MAZLUMDER'den İLKE'ye Ödül

15 Aralık 2018

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) tarafından verilen İnsan Hakları Ödülleri sahiplerini buldu. İLKE Derneği, Örgütlü Mücadele Ödülüne layık görüldü.

MAZLUMDER tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen İnsan Hakları Gecesi, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde yapıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, 28 Şubat'ın "brifingli yargı"sı tarafından yapılan hukuksuz yargılamalarla cezaevine gönderilen ve halen cezaevinde tutulan mahpusların, anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaştıkları "Duvarı Aşan Sözler" kitabının tanıtımını Avukat Kaya Kartal yaptı.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, programın açılışında yaptığı konuşmada, Hazreti Muhammed'in ailesine karşı gösterdiği adaletli yaklaşımları, Kur'an-ı Kerim'de geçen adalet ayetleriyle destekleyerek, hayatı boyunca adaletli bir hayat felsefesini insanlara örnek olarak nakşettiğini söyledi.

15 Temmuz'da yaşanan hain darbe kalkışmasından örnekler gösteren Beyhan, "Adaletin arandığı ortamlara baktığımız zaman gerek dünyada gerekse ülkemizde maalesef adalet duygusunun zedelendiğini görüyoruz." dedi.

Mısır'da darbecilerin korunarak, meşru iktidar sahiplerinin zindanlara atılarak terörist ilan edildiğini vurgulayan Beyhan, "Uluslararası güçler, Türkiye'de de 15 Temmuz'da darbe yapmak isteyenleri koruyor, darbeyi engelleyen halkı ise adeta linç etmeye çalışıyor ve aynı zamanda da suçluyor." diye konuştu.

"İNSAN HAKLARI ÖDÜLLERİ" SAHİPLERİNİ BULDU

Gecede, "Bireysel Mücadele Ödülü"ne tiyatrocu Turgay Tanülkü layık görülürken, İLKE Derneği ve Vahdet Vakfı "Örgütlü Mücadele Ödülü"ne, Avukat Havva Şahin ise "Avukat Aydın Durmuş Genç Hukukçu Ödülü"ne layık görüldü. İLKE Derneği’nin ödülünü kurum adına Yürütme Kurulu üyemiz ve YEKDER Genel Başkanı Sedat Özgür aldı.

"İnsan Hakları Medya Ödülü" TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici ve gazeteci-yazar Yıldıray Oğur'a verildi. Geceye katılamayan Ekici'nin ödülünü, TRT Kürdi Haber ve Program Müdürü Gülabi Eryaman aldı. "Vefa Ödülü" ise yazar Ahmet Mercan ve MAZLUMDER Kurucu Üyesi Mehmet Coşkun'a takdim edildi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ