Yerel Yönetimlerin Kültür Politikaları Tartışıldı

17 Mayıs 2018

İLKE İlim Kültür ve Eğitim Derneği’nin yakın zamanda başlattığı Politika Notları Serisi kapsamında yazılan metinlerin müzakere edildiği Gündem Konuşmaları etkinliğinin altıncısı gerçekleştirildi.

İLKE Derneği merkezinde düzenlenen toplantıya İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Faruk Yaslıçimen konuşmacı olarak katıldı. Yoğun bir ilginin olduğu toplantıda Yaslıçimen, İLKE Politika Notları kapsamında hazırladığı “Yerel Yönetimlerde Kültür Politikaları” başlıklı bir sunum yaptı.

Yaslıçimen sunumuna yerel yönetimlerin kültüre verdiği önemin son 20 yılda çok arttığını belirterek başladı. Yerel yönetimlerce gerçekleştirilen bazı kültürel faaliyetlerin uluslararası boyut kazandığını kaydeden Yaslıçimen kamu ihale kanunu, alandaki koordinasyon sorunu, içerik belirleme ve karar verme süreçleri, muhatap odaklılık ve kültürel faaliyetler için üretilen mekânlar dolayısıyla bazı sorunlar olduğunu ifade etti.

Yaslıçimen, kültürün çok farklı bir alan olması dolayısıyla bu konudaki alımların veya hizmetlerin kamu ihale kanunu ile yapılmasının bazı sorunlara yol açtığını, bunun için özel bir mevzuatın çıkarılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Genel olarak aktör ve etkinlik fazlalığından kaynaklanan koordinasyon eksikliğinin de kültürel faaliyetlerde soruna yol açtığını belirten Yaslıçimen benzer faaliyetlerin farklı kurumlar tarafından birbirinden habersiz şekilde gerçekleştirilebildiğini hatırlattı.

Kültürel çeşitlilik ve odak gibi sorunlara da değinen Yaslıçimen sunumunun sonunda yaptığı durum tespitleri ile ilgili çözüm önerileri de sundu.

Toplantıya geniş çevrelerden katılım gerçekleşti. Sultanbeyli Belediyesi Kültür Müdürü Mehmet Mazak ve Zeytinburnu Belediyesi Kültür Eski Müdürü Mustafa Aydın uygulamadaki sorunlara değinirken Sosyolog Erol Erdoğan, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Akademisyen Hüner Şencan ve Editör Fatih Kutan da saha uygulamalarındaki sorunlarla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Katılımcıların soruları ve katkılarıyla zenginleşen program İLKE Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar'ın Yaslimen'e plaket takdimiyle sona erdi.

Yerel yönetimlerin kültür politikaları ile ilgili tespitler ve çözüm önerileri sunan politika notunu okumak için TIKLAYINIZ.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ