İLKE Heyeti İngiltere’de İlişki ve İşbirliklerini Geliştirdi

18 Şubat 2022

İLKE İlim Kültür ve Eğitim Vakfı (İLKE) heyeti, İngiltere'de sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve araştırma merkezlerini ziyaret etti.

İLKE heyeti kurumsal ziyaretler çerçevesinde İngiltere’de yer alan kuruluşlarla karşılıklı işbirliği olanaklarını değerlendirmek ve ilişki geliştirmek adına 4 Şubat tarihi itibari ile  başlayan bir hafta süren üst düzey bir ziyaret programı gerçekleştirdi.

Heyette İLKE Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfi Sunar, Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Mütevelli Heyet Eski Başkanı Davut Şanver ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ahsan Shafiq' yer aldı. 

 


Araştırma Merkezleri ve STK'lar Ziyaret Edildi

4 Şubat Cuma günü ILKE heyeti, Londra Müslüman Merkezi'ni ziyaret ederek Radiant Trust'ın kurucu Başkanı Hakan Camuz’un da aralarında bulunduğu üst düzey yöneticilerle görüştü. Cordoba Vakfı’nın Birleşik Krallık Genel Müdürü Dr. Abdullah Faliq de bu görüşmede yer aldı.

7 Şubat Pazartesi sabahı ise heyet, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde daha kapsayıcı bir barış sürecini teşvik etmek için çalışan Forward Thinking Enstitüsü tarafından Grays Inn'de ağırlandı. Forward Thinking Enstitüsü’nün kurucu direktörü Oliver McTernan ve ekibinden Julian Weinberg, Jordan Morgan and Maisie Cook ile toplantı yapıldı.

Günün ilerleyen saatlerinde ise Londra Müslüman Merkezi'nde İLKE Vakfı ile Cordoba Vakfı arasında işbirliği gerçekleştirmek için bir toplantı düzenlendi. Cordoba Vakfı’nı temsilen toplantıya Vakfın Başkanı Dr. Anas Tikriti ve Genel Müdürü Dr. Abdullah Faliq katıldı.

Pazartesi akşamı Doğu Londra Camisi, Cordoba Vakfı ve Maryam Merkezi tarafından konuk heyet onuruna İngiltere'deki Müslüman kuruluşların liderlerinin de davet edildiği büyük bir resepsiyon ve akşam yemeği düzenlendi. 

East London Mosque (ELM), London Muslim Centre (LMC), Cordoba Vakfı, Muslim Council of Britain (MCB), Muslim Association of Britain (MAB), UK Islamic Mission (UKIM), Islamic Community Milli Görüş (ICMG) ve diğer birçok kurum dahil olmak üzere İngiltere'nin farklı kuruluşlarından 35'in üzerinde Müslüman lider bu vesileyle bir araya gelerek İslam ümmetinin karşılaştığı zorluklar ve Türkiye'nin bunlarla başa çıkmadaki rolü tartışıldı.

9 Şubat Çarşamba günü İLKE heyeti, İslam mirasının korunması için çalışan Al Furqan Miras Vakfı Başkanı Sali Shahsivari ve ekibi ile bir araya geldi. Aynı gün içerisinde heyet, Yunus Emre Enstitüsü’nün faaliyetleri hakkında bilgi almak için Londra'daki ofisine de gitti.

11 Şubat Cuma günü, İLKE vakfı adına Dış İlişkiler Koordinatörü Ahsan Shafiq, İslam Vakfı (Islamic Foundation), Markfield Enstitüsü (Markfield Institute) ve Kube Yayıncılığı (Kube Publishing) ziyaret etti. Ahsan Shafiq, İslam Vakfı Başkanı Dr. Muhammed Manazir Ahsan ve Genel Müdürü Farooq Murad ile bir araya geldi.

 

Araştırma Enstitülerinden İLKE Faaliyetlerine Yoğun İlgi

Dört kişilik heyet, 8 Şubat Salı günü Oxford Üniversitesi'ndeki Oxford İslami Araştırmalar Merkezi'ni ziyaret ederek Araştırma Merkezi’nin Direktörü Prof. Dr. Farhan Nizami ile görüştü. Heyet ayrıca merkezde Dr. Adeel Malik ve Dr. Mohammad Talib ile görüştü. 

11 Şubat günü Markfield Yüksek Öğrenim Enstitüsü'ne ayrı bir ziyaret gerçekleştirildi ve Enstitü’nün üst yönetimiyle işbirliği imkanları görüşüldü. Bu görüşmede her iki taraf ortak kurslar, sertifikalar ve programlar gerçekleştirmek için görüş alışverişinde bulundu. 

Ziyarette İLKE heyeti ev sahibi kurumlara İLKE vakfının eğitim-öğretimden araştırma ve yayına kadar uzanan faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ev sahibi kurumlar, İLKE'nin faaliyetlerine yoğun ilgi gösterdiler ve gelecekte İLKE ile ortak projeler yürütmeye istekli olduklarını dile getirdiler.

 

Bireysel Ziyaretler ve Görüşmeler Gerçekleştirildi

İLKE heyeti ayrıca birçok tanınmış bilim adamı, akademisyen ve medya merkezleri ile de temas halindeydi. 8 Şubat Salı günü, ünlü bilim adamı Dr. Basil Mustafa Oxford'daki evinde, Müslüman ilim adamı Ekrem Nadwi ile birlikte İLKE Heyetinin akşam yemeğinde ağırladı.

11 Şubat Cuma günü İLKE vakfı adına Ahsan Shafiq, öncü ekonomist ve yazar Prof. Dr. Khurshid Ahmad'ı Markfiel’deki konutunda ziyaret etti.

İngiltere'deki Müslüman toplum arasında ünlü olan Birleşik Krallık İslam Kanalı (Islam Channel UK) İLKE heyetini kanala davet ederek, Türkiye'de ve dünyada Müslümanların karşılaştığı liderlik zorluklarını tartışmak üzere Prof. Nihat Erdoğmuş ile bir mülakat gerçekleştirdi.

İLKE'nin uluslararası ilişki ve işbirliklerini geliştirmek amacı ile gerçekleştirilen ziyaretler Britanya sivil toplum kuruluşlarının İLKE ve kurumlarının Türk toplumunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgilenmesi anlamında önemli bir role sahip oldu. Görüşmeler neticesinde birçok kuruluşla iyi niyet mutabakatı imzalandı.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ