Erdoğmuş ve Sunar Kız Kulesi Buluşmalarına Katıldı

25 Mayıs 2019

İLKE Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Erdoğmuş ve Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Sunar, Üsküdar Üniversitesinin düzenlediği Kız Kulesi Buluşmaları programına katılarak “Geleceğin Üniversitesi” konulu sunum yaptı. 


Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Senato Salonunda düzenlenen Kız Kulesi Buluşmaları etkinliğinin moderatörlüğünü Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü Öğrt. Üyesi Prof. Dr. Nazif Gündoğan üstlendi.


Geleceğin Türkiye’sinde yükseköğretimin önemini belirten Erdoğmuş, yükseköğrenim alanında Dünyada yaşanan eğilimleri değerlendirdi. Erdoğmuş, “Türkiye’de yükseköğretim sistemi mevcut haliyle sürdürülebilir değil yapısal ve yönetsel bakımdan değişmesi şart. Dünyada yükseköğretim ciddi bir değişim geçiriyor, Türkiye’de bu değişimin yapısal, yönetsel ve stratejik bir bakışta gerçekleşmesi gerek” şeklinde konuştu.  


Sosyal yapıların, toplumsal yapıların hareketlilik ve etkileşim üzerinde kurulduğunu söyleyen Sunar, modern toplum içerisinde üniversiteleri değerlendirdi. Sunar, “Modern toplum içerisinde üniversite etkileşim ve hareketliliği sağlayan, etkileşim ve hareketliliği tetikleyen bir mekanizma. Bugün Dünyanın sayılı üniversitelerine gittiğinizde hocasıyla, öğrencisiyle, dünyanın farklı yerlerine gelmiş, sanayiyle, ticaretle son derece içli dışlı, fikirlerin ortaya atılmasından endişe edilmeyen herkesin en uçuk fikirleri dahi özgür derece tartışabildiği bir ortam olmuş vaziyette. Bu nedenle üniversite modern toplumun numune kurumu, modern toplumu ortaya çıkaran esaslı bir kurum” şeklinde ifade etti.  


Sunum sonrasında soru cevaplarla devam eden programın ardından katılımcılar yemekhanede düzenlenen iftar davetine katıldı.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ