İLKE e-BÜLTEN | ŞUBAT 2023

Geçmiş Olsun Türkiye!


Ülkemizin güneyinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz. İLKE Vakfı olarak afet bölgesinde depremden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için gönüllülük ve üyelerimizin nakdi ve ayni destekleri basta olmak üzere ilk günden itibaren imkanlarımızı seferber ettik. Ayrıca 2023 yılında gerçekleştireceğimiz faaliyetleri afetin etkilerinin azaltılması ve yaraların sarılması yönünde yeniden yapılandırıyoruz.


YEKDER'den

Depremin Yaralarını Sarmak İçin Sen de Seferber Ol!

İLEM'den

Şeybânî Özbek Hanlığı (1500-1599) Raflarda!

İGİAD'dan

Konteyner Mahalle Kuruyoruz!

İKAM'DAN HABERLER

TUJISE Yeni Sayısı Çıktı!

Turkish Journal of Islamic Economics 10. Sayı 1. Cilt Çıktı! Derginin yeni sayısı İslam İktisadı disiplininden seçkin isimler tarafından kaleme alınan farklı temaları ve teorik yaklaşımları içeren 7 makale ve 3 kitap değerlendirmesinden oluşmaktadır.

İKAM İhtisas Eğitim Programı 2023 Başladı!

İKAM bünyesinde İslam iktisadı alanındaki çalışmaları genişleterek, daha çok sayıda nitelikli insanın ilgisini çekmek ve yeni araştırmacıları yetiştirmek üzere her yıl düzenlenen ihtisas eğitim programı başlıyor. Programın bu yıl yüz yüze yapılması planlanıyor.

TODAM'DAN HABERLER

Türkiye’de Yükseköğretimin Genişlemesi ve İstihdam Edilebilirlik İlişkisi Politika Notu Yayımlandı

M. Furkan Uzan’ın 2006 yılından itibaren agresif bir şekilde uygulanan yükseköğretimde genişleme politikasını ve bu genişlemenin istihdam ile ilişkisini irdeleyip mevcut sorunlara dair çözüm önerileri sunduğu Politika Notu 49 yayımlandı.

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Yeni Bir Hüviyete Kavuşarak "Platform: Müslüman Dünyanın Gündemi" İsmiyle Yayımlandı

Müslüman toplumların gündemlerine dair analiz, söyleşi ve kitap değerlendirmelerinin yer aldığı Müslüman Dünyadan Fikrî Birikimler Bülteni’nin 22. sayısı yayımlandı.

Sosyal Veri'de Afet Yönetimi Dosyası Yayınlandı

Deprem felaketinden önce Sosyal Veri'ye Afet Yönetimi ile ilgili veriler ve analizler hazırlamıştık. Üzücü bir tesadüf olmakla birlikte sürece katkımızın olması umuduyla dosyamızı istifadenize sunuyoruz.STA'DAN HABERLER

Kurumiçi Eğitimler'de bu ay “Bilginin Tasnifi ve Citavi”

Kurum İçi Eğitimlerinin yedincisinde Dr.Ümit Güneş, Bilginin Tasnifi ve Citavi başlıklı eğitimi gerçekleştirdi. Eğitimde araştırmacılara yazım süreçlerini kolaylaştıracak bir atıf yazılımı olan Citavi’nin kullanımı gösterildi.

Afet Bölgesindeki Gönüllülerin Sesine Kulak Veriyoruz

Deprem bölgesinde görev alan 20 gönüllüyle gerçekleştirilecek röportaj serisine başlandı. Kişisel deneyimlerin aktarıldığı, STK ve faaliyetlerine yönelik bilgi vermeyi amaçlayan konuşmalar Yotube'da ve podcast olarak yayınlana hazırlanıyor.

STK'ların Deprem Çalışmalarını Takip Ediyoruz

Depremin ilk haftasından beri yardım çalışmaları yürüten 45 sivil toplum kuruluşu takip edilerek veri toplama süreci tamamlandı. Toplanan veriler web sitesinde paylaşılacak.


İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Sivil Toplum Kuruluşları Depremin Yaralarını Sarmak için Neler Yapabilir?

İLKE Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş'un deprem sonrası sivil toplum kuruluşlarının rolünü ele aldığı yazı İLKE Analiz'de yayınlandı.

Yozlaştırılan Ahlaki Zemin ve Vicdani Meşrulaştırma Bağlamında Depremi Okumak

İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Torlak'ın deprem bağlamında toplumdaki ahlaki yozlaşmayı irdelediği yazı İLKE Analiz'de yayımlandı.

Deprem Sonrası Yükseköğretimde Alternatifler

İLKE Vakfı TODAM Direktörü Dr. Elyesa Koytak'ın deprem sonrası dönemde yükseköğretimin nasıl devam edeceği konusunu ele aldığı yazı İLKE Analiz okurları ile paylaşıldı.

İLEM'DEN HABERLER

Nazariyat Dergisi (İngilizce) Cilt 8 Sayı 2 Çıktı!

Nazariyat Dergisi'nin İngilizce 8.2 sayısında 6 makale ve 6 kitap değerlendirmesinden oluşan yeni sayısı yayımlandı.

ILEM Istanbul Talks Serisi 12'incisi ile Devam Ediyor

Talks'a 03 Mart 2023 günü saat 19.00'da "Introduction to Islamic Aesthetics: A Few Methodological & Theoretical Issues" başlıklı konuşması ile Samir Mahmoud konuk oluyor.

İGİAD'DAN HABERLER

İş Dünyasını Enflasyonla Mücadele Etmeye Davet Ediyoruz

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği - İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan yaptığı açıklamada: "Enflasyonun düşme eğilimine girdiği bu dönemde düşüşün devam etmesi için; iş dünyasını enflasyonla topyekûn mücadele etmeye davet ediyoruz. İş dünyası olarak fiyat artışlarında bulunmadan, karlılığımızdan fedakârlık ederek, enflasyonun daha hızlı bir sürede ve daha yüksek oranda düşmesine katkı sağlamış oluruz" dedi.


Deprem Bölgesine Yardımlarımız Devam Ediyor

İGİAD'dan yapılan açıklamada, Derneğin, depremin ilk gününden itibaren teyakkuz halinde olduğu belirtildi. Açıklamada, "Depremin ikinci gününden başlayarak 3 farklı üye iş yerimizde ürettirdiğimiz 7 binden fazla battaniye İHH İnsani Yardım Vakfı üzerinden deprem bölgesine ulaştırılmıştır. Depremin üçüncü günü bölgedeki profesyonel ekipte el yaralanmaları ile ilgili 5 binden fazla cilt onancı bakım kremlerimizin MÜSİAD koordinasyonunda bölgeye ulaşımı sağlanmıştır. Bölgede acil ihtiyaç olan çadırların zeminine serilmek üzere üretilen 10 bin metrekare 10 mm izolasyon levhası bölgeye ulaştırılmıştır" denildi.

YEKDER'DEN HABERLER

Etkinliklerle II. Beyazıt Külliyesi Gezi Rehberi

Şerife Alcan tarafından kaleme alınan Etkinliklerle İstanbul Gezi Rehberi serisine ait üçüncü kitabımız “Etkinliklerle II. Beyazıt Külliyesi Gezi Rehberi” isimli eserde II. Beyazıt Külliyesi, özet bilgiler ve görsellerle tanıtılıyor.Marifet Okulu Öğrencileri Kamptaydı

Marifet Okulu’nda dopdolu geçen bir dönemin sonunda öğrenciler kış kampında bir araya geldi. Kocaeli’nde gerçekleşen kamplarda öğrenciler rehberleriyle birlikte çeşitli sanat etkinlikleri, oyunlar ve yarışmalar yaparken ailelerinden uzakta bir kamp tecrübesini deneyimlediler.


Çocuk Eğitiminde Bir Mekan ve İmkan Olarak Cami Kütüphaneleri Araştırma Raporu Yayımlandı

İslam medeniyetinde camiler hayatı kuşatan bütün yönleriyle merkezi bir niteliğe sahiptir. Günümüz camilerinin bu niteliğe uygun olarak ilme, kültüre, eğitime ve sanata açılan yaşam merkezlerine dönüşmesi çocukların, gençlerin ve her yaştan insanın kendini anlama ve anlamlandırma yolculuğuna önemli bir katkı sağlayacaktır.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ