İLKE e-BÜLTEN | TEMMUZ 2021

İLKE Camiası Bayramlaşmada Buluştu


İLKE Vakfı'nın tüm bir camiayı bir araya getirdiği geleneksel bayramlaşma programı geride bıraktığımız iki yılın ardından bu yıl yeniden yüz yüze gerçekleştirildi.


Yaz Atölyeleri

Tamamlandı

2. İlmi Sivil Kuruluşlar

Çalıştayı Gerçekleşti

İGİAD Kurban Bayramında

Yeniden Birarada

İLKE'DEN HABERLER

Türkiye'nin Gönüllü Gücü Sözlü Tarih Projesi Onaylandı

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı (İLKE) yeni projesi TGG ile sivil toplum alanında yaptıkları kıymetli işlerle sivil topluma katkı sağlamış kişilerle sözlü tarih görüşmeleri yapacak.

İLKE Vakfı'ndan İstanbul Ticaret Odası'na Ziyaret

İLKE Vakfı, Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar Mütevelli Heyet Üyesi Davut Şanver ve Vakıf Müdürü Abdullah Serenli'den oluşan heyeti ile İTO'ya kurumsal ziyaret gerçekleştirdi.

SETA ve TEDMEM’e Kurumsal Ziyaret Gerçekleştirildi

İLKE Vakfı araştırma merkezlerinden Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi (EPAM) Direktörü İbrahim Hakan Karataş, eğitim çalışmaları kapsamında TEDMEM ve SETA'yı ziyaret etti.

TODAM'DAN HABERLER

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Haziran 2021

TODAM hazırladığı bültende, 20 ülkenin 100’den fazla STK faaliyetini inceleyerek dağınık halde bulunan bilgileri, düzenleyip bir bütün haline getiriyor. Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Haziran sayısı sizlerle.

Türkiye'de Sivil Toplumun Gündemi Haziran 2021 Sayısı Yayımlandı

Türkiye'de Sivil Toplumun Gündemi Haziran 2021 Sayısını Yayımladı. Bu ay bültende Prof. Dr. Köksal Büyük’ün kaleme aldığı “STK’larda Kurumsal Öz Değerlendirme” başlıklı analiz raporuna da yer veriliyor.

İKAM'DAN HABERLER

İktisat Meselesi | Zekat | Prof. Dr. Süleyman Kaya

Zekat nasıl verilmeli? Zekat potansiyeli bu kadar yüksekken İslam dünyasında fakirliğin nedeni nedir? İslam İktisadı Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kaya konuk ettik.

İslami Sosyal Finans Raporunun 3. Sayısı Yayımlandı

Farklı ülkelerdeki İslami mikrofinans sektörünün yapısını açıklamak ve farklı kurumsal yapılarda faaliyet gösteren İslami Mikrofinans Kuruluşu örnekleri hakkında bilgi verermeyi amaçlayan rapor serinisinin 3. eseri yayımlandı.

TUJISE Dergisi Özel SayısıYayımlandı

TUJISE dergisi, pandeminin insanlık üzerindeki etkilerini azaltmak için İslami Sosyal Finansın (ISF) neler yapabileceğini keşfetmeye çalışan “İslami Sosyal Finans ve Pandemi Krizi” konulu özel sayısını yayımladı.

İLKEANALİZ'DEN HABERLER

Sedat Anar ile Mülakat: Derdimi Sanatla Anlatıyorum

İLKE Analiz ekibi santuruyla sesileri içlendiren Sedat Anar’la yeni kitabı Hallerin Esiri’ni ve Türkiye’de toplumun, kültürün, sanatın ve sanatçının durumunu değerlendirdi.

Türkiye-Mısır İlişkilerinin Geleceği

Mısır başta olmak üzere Ortadoğu ve Arap Baharı kapsamında değerli eserler üreten M. Hüseyin Mercan, Mısır’daki Darbenin 8. yılında Türkiye-Mısır ilişkilerinin değerlendirdi.

Kötülükler, Alıştığımız İçin Süreklilik Kazanıyor

Edebiyatımızın, kültürümüzün ve düşünce dünyamızın değerli isimlerinden Yıldız Ramazanoğlu, son kitabı Cam Kenarı’nda göçü ve mülteciliği özel açılardan ele aldı.

STÜDYO'DAN HABERLER

TUNISIA'S DEMOCRACY IN DANGER

An online panel discussion regarding sacking of Tunisia's democratically elected government is being organized by ILKE Foundation for Science Culture & Education, Istanbul today on Wednesday, July 28, 2021. The panelists include senior names from politics, media and academic fraternity.

LGS SÜRECİNDE VELİLER

LGS tercihlerinde çocuklara nasıl rehberlik etmeli? Sınav sonrası velilerin tutumu nasıl olmalı? Eğitim Gündemi'nin bu hafta ki konusu LGS sürecinde veliler. EPAM Araştıma Asistanı Beyza Koru, Psikolojik Danışman Maide Nur Doğu'yu konuk etti.

İLEM'DEN HABERLER

IISS 7’de “Modern Dünya’da Müslüman Kimliği” Tartışıldı

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yürütücülüğünde 2013 yılından bu yana düzenlenen International ILEM Summer School (IISS) bu yıl yedinci defa kapılarını açtı.

Mutlu Çocuklar Mutlu Yetişkinler mi Oluyor?

İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM), uluslararası hakemli dergisi İnsan & Toplum’un 10. yılına özel düzenlediği seminer dizisi üçüncü oturumu ile devam ediyor.

Sosyal Bilimlerde Teori ve Gerçeklik

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), 12-14 Temmuz tarihleri arasında Anadolu’daki lisans eğitimlerine devam eden öğrencilere yönelik İLEM 6. Yaz Akademisini gerçekleştirdi.

YEKDER'DEN HABERLER

Kerim Öztürk'e Teşekkür Ziyareti

YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Türkan ve Genel Sekreter Yasin Aydın, YEKDER 8. Genel Kuruluna verdiği katkılardan dolayı Büyük Çamlıca Camii Baş İmam-Hatibi Kerim Öztürk'e nezaket ziyaretinde bulundu.

Evrensel Değerler Derneği’ne Ziyaret

YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Türkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Elif Konar Özkan, Fatma Ekinci ve Genel Sekreter Yasin Aydın ile Evrensel Değerler Derneği Başkanı Ayhan Küçük'ü ziyaret etti.

Ak Rida Okulları Çamlıca Şubesi'ne Ziyaret

Çocuk eğitimleri ve eğitici eğitimleri özelinde Genel Sekreteri Yasin Aydın ve Çocuk Eğitimleri Koordinatörü Ayşe Öztürk, Özel Ak Rida Okulları Çamlıca Şubesi Genel Müdiresi Medine Münevver’e ziyarette bulundu.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ