STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli Tanıtıldı

25 Ağustos 2021

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı (İLKE) çatısı altında yer alan Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi (TODAM), “STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli” projesini sivil toplumun istifadesine sundu.

 

Sivil toplum kuruluşlarının kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen “STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli” projesi, 24 Ağustos 2021 Salı günü Yenikapı Mevlevihanesi’nde kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı program ile kamuoyuna tanıtıldı.

Pozitif duygulardan beslenen handikaplarımız var


Açılış ve selamlama konuşmaları ile başlayan programda İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar “Yakın zamanda yaşadığımız afetlerde gördük ki bir anda Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler ellerinde yardım malzemeleri arama kurtarma ve inşa faaliyetleri ile çok hızlı bir şekilde aksiyon aldılar. Sadece afet anlarında değil normal zamanlarda da sivil toplum çok önemli bir toplumsal katkı ortaya koyuyor. Fakat bizde maalesef pozitif duygulardan beslenen yanlış anlayışlar var gönüllülük hayır mantığı ile yapıldığı için çokta fazla ölçülmemesi yada kurumsallaştırılmaması, geliştirmelere yönelik hedeflerin konulmaması gibi bir takım handikaplarımız var.” dedi.

 

Dünyanın birçok yerinde yönetim alanında ortaya çıkan yeni modellerin yeni sistemlerin var olduğunu ve bunların sivil toplum alanına da uygun bir şekilde aktarıldığını dile getiren Sunar, ülkemizde pozitif duygulardan kaynaklanan hayrı gizleme, hesabını yapmama mantığından sıyrılıp dünyanın büyük problemlerini sivil toplumun sınırlı imkanları ile çözmek için kurumların kapasitelerini geliştirmesi gerektiğine değindi.

 

Gelinen noktada insanların gönüllü şekilde faaliyetlere yönelmiş durumda olduklarını, dolayısı ile aslında gönüllü bir şekilde o alanı geliştirmeye de razı olduklarından hareketle İLKE olarak bir öz değerlendirme sistemi geliştirdiklerini söyledi. STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli ile herkesin kendi kurumunu nesnel bir şekilde sisteme girip değerlendirebildiği ve bir karne alarak sistemin sunduğu seviye önerilerine göre geliştirmesi gereken alanlarını görebildiği bir web sitesi hazırladıklarını ifade etti.

 

Sivil toplum İLKE için çok önemli

 

İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Nihat Erdoğmuş konuşmasında “Sivil toplum alanı İLKE olarak çok önemsediğimiz bir alan 2017 yılında kurduğumuz Kurumsal Yönetim Akademisi’nde; strateji geliştirme, organizasyon, yönetim süreçleri ve insan kaynağı oluşturulması gibi birçok konuyu ele aldık ve çeşitli araştırmalar yaparak raporlar hazırladık. Bu faaliyetlerle aslında modelin fikri alt yapısını oluşturduk ve STK ve yönetim meselesinde hazırladığımız modelli bir araca benzetirsek bu öyle bir araç ki göstergeleri oluşturulmuş bütüncül bir şekilde aracı göstergelerden takip edebiliyorsunuz her hangi bir arıza olması durumunda deneme yanılma yoluyla değil de direk göstergelere bakarak gerekli müdahale ve geliştirmeyi yapabiliyorsunuz.” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Kurumsal Yönetim Akademisi Koordinatörü Merve Bircan Altınsoy gerçekleştirdiği sunum ile modelin metodoloji, hazırlık ve gelişim süreçlerinden bahsederek web sitesinin kullanımı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 

 

STK’lar için öz değerlendirme modeli web sitesi açıldı

 

STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme Modeli, hazırlanan web sitesi ile kurum ve kuruluşların dijital platformda öz değerlendirmelerini yapma fırsatı sunuyor. Sistem kullanıcılara insan kaynakları yönetiminden-etkinlik yönetimine, gönüllü yönetiminden-denetime kadar kapasite gelişimleri için önemli olan on temel başlıktan her biri için ayrı ayrı ayrıca istenirse bütüncül bir şekilde kurumsal öz değerlendirme imkanı sağlıyor. Kurumlar soruları cevaplandırarak değerlendirmelerini yaptıktan sonra cevaplandırılan başlıklara ait bir kurum karnesi oluşturuluyor, karne içerisinde kuruma geliştirmesi gereken alanlar için yazılı ve görsel geliştirme önerileri sunuluyor.


Web sitesine odm.ilke.org.tr adresinden erişmek mümkün.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ