Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler 17. Sayısı Yayımlandı.

01 Temmuz 2022

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler 17. Sayısı Yayımlandı. 


İLKE Vakfı Toplumsal Düşünce ve Araştırma Merkezi (TODAM) bünyesinde Müslüman toplumların entelektüel gündemlerine ışık tutmak amacıyla her ay yayımlanan Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni 17. sayısıyla siz değerli okuyucuların karşısında. Bülten; Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Güney-Güneydoğu Asya, Orta Asya, Batı Avrupa ve Balkan bölgelerinde yer alan 43 ülkeden yaklaşık 250 sivil toplum, araştırma ve düşünce kuruluşunun yazılı ve sözlü faaliyetleri taranarak hazırlandı. Müslüman toplumlarda öne çıkan konularda dört analiz metni ve bir portre-analiz yer aldı. 

Bültenin 17. sayısında Dünya Keşmir Farkındalık Forumu Başkanı Gulam Nabi Fai’nin “Keşmir Sorunu: Bazı Tarihsel Gerçekler” başlıklı analizi Keşmir’in tarihsel arka planına işaret ederken aynı zamanda Keşmir soruna uluslararası boyutta çözüm önerileri de sunmaktadır. 


Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni’nin bu sayısında “ABD’de Yaşayan Müslümanların Sosyal ve Siyasal Yaşamı”, “Toplumsal Dışlanma: İfade Özgürlüğü mü, Nefret Söylemi mi?”, “İdealden Pragmatizme Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde Demokratikleşme”, “Talal Asad: Bir İslâm Antropoloğu” başlıklı analiz metinleri yer aldı. Son olarak Müslüman toplumlarda mayıs ayı boyunca gerçekleştirilen yazılı ve sözlü faaliyetlerin tasnif edilmiş envanteri sunuldu. 


İncelemek için tıklayınız.


ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ