Gündem Sohbetleri Adnan İnanç'ı Misafir Etti

05 Mayıs 2017

İLKE gündem sohbetleri ile Türkiye ve dünya gerçekliklerine pencereler açmaktadır. Gündem sohbetlerinin bu ay ki konuğu Başbakan Baş Danışmanı Sn. Adnan İnanç olmuştur. Ev sahipliğini İLKE Mütevelli Heyeti Başkanı Davut Şanver ve Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar’ın yaptığı toplantı, merkez binada yapılmıştır.

Türkiye’nin cografi bütünlüğü kadar sosyo-kültürel zenginliğinin en önemli kaynaklarından olan Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri hakkında konuşulan gündem sohbetinde Adnan İnanç gözlem ve değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı. Bölgeye bakışın Kürt etnik kökeni üzerinden yapılmaya mahkum edildiği uluslararası bir konjektürde, yapılması doğru olanın ortak zenginliklere yoğunlaşarak bu bölgelerin sakinlerinin rahatlatılması gerektiği üzerinde duruldu.

Uluslararası manipülatif politika yapıcılarının kadın ve genç nüfus üzerinden yaptığı plan ve uygulamalara karşı bu ülkede yaşayan herkesin duyarlı ve gözü açık olması gerektiği kaydedilmiştir. Fransa’da 1983 yılından bu güne kadar faaliyet gösteren bir Kürt Enstitüsü’nün olması herkesi düşündürebileceleği kaydedildi. Benzer çalışmalar neticesinde bugün ‘dindar olmak’, ‘ulusal bilincin gelişmemiş’ olması şeklinde sunulmaya çalışıldığından bahsedilmiştir.

Adnan İnanç, “Kendi Afrikamızla daha çok ilgilenmemiz gerektiği” ve “Göz yaşı değil, göz nuru dökmemiz gerektiği”ni söyleyerek sözlerini tamamlamıştır. İLKE Mütevelli Heyeti Başkanı Davut Şanver’in teşekkür plaketi takdimiyle son bulan toplantı da hatıra fotoğrafı da çekilmiştir.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ