Mesleki Eğitimin Geleceği Müzakere Edildi

25 Eylül 2019

İLKE İlim Kültür ve Eğitim Vakfı'nın ilgiyle takip edilen Gündem Konuşmaları etkinliklerinin onüçüncüsü gerçekleştirildi. Toplantıda “Mesleki ve Teknik Eğitimin Geleceği”  konusu masaya yatırıldı. 


Toplantıda İLKE tarafından hayata geçirilen Geleceğin Türkiyesi projesi kapsamında hazırlanan analiz raporlarından "Mesleki ve Teknik Eğitimin Geleceği" başlıklı raporun yazarı Hasan Bozgeyikli bir sunum yaptı. Bozgeyikli sunumunda mesleki ve teknik eğitimin mevcut durumunu özetleyerek sistemde artık kronik hale gelen sorunlar için eliştirilen acil çözümlerin biran evvel uygulanması gerektiğini kaydetti.


Bozgeyikli, mesleki ve teknik eğitimdeki sorun alanlarını mesleki ve teknik eğitime yönelik toplumun olumsuz algısı; mezunların gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip olmaması; müfredatın güncel olmaması; mesleki okulların donanım açısından yetersiz olması; öğretmenlerin hizmet öncesi eğitimi ve mesleki gelişimi; mesleki eğitimde okul-sektör iş birliğinin kurulamaması olarak sıralayarak bunlara dair çözüm önerilerini sundu.


Programa çok sayıda eğitimci, akademisyen ve eğitim alanında faaliyet gösteren STK'ların temsilcileri katıldı. Program İLKE Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar'ın Bozgeyikli'ye plaket takdimiyle sona erdi.


Hasan Bozgeyikli'nin hazırladığı analiz raporunu OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ