İLKE Vakfı'nda Yeni Yönetim Göreve Başladı: Topluma Yararlı Çalışmaları Sürdüreceğiz

13 Ocak 2024

Eğitim, sivil toplum, iktisat ve toplum alanlarında araştırma ve yayın faaliyetleri yürüten İLKE'de Mütevelli Heyet yeni yönetim kurulunu atadı. Yönetim kurulu başkanlığını yürüten Prof. Dr. Lütfi Sunar, görevini başkan yardımcısı Av. Ahmet Sait Öner’e devretti. Düzenlenen devir teslim töreniyle Öner ve yeni yönetim kurulu da görevine başladı.


İLKE Vakfı yeni yönetim kurulu ile önceki dönemlerde olduğu gibi  daha güçlü şekilde çalışmalarına devam edecek. Akademi, sivil toplum, hukuk ve iş dünyasından alanlarında önemli çalışmalar yapmış isimlerden oluşan yeni yönetim kurulu, vakfın bünyesinde bulunan merkezler ve üye kuruluşların faaliyetlerini daha ileri taşımak amacıyla çalışmalarına başlayacak.Güçlü kurumsal yapılarla organize ve verimli çalışmalara devam edeceğiz 


İLKE Mütevelli Heyet Başkanı Nihat Erdoğmuş ise konuşmasında sivil bir bakışla ve sivil alanda kalarak daha müreffeh bir dünyanın inşası için çalışmaya devam edeceklerini söyledi:


“Yapıcı katkıya siyasetin, toplumun, ekonominin, ailenin, kısaca hepimizin ihtiyacı var. Gelir dağılımı adaletsizliğini giderme gibi pek çok meselede çözümler gerekiyor. İLKE Vakfı bir yandan içerik üretirken bir yandan güçlü kurumsal yapılarla organize ve verimli çabalar sunma gayretinde. Çalışmalarımızda sürekli yenilenmeye çalışıyoruz.  Görevi devreden bütün üyelerimiz çok değerli ancak Lütfi hocamıza ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Bir nefer gibi çalıştı ve yoğun bir emek ve mesai harcadı. Kendisine sizlerin huzurunda çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.


Kurumlarda yeni insanlara yer açmak gerekiyor


Törende bir konuşma gerçekleştiren Lütfi Sunar: 


“İLKE  Vakfı'nı kurarken isim bulmakta zorlandık. Böyle kuruluşlara anlamlı bir isim bulmak zordur. En sonunda İLKE üzerinde mutabık kaldık.  İLKE bizim için sadece süslü bir kelime değil. Her durumda her farklı yerde farklı davranmamak, ilkeli olmak için kullandığımız bir kelime anlamına geliyor. Bendeniz dokuz yıldan fazla bir zamandır yönetim kurulu başkanlığı yapıyorum. Bu biraz bayrak yarışı gibi ancak aynı zamanda hep birlikte yapılacak bir iş. İLKE'de eşgüdümlü, organize ve birlikte çalışma kültürünü yakaladık.  Yeni insanlara yer açmak, yer vermek gerekiyor. Ahmet Sait Öner benden bayrağı devraldı. Yeni yönetim kurulunun hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.“  dedi.


Bayrağı daha yukarı taşıyacağız


Yeni Başkan Av. Ahmet Sait Öner de yaptığı konuşmada Lütfi Sunar ve yönetimine teşekkür ederek İLKE’de bugüne kadar yapılan çalışmaların üstüne koyarak aldıkları bayrağı daha yukarı taşıyacaklarını ifade etti:


“Lütfi Hoca dokuz yıldır devam ettiği görevi devrettiğini söyledi ancak biz onun fikirlerinden ve tecrübesinden yararlanmaya devam edeceğiz. Kendisine bugüne kadarki emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim.  İLKE'de bir düşünce kuruluşu olarak düşünce ve strateji üretiyoruz.  2024 itibariyle sadeleş ve derinleş mottosunu belirledik. Değişim ve dönüşümü yakalayabilmek bir strateji gerektirir. Nasıl şirketlerimizin nitelikli büyüme hedefleri varsa vakıfların da bu modele uygun hareket etme gerekliliğinin farkındayım. Dinamik ancak suhuletle iş yapmaya devam edeceğiz. Heyecanlı olduğumu belirtmek istiyorum. Yapacağımız işlerin ümmete faydalı olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.” 


Av. Ahmet Sait Öner başkanlığındaki yeni yönetim kurulu; sivil toplum, akademi ve iş dünyasından alanında önemli çalışmalara imza atan isimlerden oluşuyor. İLKE’de ve akademide başarılı çalışmalar yürüten Doç. Dr. Ümit Güneş ise başkan yardımcısı olarak görevine devam edecek. Yine iş ahlakı alanında sivil toplum faaliyetleri yürütmüş olan Şükrü Alkan, sosyoloji alanında önemli akademik çalışmaları olan Dr. Elyesa Koytak, öne çıkan sivil toplum faaliyetleri yürüten Erol Erdoğan, yeni medya alanında inovatif girişimleri bulunan Ömer Burak Tek ve şehir teknolojileri alanında önemli yeniliklere imza atan Dr. Fatih Gündoğan yer alıyor. Yeni yönetim kurulu İLKE’nin vizyon ve misyonunu yansıtacak şekilde topluma yararlı çalışmalar yürüten bir kadrodan oluşuyor. 


Ahmet Sait Öner kimdir?


2003 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Serbest avukatlık mesleğinin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevlerinde bulundu. 2014 yılında kurduğu Adalet ve İlim Akademisi (ADİL)'nin yöneticiliğini yapmaktadır. Hukuk ve edebiyat alanlarında çeşitli dergilerde yayımlanmış araştırma ve yazıları bulunmaktadır. Halen özellikle hukuk alanında araştırma ve yazım faaliyetlerine devam etmektedir. Ekim 2023’den beri ise İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliğini yürütmektedir.