Dayton Anlaşması Bosna’da Bir “Apartheid” Düzeni Oluşturdu

15 Aralık 2022

İLKE Vakfı Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi (TODAM), Aliya İzzetbegoviç'in danışmanlığı yürütmüş, üst düzey bürokrat, siyasetçi ve akademisyen Prof. Dr. Adamir Jerkovic ile 15 Aralık 2022 Perşembe günü Dayton Anlaşması'nın yıl dönümünde “Bosna-Hersek'te Mevcut Durum ve Bosna'nın Geleceği” başlıklı bir seminer düzenledi.

Adamir Jerkovic, Dayton Anlaşması’nın oluşturduğu kaotik siyasi düzeni ve bölgenin karşı karşıya olduğu sorunların tarihsel arka planını aktardı. Anlaşmanın barış getirmek için değil, bölgeyi kontrol altında tutmak için ortaya çıkarıldığını öne sürdü. Ayrıca, Birleşmiş Milletler tarafından atanan Yüksek Temsilci'nin ülke anayasası ve kurallarının ötesinde yetkilere sahip olduğunu ve bu nedenle bir vesayet oluşturduğunu iddia etti. Ona göre, soykırım sona ermiş olsa da sistematik adaletsizlik ve etnik milliyetçilik Bosna siyasetinde devam ediyor. Sırplar ve Hırvatlar nüfus içerisindeki paylarından daha yüksek bir siyasi temsil elde ederken Boşnakların kendi ülkelerinde daha az temsil ediliyor. Jerkovic, Dayton Anlaşması’nın Bosna’da bir apartheid düzeni oluşturduğunu vurgulayarak bu ırksal ayrımcılığa dayalı sistemin Bosna’yı bölebileceğini dile getirdi.

Sunum sonrası Bosna-Hersek’teki kaotik siyasi düzen dinleyicilerin katkılarıyla tartışıldı ve program hediye takdiminin ardından sona erdi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ