EPAM Çalıştayları’nın Dokuzuncusunda Deprem Sonrası Eğitimin Yönetimi Konuşuldu

28 Şubat 2023

İLKE Vakfı Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi’nin (EPAM) düzenlediği “Deprem Sonrası Eğitimin Yönetimi” konulu çalıştay, EPAM direktörü Selim Tiryakiol moderatörlüğünde gerçekleşti. Çalıştayda Dr. Gültekin Göçmen, deprem gibi afetler sonrasında eğitimin yönetiminde dikkat edilmesi gerekenlerin üzerinde durdu.

Doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Eğitim Yönetimi alanında “Acil Durumlarda Eğitim Yönetimi” başlıklı teziyle tamamlayan Gültekin Göçmen, çalıştayda ülkemizin on ilini etkisi altına alan depremin ardından eğitim yönetiminde ön plana çıkan hususlara dikkat çekti.

Çalıştayda, deprem gibi afetlerde proaktif davranılması gerektiğini ifade eden Göçmen:“İnsanların depreme gerçekten inanması ve hazırlıklı olması gerekiyordu, maalesef öyle olmadı. Öğretmenler ve eğitim içinde hizmet veren kişiler öğrencilerin bulunduğu yerlere gitmeleri gerekirdi. Ancak reaktif davranılıyor, proaktif olunması gerekirdi. Öncesinde planların yapılıp buna göre hareket edilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Eğitimde acil müdahale adımlarının birçoğunun ilk müdahale sonrasında var olan eğitim sistemiyle etkileşime geçemediği ve bu sebeple devamlılık sağlanamadığını söyleyen Göçmen, acil durumlarda eğitim yönetiminin süreklilik arz edecek şekilde planlanması gerektiğini vurguladı: “Eğitimde acil müdahale adımlarından bazıları var olan eğitim sistemiyle etkileşime geçmede geç kalıyor. Bu gruplar sahadan çekildikten sonra sistemin nasıl devam ettirileceğine dair bir belirsizlik var”.

Kriz durumlarında en zorlayıcı faktörün belirsizlik olduğunu ifade eden Göçmen, "Afet ve kriz durumlarında eğitim süreçlerini zorlayan en önemli faktörler belirsizlik ve karar alma süreçleridir. Acil durum eğitim hizmetleri nerede yapılacak, nasıl ve ne kadar süre devam ettirilecek gibi sorular bu zorluğun temelini oluşturuyor" dedi.

Akademisyenlerden öğretmenlere geniş bir katılımın olduğu çalıştay, katılımcıların soru, katkı ve değerlendirmeleri ile sona erdi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ