Mursi'nin Şehadeti Kutlu Olsun!

17 Haziran 2019

Mısır'ın serbest seçimlerle göreve gelen ancak darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda vefat etti.

Ülke medyasında yer alan haberlerde Mursi'nin duruşma esnasında hakimden söz alarak konuştuğu belirtildi. Duruşmanın sona ermesinin ardından mahkeme salonunda bayılan Mursi, vefat etti. 

Mursi'nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, duruşma salonundaki sanık kafesinde bulunan Mursi'nin son konuşmasında yargılanma sürecini eleştirdiğini belirtti.

Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı'nın, "Şu ana kadar mahkemede neler olup bittiğini anlamıyorum. Avukat görmüyorum. Medya görmüyorum. Ortada bir mahkeme de görmüyorum. Mahkemenin görevlendirdiği avukat da beni savunacak bir bilgiye sahip olmayacak." dediğini kaydeden Abdulmaksut, Mursi'nin bir şiire atıfta bulunarak "kendisine zulmetse de ülkesine bağlı olduğunu" söylediğini aktardı.

Abdulmaksut, Mursi'nin ayrıca şu ifadeleri kullandığını kaydetti:

"Mahkemeden gizli bir duruşma istemiştim. Mahkeme reddetti. Bitti, bu mahkemenin kararı. Ancak ülkemin güvenliği, selameti ve egemenliği için benimle mezara gidecek sırlarım var." 

Mısır'da halk ayaklanmasının ardından yapılan ilk serbest seçimlerde Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan-ı Müslimin)'nın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi'nin adayı olarak seçimleri kazanmıştı. Mursi görevinin ilk yılı henüz dolmuşken 3 Temmuz 2013'te Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin öncülük ettiği kanlı darbeyle görevinden alınmıştı. Mursi, darbeci yönetim tarafından birçok asılsız suçlamayla yargılanıyordu.

İLKE olarak Mursi'ye Allah rahmet diliyoruz. Şehadeti makbul, müslümanların uyanışına vesile olsun.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ