İLKE e-BÜLTEN | OCAK 2021

İLKE Vakfı 2021 Yılına Güçlü Kadrosuyla Giriyor


İLKE Vakfı genç ve dinamik kadrosuyla 2021 yılının ilk toplantısını online zeminde gerçekleştirdi.


YEKDER'den

Yeni Kitap

İLEM'de Arayışlar Dönemi

Başlıyor

2021 Yılı İnsani Geçim Ücreti

Açıklandı

İLKE'DEN HABERLER

Türkiye’de Sivil Toplumun Özgürlüğü Nereye Gidiyor?

Aralık 2020’de Dernekler Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldı. Ayrıca Yardım Kanunu’nda yapılan değişikliklerin dernekleri de ilgilendirmesi bakımından tartışmaya dâhil edildi.

Küreselleşen Dünya’da Beyin Göçü: Fırsat mı, Tehdit mi?

Aarhus Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sedat Gümüş Küreselleşen Dünya'da Beyin Göçü: Fırsat mı, Tehdir mi?" başlıklı görüş yazısıyla beyin göçü konusunu yazdı.

Zeynep Hafsa Orhan'ın Finansal Okuryazarlık Değerlendirmesi

Bu yazıda, birkaç ay önce Finans Ofisi tarafından yayınlanan, alanında şu ana değin en kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyan finansal okuryazarlık raporunu inceledik.

İKAM'DAN HABERLER

İKAM Çalışma Tebliği Kapsamında Yazı Kabullerine Başladı

İslam iktisadı alanında zengin bir akademik kaynak oluşturma amacıyla 2016 yılında kurulmuş olan İKAM, İslam ekonomisi ve finans alanında seçkin bir araştırma merkezi olarak başarılı bir şekilde ilerleyerek ahlaki bir zeminde İslam iktisadının teori, iş ve ticaret uygulamalarını teşvik etmiştir.

İKAM Podcast Yayımına Başladı

İLKE Vakfı bünyesinde yayına başlayan İKAM’ın sesli yayınları, İslam iktisadına dair üretilen bilgilerin daha geniş kitlelere ulaşılması için araştırmacıların hizmetine sunulmasını amaçlamaktadır. Alanda birçok değerli akademisyen, yazar ve araştırmacıyı konuk edecek olan İKAM Podcast serisi ilmi birikimin aktarımını sürdürmeye devam ediyor.

İGİAD'DAN HABERLER

Türkiye Ekonomisi 2020-2021 Beklenti ve Değerlendirmeleri

İGİAD, Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz ile “Türkiye Ekonomisi 2020 Değerlendirmesi ve 2021 Beklentileri” konularında bir söyleşi gerçekleştirdi.

İGİAD'tan Açıklama: Yüksek Faiz Reel Sektörü Vuruyor

Türkiye’de iç talebin daraldığı bu dönemde bir işletmenin %17 faiz oranıyla alacağı krediyle işletmesini bırakın büyütmeyi döndürebilmesi dahi çok zordur.

İşletmelerde Veri Güvenliği Konuşuldu

İGİAD İş Geliştirme Komisyonu Üyesi Mikail Karaca, Bilgi Sistemleri A.Ş. Ceo’su Bekir Sami Nalbantoğlu konuk ederek “İşletmelerde Veri Güvenliği” temasıyla bir söyleşi gerçekleştirdi.

İLEM'DEN HABERLER

İslam Siyaset Düşüncesi Seminerleri Devam Ediyor

İlmi Etüdler Derneği’nde bünyesinde yürütülen İslam Siyaset Düşüncesi Projesi kapsamında Tahsin Görgün, "Osmanlı Perspektifinden Modern Devletin Oluşumu" başlıklı konuşması.

2021’in İlk Divan Toplantısı Gerçekleştirildi

2002 yılından bu yana eğitim, ihtisas, proje ve yayın çalışmalarına imza atan İlmi Etüdler Derneği (İLEM), 2021 yılının ilk Divan Toplantısını gerçekleştirdi.

İLEM Blog’da Yeni Dosya Konusu

İLEM öğrencilerininde desteğiyle 2015 yılından bu yana faaliyet gösteren İLEM Blog, kitap, röportaj, düşünce vb. birçok alanda yayımladığı yazılara yeni dosya konusu ile devam ediyor.

YEKDER'DEN HABERLER

Ayasofya Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'a Ziyaret

YEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür ve Genel Sekreter Yasin Aydın, Ayasofya Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'ı ziyaret ederek yeni çalışmalarını takdim ettiler.

Din Eğitiminde Materyal ve Oyun Atölyesi Gerçekleştirildi

“YEKDER Öğretmen Atölyeleri” kapsamında gerçekleştirilen Din Eğitiminde Materyal ve Oyun atölyesi yurtiçi ve yurtdışında okul öncesinde görev alan eğitimcilerle gerçekleştirildi.

YEKDER 2020 Faaliyet Raporu Yayımlandı

YEKDER, taze bir kan ve yeni bir heyecan ile sağlam bir geleneği devraldığı günden bugüne İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ