye devam edecek.

"Tunus'ta Demokrasinin Sonu Mu?" Sunumu Gerçekleşti

Süleyman Güder moderatörlüğünde 11 Haziran cumartesi günü İLEM'de gerçekleştirilen sunumda M. Tahir Kılavuz, Tunus’un demokratikleşmesine yönelik meseleleri tartışmaya açtı.

İLEM Yayınları'ndan Yeni Kitap

Fikir ve Hareket İncelemeleri serisinin yedinci kitabı "Mavera Dergisi: Edebiyat Alanındaki Bir Buluşma Yeri" İLEM Yayınlarından çıktı.YEKDER'DEN HABERLER

Çocuklar, YEKDER Yaz Okulu’nda Hem Öğreniyor Hem Eğleniyor!

YEKDER, Gençlerin şahsiyet gelişimini desteklemeyi, bağımsız bir kimlik ve üretken bir kişilik sahibi olmalarını hedefleyerek “YEKDER Yaz Okulu” programını başlattı.

Tematik Okuma Gruplarının Oturumları Tamamlandı

"Siyer", "Psikoloji", "Öncü Şahsiyetler", "Çocuk Gelişimi" ve "Çocuk Edebiyatı" olmak üzere altı tema çerçevesinde yürütülen okuma gruplarında 10 oturum tamamlandı.

Marifetli Öğrencilerimiz Dönemi Piknik İle Kapattı

Gençlik Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde yıl boyunca yapılan yoğun çalışmaların ardından ortaokul-lise öğrenci gruplarımız dönemi eğlence dolu piknik ile sonlandırdı.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ