Nokta Yayın Grubu Tanıtıldı: Özgün Fikir Önceliğimiz

02 Aralık 2023

İLKE Vakfı bünyesinde kurulan Nokta Yayın Grubu, 2 Aralık Cumartesi Günü Fıstıkağacı’ndaki çalışma ofisinde yapılan tanıtım toplantısıyla yayıncılığa merhaba dedi. Toplantıya yayın dünyasından, akademiden ve basından pek çok isim katıldı. Bünyesinde 4 yayınevi ve 3 dergi bulunduran yayın grubu yayıncılık dünyasına hızlı bir giriş yapacak.


Nokta Yayın Grubu, düşünce yayıncılığı alanında bir referans noktası olmayı amaçlıyor. Yayın grubu bünyesinde Nokta Kitap, Fikir Kitap, Mesken Kitap ve İktisat Yayınları ile İnsan & Toplum, Tujise ve İş Ahlakı dergileri yer alıyor. Ayrıca prodüksiyon çalışmaları yapan Stüdyo da yayın grubuna dahil oldu.


Özgün Fikri Üretim Önceliğimiz


İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar’ın konuşması ile başlayan programa yayın dünyasından pek çok isim katıldı. Sunar, konuşmasında Nokta Yayın Grubunun amaçlarından ve hedeflerinden bahsettikten sonra Türkiye’de yayıncılığın durumuna vurgu yaptı. Sunar’ın ardından açık kürsüde söz alan katılımcılar, Nokta Yayın Grubunun dolduracağı boşluğa vurgu yaparak alandaki ihtiyaçları tespit etti. Çıra Yayınları’ndan Davut Güler, Yeditepe Yayınları’ndan Mustafa Karagülle, aktivist yazar Adem Özköse, tiyatrocu yazar Ayşe Şahinboy Doğan ve Osman Doğan, Profesör Doktor Hüsrev Subaşı, yayıncı Bekir Cantemir, Profesör Doktor Necmettin Kızılkaya, Yazar Mehmet Mazak söz alarak hayırlı olsun dileklerini ve temennilerini paylaştılar.


Akademik yayıncılığa yeni bir soluk getirmek üzere yola çıkan Fikir Kitap, özgün araştırma çalışmalarının ve yeni serilerin yayınlanacağı; sosyolojiden uluslararası ilişkilere, siyasetten iletişime geniş bir sahada nitelikli eserler okuyucu ile buluşacak. 2015’ten bu yana 100’e yakın eser yayımlayan İLEM Yayınları da artık Fikir Kitap markası ile yoluna devam edecek.


Çocuk, genç, aile, ve din eğitimi alanında değerli eserler yayınlamayı amaçlayan ve yeni bir yayınevi olan Mesken Kitap da önemli bir alana yoğunlaşıyor. 2003’ten bu yana çocuklara, gençlere, yetişkinlere ve eğitimcilere yönelik özgün programlar, yayınlar ve materyaller geliştiren YEKDER Yayınları, artık okurlarının karşısına Mesken Kitap etiketiyle çıkacak.


Nokta Kitap ise Müslüman dünyanın temel meselelerine ve sosyal hayata dair konulara odaklanacak. Çok yakında yeni serileri ile okurlarını selamlayacak Nokta Kitap’ta ayrıca alanında uzman kişilerle ortak ürünler verilecek. Türkiye’nin Yüz Yılı’na odaklanan yeni bir serinin yayımlanacağının müjdesi de verildi. İnsani ve İslami bir ekonominin yöntemlerini araştıran halihazırda 130’ün üzerinde kitap yayımlayan İktisat Yayınları da eser üretimini yoğunlaştıracak.


TUJİSE, İş Ahlakı, İnsan&Toplum dergileri de Nokta Yayın Grubu çatısı altında yolculuğuna devam edecek. Uluslararası indekslerce taranan ve saygın bir konumda olan süreli yayınlar artık daha gür bir sese sahip olacak.


Yayın grubu bünyesinde tüm yayınlara noktayayin.com adresinden ulaşabilirsiniz.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ