İLKE e-BÜLTEN | OCAK 2023

Salgın Sürecinin Çok Katmanlı Bir Muhasebesi: Toplumun Görünümü 2022 Kamuoyunu Tanıtıldı


“Toplumun Görünümü 2022: Salgın Sonrası Toplum” raporu Elyesa Koytak editörlüğünde hazırlanarak 10 Ocak 2023 tarihinde kamuoyuna tanıtıldı.


YEKDER'den

Ramazan Konuşmaları - Hz. Peygamber (sav) E-Kitap Olarak Yayımlandı

İLEM'den

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi’nde İkinci Konferans: Beden-Şehir İlişkisi Tartışıldı

İGİAD'dan

Söyleşi: 2023 yılı Türkiye Ekonomisinde Riskler ve Önlemler

İLKE'DEN HABERLER

BEKAM Heyeti İLKE'yi Ziyaret Etti

BEKAM heyeti İLKE Vakfını ziyaret ederek, İLKE kadrosu ile tecrübe paylaşımı toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda araştırma ve yayın süreçleri ve proje hazırlama ve yürütme alanlarında karşılıklı tecrübe paylaşıldı.TİKA Başkanı Serkan Kayalar İLKE'yi Ziyaret Etti

TİKA Başkanı Serkan Kayalar İLKE Vakfı'nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Sunar kendilerine Vakfı'mızın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Toplantıda yönetim kurulu üyeleri Kurtuluş Öztürk ve Ümit Güneş, İLKE Genel Sekreteri Melih Tayyip Aksüt ve YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Türkan hazır bulundu. Nazik ziyaretleri için kendilerine teşekkür ederiz.

İLKE'den İTO'ya Ziyaret!

İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar ve beraberindeki heyet, İTO Başkanı Şekip Avdagiç’e hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.


İKAM'DAN HABERLER

İslam İktisadında Selem: Fıkhi ve İktisadi Yönleriyle

Selem konusunun; tarihî, iktisadi, fıkhi ve güncel yönleriyle ele alındığı "İslam İktisadında Selem: Fıkhi ve İktisadi Yönleriyle" adlı kitap, İktisat Yayınlarından çıktı!

İKAM'da Bayrak Değişimi

İKAM direktörlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya görevini Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Afşin Sancar'a devretti.

TODAM'DAN HABERLER

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni 24. Sayı Yayımlandı

Müslüman toplumların gündemlerine dair analiz, söyleşi ve kitap değerlendirmelerinin yer aldığı Müslüman Dünyadan Fikrî Birikimler Bülteni’nin 24. sayısı yayımlandı.

Politika Notu 48 Yayımlandı

Muhammed Erkan Karabekmez'in gıda güvenliğini sosyal devlet bağlamında ele aldığı "Gıda Hakkı Bağlamında Gıda Güvenliği" politika notu yayımlandı.


STA'DAN HABERLER

Sivil Toplum Dizisi Tanıtıldı

Nokta Kitap'tan çıkan Sivil Toplum Dizisi'nin tanıtımı yapıldı.Kurumsal Gelişim Formatör Eğitimi tamamlandı

Formatör Yetiştirme Projesi kapsamında gerçekleştirilen Kurumsal Gelişim Formatör Eğitimi tamamlandı.

Sivil Toplum Zirvesi 11 Şubat'ta!

"Dayanıklı Sivil Toplum" temasıyla gerçekleştirilecek Sivil Toplum Zirvesi 2023'te, sivil toplumun riskler karşısında daha sürdürülebilir ve kapsayıcı politikalar üretmesi üzerine odaklanılacak.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Liyakat Miti: Sosyoekonomik Eşitsizlikler ve Niteliklerin Dağılımı Sorunu

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji doktora öğrencisi Yunus Vehbi Karaman'ın liyakat mitini eşitsizlik üzerinden ele aldığı yazısı İLKE Analiz'de yayımlandı.

Modern Dünyada Yeşil Pazarlama Ne İfade Ediyor?

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Torlak'ın oburlaşan şirketlerin yeşil pazarlama stratejilerini ele aldığı görüş yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.

Öğretmenlerin Gelişimi İçin Daha Ne Yapabiliriz?

İstnabul Üniversitesi doktora öğrencisi Arife Gümüş Sarı'nın öğretmenlik mesleğini ele aldığı görüş yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.


İSLAM İKTİSADI NET'DEN HABERLER

Faizden Kaçanların Yatırım Çilesi

Şükrü Çağrı Çelik, "Faizden Kaçanların Yatırım Çilesi" başlıklı köşe yazısında faizli yatırım yapmak istemeyenlerin mevcut sistem içerisinde karşılaştıkları zorlukları kaleme almıştır.

Asgari Ücret Hakkında Bilgi Notu

Yunus Emre Aydınbaş, asgari ücretin tanımı ve belirlenmesindeki esasları derlendiği bilgi notu niteliğinde köşe yazısı kaleme almıştır.

Hac Yolunda Bir Karınca: Mehmet Genç

Osmanlı İktisat Tarihi ile ilgili nitelikli arşiv çalışmaları ile günümüze önemli katkılarda bulunan Mehmet Genç'in biyografisi islamiktisadi.net'te yayımlandı.

İLEM'DEN HABERLER

Felsefe ve Kelamda Konu Tartışmaları Çıktı!

Eşref Altaş'ın tahkik ve tercümesiyle hazırlanan "Felsefe Ve Kelamda Konu Tartışmaları" kitabımız raflarda!


Çalışma Merkezleri’nin 2022 Yılı

Çalışma Merkezleri 2022 yılında gerçekleşen pek çok faaliyeti ile akademiye katkılarını sürdürüyor. 1 çalıştay, 2 uluslararası sempozyum, 2 panel, 2 atölye, 4 seminer, 14 okuma grubu ve 16 tez makale sunumu ile dolu dolu geçen bir yıl oldu.

İGİAD'DAN HABERLER

Maliyet Artışları Türkiye’nin Dış Ticarette Rekabet Gücünü Azaltmaktadır

"Ürün maliyetlerinin yükselmesi döviz kurunun yatay seyretmesi ihracatı zorlaştırmakta; ithalatı cazip hale getirmektedir. Bu durum Türkiye’de ihracatın daralmasına, imalat sanayinin zayıflamasına, istihdamın azalmasına sebep olacaktır."dedi.

Yüksek İstişare Kurulu Toplantısında Gündem 'Kanaat Ekonomisi'

İGİAD Yüksek İstişare Kurulu 14 Ocak tarihinde “İGİAD 2023 Teması/Kanaat Ekonomisi Yapılabilecek Faaliyetler, İGİAD’ın 20. Yılında İGİAD’a Yeni Bir Vizyon Kazandırmak” gündemleri ile bir araya geldi.

Söyleşi: Türkiye Ekonomisi 2022 Değerlendirmesi ve 2023 Beklentileri

Yönetim Kurulu Üyemiz Orhan Demir moderatörlüğünde ki söyleşimizi Türkiye Ekonomisi 2022 Değerlendirmesi ve 2023 Beklentileri konu başlığıyla Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı / Yazar Dr. Şeref Oğuz ile gerçekleştirdik.

YEKDER'DEN HABERLER

YEKDER’den İSAM’a Ziyaret!

YEKDER Yönetim Kurulu üyeleri, İslam Araştırmaları Merkezi İSAM’a nezaket ziyaretinde bulundular. Prof. Dr. Murteza Bedir’in İSAM Başkanlığı görevini devralması münasebetiyle gerçekleştirilen ziyarette, YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Türkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Elif Konar Özkan, Selçuk Aydın, Genel Sekreter Uğur Özçelik ve İSAM Genel Sekreteri Fahrettin Ergün yer aldı.

EGP Güz Dönemi Seminerleri Tamamlandı

YEKDER Çocuk Eğitimleri Komisyonu tarafından gerçekleştirilen Eğitimci Geliştirme Programı (EGP), çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev alan eğitimcilerin ve eğitimci adaylarının katılımlarıyla tamamlandı.
Öğretmen Atölyesinde Bu Ay “Çizginin Peşinde” Temalı Atölye Çevrimiçi Olarak Gerçekleştirildi

Çocuk Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde sürdürülen bahar dönemi “Öğretmen Atölyeleri” programının ilki “Çizginin Peşinde” temalı atölye tamamlandı. 14 Ocak tarihinde düzenlenen “2023 Bahar Dönemi Öğretmen Atölyeleri” gün boyunca dört farklı atölye çalışması ile gerçekleştirildi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ