Values-Based Leadership: An Islamic Perspective Semineri Gerçekleştirildi

10 Mayıs 2022

İLKE Vakfı Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi (TODAM), Oxford Centre for Islamic Studies Araştırmacısı Dr. Basil Mustafa’yı 9 Mayıs 2022 tarihinde İLKE Vakfı’nda ağırladı.


Basil Mustafa “Values-Based Leadership: An Islamic Perspective” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Programda yöneticilik ve liderlik teorileri, İslam ve liderlik ilişkisi sahih liderlik (authentic leadership) kavramı ve Hz. Muhammed’in liderlik anlayışı tartışıldı.


Basil Mustafa sunumuna modern yöneticilik teorileri ve değer kavramı arasında güçlü bir ilişki olduğundan bahsederek başladı ve değer kavramının herhangi bir liderlik teorisinin ve iş stratejisinin merkezinde yer aldığını vurguladı.  Dr. Mustafa, peygamber efendimizin hayatından örnekler ile aslında modern teorilerdeki değer temelli liderlik anlayışının Siyer-i Nebi’de var olduğunu gösterdi. Ona göre Hz. Muhammed liderliği, zamanında ve ötesinde meydana gelen dikkate değer dini, ahlaki, sosyal ve ekonomik dönüşümlerin kurulmasında çok önemli bir rol oynadı ve hayatı boyunca, çağdaş liderlik modelleri tarafından ilan edilen birçok liderlik yetkinliği için bir kapasite gösterdi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ