İLKE e-BÜLTEN | Şubat 2022

İLKE Heyeti İngiltere’de İlişki ve İşbirliklerini Geliştirdi


İLKE İlim Kültür ve Eğitim Vakfı (İLKE) heyeti, İngiltere'de sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve araştırma merkezlerini ziyaret etti.


Marifet Okulu

Kış Kampında Doyasıya Eğlendi

FATAP Sempozyumu

12-13 Mart 2022'de İLEM TV'de

İş Ahlakı ve Girişimcilik

Çalışmaları Devam Ediyor

İKAM'DAN HABERLER

10. İslam İktisadı Atölyesi Bildiri Çağrısı Başladı

İKAM’ın düzenlediği İGİAD ve İSİFAM iş birliğinde gerçekleştirilecek olan 10. İslam İktisadı Atölyesi, 14-16 Ekim 2022 tarihlerinde “İktisadi Krizler ve İslam İktisadı” başlığı ile İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

İslam İktisadı, Akademi ve Sektör Temsilcilerin Buluşturdu

İKAM, İSİFAM, İSEFAM ve TKBB iş birliği ile “Türkiye’de İslam İktisadı Alanında Üniversite-Sektör İş Birliği” çalıştayı 12 Şubatta İstanbul Üniversitesi'nde organize edildi.Akademi ve İş dünyası aynı masada buluştu.

İKAM Ülke Raporlarının Onuncusunu Yayımladı

Wail Mohamed Aaminou’nun kaleme aldığı “Towards a Better Financial Inclusion in Maghreb Countries: Insights on the Role of Islamic Microfinance and Fintech” başlıklı 10. Ülke Raporu yayımlandı.

TODAM HABERLER

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler 2021 Genel Görünümü Raporu Yayımlandı

2021 yılında Müslüman dünyanın gündeminde yer alan konular Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni'nden hareketle tematik olarak araştırılarak analiz edildi.

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Ocak Sayısı Yayımlandı

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Ocak sayısında Müslüman Dünyanın gündeminde yer alan birçok meselenele alındığı. Bu sayıya özel olarak tema dünyada İslamafobi olarak belirlendi.

STA'DAN HABERLER

Türkiye’nin Gönüllü Gücü Projesi Tanıtıldı

Türkiye’nin Gönüllü Gücü Projesi tanıtım toplantısı STK ve medya temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kurumiçi Eğitimler Başladı

Sivil Toplum Akademisi tasarladığı kurumiçi eğitimlerine Kurumsal İletişim Koordinatörü Yasir Alkan'ın eğitmenliğinde gerçekleşen "Bilgi İşlem Uygulamaları" ile başladı.

Sivil Toplum Tanıklığında 28 Şubat

28 Şubat'a zemin hazırlayan nedenleri, yaşanan kırılmaları ve sonrasını Anadolu Federasyonu Başkanı Turgay Aldemir ile konuştuk.

EPAM'DAN HABERLER

2022 Milli Eğitim Bütçesi Başlıklı Çalışma Notu 22 Yayımlandı

Bu Çalışma notunda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 2022 yılı için hazırladığı bütçe planlamasını, eğitim alanı ekseninde incelemekte ve eğitime ayrılan bütçe doğrultusunda mevcut eğitim politikalarının uygulanabilirliğini ele alındı.

Öğretmen Gelişiminde Bir Model: İstanbul Öğretmen Akademileri

Politika Notu 37’de İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 2016-2017 öğretim yılından itibaren faaliyet gösteren “İstanbul Öğretmen Akademileri” nin verimliliği ve sürdürülebilirliğinin artmasına yönelik tespitler ve öneriler sunuldu.

STÜDYO'DAN HABERLER

Gündem Okul Öncesi Din Eğitimi | Eğitim Gündemi

Eğitim Gündemi programı 28. bölümüde çokça tartışılan “Okul Öncesi Din Eğitimi” konusunu ele aldı. Arife Gümüş'ün misafir moederatör olduğu bölümde Doç. Dr. Yusuf Alpaydın konuk oldu.

İktisat Meselesi’nin 17. Bölümü Yayımlandı

İktisat Meselesi 17. bölümünde İktisat Fıkıh İlişkisini ele aldı. Marmara Üniversitesi’nden Dr. Enver Osman Kaan'ın konuk olduğu program izleyicilerden büyük ilgi gördü.

İyiliğin Hikayesi Türkiye'nin Gönüllü Gücü'nde

Türkiyenin Gönüllü Gücü Projesi kapsamında gerçekleitirilen çekimlerde İyilikhane Çocuk Derneği'nden Zeynep Sena Soyyiğit ile sivil toplumda gönüllülük üzerine konuşuldu.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Doktorluğun Histerezisi: Mesleğin Dönüşümüne Dair Bir Eskiz

Elyesa Koytak, doktor emeğinin hastalar ve kamu otoritesi arasındaki memnuniyete dair bir araca dönüştüğünü, bunun külfetinin yeni kuşak doktorların sırtında olduğunu vurguluyor.

Prof. Dr. Ayhan Çitil'den Yeni Yazı: Kant’tan Sonra Herkes Kantçı

Felsefe tarihinin en önemli filozoflarından Kant’ın vefat yıl dönümünde Türkiye’de Kant üzerine çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Ayhan Çitil ile röportaj gerçekleştirdik.

Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Hareketi Üzerine Siyasi Sosyolojik Bir Deneme

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde Profesör olarak görev alan Mahmut Hakkı Akın, Milli Görüş hareketinin sosyolojik arka planını inceledi.

İLEM'DEN HABERLER

İLEM Yayınları Üsküdar Kitap Fuarında

İLEM Yayınları olarak 19-27 Şubat tarihleri arasında 7. Üsküdar Kitap Fuarı'nda eski ve yeni çıkan kitapları okuyucunun beğenisine sunma imkanı buldu.

Çevresel Tarih: Neden ve Nasıl?

“Doğa Bilimleri” ve “İnsan/Toplum Bilimleri” olarak ikiye ayrılan araştırma sahaları arasında zamanla bir uçurum meydana gelmiş ve bu uçurumun kapatılması için disiplinlerarası ve çok disiplinli yaklaşım gibi farklı öneriler getirildi.

"Korku Çağı: Terör, Salgın ve Mülteciler"

Ali Zafer Sağıroğlu'nun "Korku Çağı: Terör, Salgın ve Mülteciler" sunumu ile devam ediyor. Seminer, 22 Şubat Salı günü saat: 21:00'de İLEM TV Youtube kanalından canlı gerçekleşecek.

YEKDER'DEN HABERLER

ADEP Müzakere Toplantısı Tamamlandı

Ailede Din Eğitimi Programın (ADEP) hazırladığı, uzun yıllardır ebeveynlere ve ebeveyn adaylarına yönelik seminerleriyle geniş kitlelere ulaştı.

“Öğretmen Atölyleri” Programı Gerçekleştirildi

28-29 Ocak tarihlerinde düzenlenen “2022 Bahar Dönemi Öğretmen Atölyeleri” iki gün boyunca dört farklı atölye çalışması ile gerçekleştirildi.

Bilgi ve Birikimin Paylaşıldığı Tematik Okuma Grupları Başladı!

YEKDER, hâlihazırda devam eden köklü programların yanına okuma gruplarını ekleyerek güncel hadiselere temas ediyor.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ