İslam Ahlâk Düşüncesi Projesi (İAD)'nin Tanıtım Toplantısı 4 Mart'ta Gerçekleşecek

27 Şubat 2017

2013 yılından beri İLKE Derneği ve İLEM tarafından ortaklaşa sürdürülen İslam Ahlâk Düşüncesi Projesi (İAD)'nin dört yıllık serüveninin ve hasılasının paylaşılacağı tanıtım toplantısı 4 Mart 2017 Cumartesi günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Saat 17:00'da başlayacak programda projenin tanıtımı yapılacak ve proje boyunca ortaya çıkan yayınlar ve etkinlikleri anlatan bir de sergi düzenlenecek.

Pek çok farklı bileşenden oluşan Ahlâk Düşüncesi Projesi (İAD)'nin temel amacı, ahlâk alanında telif edilmiş çalışmaların belli bir sistem dahilinde ortaya konularak, nitelikli ilmi çalışmalar yapılmasına imkân sağlanması ve bu süreçte ahlâk çalışan araştırmacıların yetişmesinin temin edilmesidir. Bu bağlamda, proje çerçevesinde 4 yılda tercüme, tahkik ve telif eserler başta olmak üzere onlarca eser yayımlandı.

Yazma Eserler 26 Ayrı Kategoride Kataloglandı

Projenin önemli çıktılarından biri de 26 ayrı kategoriye ayrılmış yazma eserlerin kataloglanarak dijital ortama aktarılmasıdır. Veri tabanına yüklenen şimdilik 500'ü aşan yazma eser ile araştırmacıların İslam Ahlâk Düşüncesi alanında yeni ve özgün çalışmalar yapılmasına öncülük edilmesi hedeflenmekte.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ