İLKE e-BÜLTEN | TEMMUZ 2023

İLKE'den Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e Ziyaret!


İLKE Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Sunar, Yönetim Kurulu Üyemiz Kurtuluş Öztürk, YEKDER Başkanı Hüseyin Türkan ve EPAM Direktörü Selim Tiryakiol beraberindeki heyet, Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanı olarak göreve başlaması vesilesiyle yapılan ziyarette, sayın Tekin'i vakfımızın devam eden faaliyetleri ve eğitim alanındaki çalışmalarımız hakkında bilgilendirdik.


YEKDER'de Marifetli Yaz Başladı


15 Ülkeden 40 Akademisyen İslam Sanat Ve Estetiği Temasıyla İLEM'de Buluştu

Üyelerimiz Eyüp Sultan Camii'nde Bayramlaştı

İLKE'DEN HABERLER

Beydoun: İslamofobi Demokratik ve Otoriter Rejimler Tarafından Müslümanlara Karşı Bir Strateji Olarak Kullanılıyor

İLKE Agenda kapsamında düzenlenen seminerde ünlü akademisyen Khaled A. Beydoun, küresel İslamofobi’yi hukuki ve temel bir perspektiften inceleyen "The New Crusades: Islamophobia and the Global War on Muslims" adlı kitabı üzerine konuştu.

Türkiye'deki Düşünce Kuruluşları İLKE'de Buluştu

Türkiye'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşları ve araştırma merkezlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra birçok akademisyen İLKE Vakfı'ndaki toplantıda buluştu.
Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ı Ziyaret Ettik

İLKE Vakfı heyeti olarak yeni kabinede göreve başlayan Ticaret Bakanı Sayın Ömer Bolat'ı ziyaret ettik.

STA'DAN HABERLER

Sivil Aktörler "Deprem Bölgesinde" 8 farklı bölümüyle yayında!

STA Araştırma Asistanı Elif Akkuş'un röportörlüğünde, birçok sivil toplum kuruluşu temslcisi ve gönüllüsü ile 6 Şubat'ta meydana gelen depremin acılarını azaltmaya yönelik bölgede yürütülen faalyetler konuşuldu. YouTube'da Yayında!

Sivil Toplum Bibliyografyası sivil toplum alanında son 40 yılda üretilen eserleri bir araya getiriyor.

Toplamda 9 bine yakın kitap, makale, kitap bölümü, ansiklopedi maddesi, rapor, bildiri ve tezin künye bilgilerini içeren Sivil Toplum Bibliyografyası, arama ve erişim kolaylığı sağlayan bir veri tabanı aracılığıyla sivil toplum alanında zengin ve geniş bir kaynakçayı ilgililerin istifadesine sunuyor.

TODAM'DAN HABERLER

Platform Dergisi 27. Sayı Yayımlandı!

Platform’un 27. sayısında Müslüman dünyanın farklı bölgelerinde farklı boyutlarıyla ortaya çıkan siyasal ve sosyal katılımı ele alıyoruz. Birleşik Krallık, Fas, İran Mısır, Tunus, Filistin ve Orta Asya’da Müslümanların siyasal ve sosyal temsilleri alanında uzman isimler tarafından değerlendiriliyor.

Bağlantıya git.

İKAM'DAN HABERLER

Türkiye'de Yeşil Ekonomi: Dönüşüm İçin Bir Yol Haritası

İKAM Direktörü Mustafa Afşin Sancar, Türkiye'de Yeşil Ekonomi raporunun editörü Erdoğan Burak Ezeroğlu ile yeşil ekonominin dönüşümünü ve raporu konuştu.

Bağlantıya git.

EPAM'DAN HABERLER

Öğretmenlerin Eğitim Teknolojileri Kullanımı: Altyapı, Yeterlikler ve Sorunlar

ETAP Projesinin çıktılarından biri olan bu raporda eğitimcilerin eğitim teknolojilerine bakışları, yapılan saha araştırması sonuçlarına dayanarak analiz ediliyor.

Bağlantıya git.

İLKE ANALİZ

İktisat Teorisi İzleğinde Dünya Bankası ve Kalkınma Politikaları

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü araştırma görevlisi Betül Sarı Aksakal'ın dünya bankasının kurulduğundan bugüne dek üstlendiği misyonu ele alan yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.

Mekânsal Hafızanın Yok Edilmesinin Bir Yöntemi Olarak Kentkırım Kavramı

Rabia Çakar'ın kentkırım kavramı ve kavramdan hareketle Bosna-Hersek, Şuşa, Filistin ve Suriye örneklerini ele aldığı yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.

Japonya Depremlerin Yüklü Maliyetinden Kaçınmayı Nasıl Başardı

Tomorrow City’de yayınlanan “How Japan Managed to Avoid the Costly Price of Earthquakes” başlıklı yazıyı İLKE Analiz okurları için çevrildi.

islamiktisadı.net

Sultan 2. Abdülhamid Han: Ekonomik Atılımlar ve İcraatlar

Muhammed Hulusi Aydoğan'ın ,Osmanlı Devleti’nin son ve zor dönemlerinde Sultan 2. Abdülhamid Han'ın yaptığı stratejik, politik ve ekonomik hamle ve icraatlerini kaleme aldığı köşe yazısı islamiktisadi.net'te yayımlandı!

İslam İktisadına Hazırlık Okuma Listesi-1

Zeyneb Hafsa Orhan'ın, İslam iktisadı alanında okuma yapmak isteyen araştırmacılar için hazırladığı okuma listesinin ilk bölümü islamiktisadi.net'te yayımlandı!

İLEM'DEN HABERLER

15 Ülkeden 40 Akademisyen İslam Sanat Ve Estetiği Temasıyla İLEM'de Buluştu

2013 yılından bu yana İLEM’in yürütücülüğünde düzenlenen International ILEM Summer School (IISS) programının sekizincisi 24 - 30 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleşti.

İLEM ile Bursa Yıldırım Belediyesi işbirliğiyle Bursa’da Yaz Akademisi Şöleni

İlmi Etüdler Derneği ve Bursa Yıldırım Belediyesi ortaklığında düzenlenen iki ayrı Yaz Akademisi programı ile bu yaz Bursa’da felsefeden sinemaya dünya tarihinden editörlüğe kadar uzanan bir çeşitlilikte akademik bir şölen yaşanacak.

12. TLÇK Başvuru Tarihleri Uzatıldı!

15-18 Kasım tarihlerinde Yalova'da gerçekleşecek 12. Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi için başvurular 7 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatıldı.


İGİAD'DAN HABERLER

Enflasyon, Faiz, Döviz Artışı Ekonomiyi Bumerang Gibi Vuruyor

İGİAD Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan yaptığı açıklamada; “2023/ Haziran enflasyonu bir önceki yıl aynı ayda %4,95 den %3,92 ye 2023/Ocak-Haziran enflasyonu bir önceki yıl aynı dönemde %36,55 den %19,77 ye 2022/2023 Haziran’dan Haziran’a enflasyon bir önceki yıl aynı dönemde %78,62 den %38,21 e gerilemiştir.

Barınma Temel İhtiyaçtır, Fahiş Kira Artışları Geri Çekilmelidir

İGİAD - Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan yaptığı açıklamada: “COVİD 19 Pandemi sürecinde konut ihtiyacında arz talep dengesinin bozulması, enflasyon ve dövizde yaşanan artışlar neticesinde konut kiralarında fahiş artışlar yaşanmıştır.Etkinliklerle Şehzade Külliyesi Gezi Rehberi Çıktı!

Şerife Alcan tarafından kaleme alınan Etkinliklerle İstanbul Gezi Rehberi serisinin dördüncü kitabı da yayımlandı. “Etkinliklerle Şehzade Külliyesi Gezi Rehberi” ismiyle okuyucu karşısına çıkan eserde Şehzade Külliyesi, özet bilgiler ve zengin görsellerle tanıtılıyor.
YEKDER'DEN HABERLER

Ebeveynlerin Aklına Takılan Sorular YEKDER’de Cevap Buluyor

YEKDER tarafından hazırlanan “1 Soru 1 Cevap Aklıma Takılanlar” video serisinde, ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken aklına takılan sorular alanında uzman isimler eşliğinde cevaplandırılıyor.

Gençlik Çalışmalarında Özgün Bir Dil: Sanat Çalıştayı Sonuç Raporu Yayımlandı!

Gençlik çalışmalarında sanat eğitimi çerçevesinde sorun tespitleri, çözüm önerileri ve gelecek perspektiflerinin ele alındığı çalıştay sonuç raporu yayımlandı.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ