Platform, Müslüman Dünyanın Gündemini Bütüncül ve Özgün Bir Perspektifle Sunuyor!

01 Haziran 2023

İLKE Vakfı Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi TODAM tarafından hazırlanan "Platform" dergisi ve internet sitesi tanıtım toplantısını ilgili gazeteci, STK temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlendik. Açılış konuşmasını İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar'ın yaptığı toplantıda, TODAM Direktörü Elyesa Koytak Platform'u tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından toplantıya katılan gazeteci, sivil toplum temsilcileri ve akademisyenler projeye dair görüş ve önerilerini dile getirdi.Prof. Dr. Lütfi Sunar açılış ve selamlama konuşmasında Platform web sitesinde yer alan veri tabanı sayesinde internet sitesinin gelecekte Müslüman dünya için bir enformasyon merkezine dönüşmesini hedeflediklerini belirtti.


Toplantıda bir tanıtım sunumu gerçekleştiren TODAM Direktörü Dr. Elyesa Koytak ise “Müslüman dünyanın coğrafi olarak sınırlandırılmadığı ve nerede bir Müslüman topluluk bulunuyorsa orası bizim için Müslüman dünyadır” ifadelerini kullanarak Platform’ın kapsamının çok geniş olduğuna vurgu yaptı.


TODAM Direktörü Elyesa Koytak’ın sunumunu tamamlamasının ardından katılımcılarla istişare bölümüne geçildi. Bu bölümde İbn Haldun Üniversitesi’nden Dr. Vahdettin Işık “Platform, ismiyle müsemma olarak Müslüman dünyanın platformu olmuş” ifadelerini kullanarak sözlerine başladı. Işık, Türkiye’de bulunan uluslararası öğrencilerle irtibat güçlendirilmesi ve Platform dergisine katkıları alınması gerektiğinin altını çizdi.


İbn Haldun Üniversitesi’nden Dr. Faruk Yaslıçimen ise Platform internet sitesindeki veri tabanına dikkat çekerek “Sadece bir veri seti sunmasının yanı sıra verilerin konuşturulması ve analizlerin çoğaltılması önemli olacaktır” ifadelerini kullandı. Elmin Aliyev Platform’un Müslüman toplumların gündemini alışılagelmiş kalıpların dışında olduğunu ve veriye dayalı aktarmasıyla ayırt edici yönü olduğunu vurguladı.


İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berdal Aral ise, Platform’da İslam dünyasının özne olduğu analizlerine yer vermesi gerektiğini dile getirdi. Katılımcılar arasında görüşlerini dile getiren bir diğer isim olan Av. Gülden Sönmez, Platform’un herkesin gözden kaçırdığı ama insanlığın kritik meseleleri olan su krizi, kripto para, finans gibi meselelerin Müslümanların bakış açısıyla analiz edilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Toplantıya Prof. Dr. Mehmet Akif Okur, Gazeteciler Sevda Dursun, İsmail Halis ve Kenan Alpay, Genç Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın yanı sıra İletişim Başkanlığı İstanbul Bölge Müdürü Metin Erol da katılarak görüş ve önerilerini dile getirdiler.

 

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ