İKAM’dan 7 Başlıkta İslam İktisadı Manifestosu

05 Haziran 2020İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı çatısı altında faaliyetlerini yürüten İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), “COVID-19 ve Sosyo-Ekonomik Kriz: İslam İktisadına İhtiyaç Var” başlıklı manifestosunu 7 başlıkta yayımladı.


İslam iktisadı” düşüncesinin külli bir şekilde inşası için yetkin fikir ve teorilerin üretilmesini teşvik etmeyi ve yeni çalışmalara zemin teşkil etmek amacıyla kurulan İKAM, salgın nedeniyle müşahede edilen ekonomik sistem krizlerinin İslam İktisadı ilkeleriyle yoğrulmuş yeni bir sistemle çözüleceğine dikkat çekiyor. 


Birçok üniversiteden akademisyenin, ekonomistin, ilgili sivil toplum yöneticilerinin, ve alanın uzman isimlerinin imzaladığı manifesto, mevcut kapitalist sitemin çözemediği problemlerin İslam iktisadı sistemi ile ortadan kalkacağı konusunda hem fikir.


İKAM manifestosunda “Finansman modeli değişmelidir”, “Temel refah düzeyi teminat altına alınmalıdır”, “Vergilendirmede Adil bir Sistem Kurgulanmalıdır”, “Serbest piyasa odaklı yapıdan sosyal ekonomiye geçilmelidir”, “İşletmeler insanileşmelidir”, “Toplumsal adalet bir söylem değil zarurettir” ve “Parçalı değil bütüncül değişim şart” gibi başlıklara değiniliyor.


Başlatılan e-imza kampanyası ile COVID-19 ve Sosyo-Ekonomik Kriz: İslam İktisadına İhtiyaç Var başlıklı bildiri metni online olarak imzalanabiliyor.

COVID-19 ve Sosyo-Ekonomik Kriz: İslam İktisadına İhtiyaç Var başlıklı manifestoyu okumak ve bildiri metnini imzalamak için bağlantıyı kullanabilirsiniz.


ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ