Gündem Sohbetlerinin Ekim Ayı Konuğu Bünyamin Bezci

28 Ekim 2016

Her ay yeni bir konu ve konukla Türkiye'nin ve dünyanın gündemini masaya yatıran Gündem Sohbetlerinin Ekim ayı konuğu Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Bünyamin Bezci idi.

Bünyamin Bezci, "15 Temmuz Sonrası Devlet ve Yeniden Yapılanması" başlıklı sunumu ekseninde İLKE camiasına, 15 Temmuz'un tarihsel arka planını ve bu bağlamda Türkiye'nin darbeler tarihini anlattı. Bezci, Türkiye'de ordunun NATO sistemine oturmasının özellikle 1960 darbesi sonrası gerçekleştiğini belirterek, Türkiye'de sivil-asker ilişkilerinin sancılı dönüşümünü ve günümüzde gelinen noktayı ele aldı.

Misakı Milli Bizim Coğrafyamızdır

Bezci, Devlet kavramının Doğu ve Batı'daki yansımalarını ele alarak "modern devlet coğrafyaya sabitlenmiştir. Batıda state olarak ifade edilen devlet, bir coğrafyaya çakılı bir bina, statü, statüko kavramları üzerinden okunabilir." şeklinde tespitlerde bulundu.

Bezci konuşmasında ayrıca kapitalizm; devlet, ulus ve piyasa üzerinde kurgulanmıştır. Bunlardan bir tanesi sıkıntıya girdiğinde, kapitalist sistem diğerleri ile ikame edilmektedir diyerek, modern zamanlara ve sistem üzerine eleştirilerini dile getirdi.

İLKE mütevelli heyeti üyeleri, İLKE çatısı altındaki dernek başkanları ile İLKE araştırmacılarının katıldığı Gündem Sohbeti, katılımcılardan gelen istek üzerine ikinci buluşma için fikir birliğine varılarak sona erdi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ