İLKE e-BÜLTEN | NİSAN 2023

İLKE'de Bayramlaşma Heyecanı!


İLKE ve kurumlarımızın üye ve gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşen Ramazan Bayramlaşmasını, İLKE Vakfı ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Bayramın ikinci gününde gerçekleştirdiğimiz buluşmada, mensuplarımızla bir araya gelerek bayram sevincini paylaştık.


YEKDER'den

Değerler Eğitimi Bağlamında Dijitalleşme Çalıştayı Gerçekleştirildi

İLEM'den

İLEM İhtisas Çalışmaları Bahar 2023 Programını Duyurdu

İGİAD'dan

Deprem Okumamız Gereken Bir Ayettir

İLKE'DEN HABERLER

İftarımızı Depremzedelerle Paylaştık!

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinin ardından yaraların sarılması için çalışmaya devam ediyoruz. İLKE Vakfı olarak depremzedelere yönelik bir iftar düzenledik. Bu etkinliğimizi, üye ve gönüllülerimizin bağışları ve katkılarıyla 2000 depremzedeye iftar yemeği sunarak gerçekleştirdik.

İLKE Camiası İftarda Buluştu

1 Nisan 2023 Cumartesi günü, geleneksel İLKE İftarında bir araya geldik. İLKE Vakfı, İLEM, İGİAD ve YEKDER'in üye, gönüllü, çalışan ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı programda ramazanın bereketi vesilesiyle beraberliğimizi pekiştirdik.

İKAM'DAN HABERLER

Güney Afrika'da İslami Bankacılık ve Finans

Nispeten küçük bir Müslüman nüfusa sahip olmasına rağmen, bir Sahra Altı Afrika ülkesi olan Güney Afrika, kendi bölgesinde bir İslami finans merkezi hâline gelmiştir. Abdu Seid Ali tarafından kaleme alınan bu ülke raporu, Güney Afrika’daki İslami bankacılığa ve finansa genel bir bakış sunmaktadır.

Fermin Dominguez Castejon'dan İKAM Ziyareti!

İspanyol bankacı Fermin Dominguez Castejon İKAM'ı ziyaret etti. Konvansiyonel bankacılık sektöründe edindiği tecrübeleriyle İslami bankacılık alanına katkıda bulunmayı hedeflemekte olduğunu ifade eden Castejon ile İKAM direktörü Mustafa Afşin Sancar ve İLKE Vakfı Dış İlişkiler koordinatörü Ahsan Shafiq İslami bankacılık üzerine sohbet ettiler.

İKAM 11. İslam İktisadı Atölyesi Düzenleniyor!

İslam İktisadı Araştırma Merkezi’nin (İKAM) düzenlediği 11. İslam İktisadı Atölyesi, 13-15 Ekim 2023 tarihlerinde “İslam İktisadı ve Çevre” başlığı ve “İslam İktisadı ve Çevre” konusu ile ilgili tebliğlere yer verilecektir.EPAM'DAN HABERLER

EPAM'dan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine Ziyaret!

EPAM Direktörü Selim Tiryakiol ve araştırmacı ekibi İstanbul Havalimanı ve İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini ziyaret etti. Bu liselerinin önemi, toplumdaki konumu ve öğrencilerin aldıkları eğitimin detaylarını konuşuldu.

EPAM Stajyeri Meslek Liselerinin Üretim Kapasitesi ve Acil Durumlardaki Rolü adlı Görüş Yazısı İLKE Analiz'de Yayımlandı!

EPAM stajyerlerinin kaleme aldıkları yazıda meslek liselerinin Covid-19 salgını ve Kahramanmaraş-Pazarcık merkezli depremden hareketle acil durumlardaki rolü incelendi.

TODAM'DAN HABERLER

Platform Dergisi'nin Nisan Sayısı Yayınlandı

Müslüman toplumların gündemlerine dair analiz, söyleşi ve kitap değerlendirmelerinin yer aldığı Platform Dergisi bu ay "Müslüman Dünyada Kadın" dosyası ile yayınlandı.

Toplumun Görünümü 2022: Salgın Sonrası Toplum Raporu'nun İngilizce Versiyonu Yayınlandı

Salgın sonrasındaki toplumsal dinamikleri veri temelli bir perspektifle değerlendiren Toplumun Görünümü 2022 raporu İngilizce'ye çevrilerek uluslararası kamuoyu ile paylaşıldı.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Türkiye’de Kuşaklararası Çatışma: Ekonomik Eşitsizlik

Rapor Bülteni direktörü Ömer Burak Tek'in iktisadi göstergelerle Türkiye'de artan kuşaklararası ekonomik eşitsizliği ve gençlerin yaşam memnuniyetini ele aldığı yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.

İLKE Analiz 2022 Seçkisi Yayınlandı

İLKE Analiz'de yayınlanmış 2022 yılının öne çıkan yazıları İLKE Analiz Yıllık Seçki'de siz kıymetli okuyucular için derledik.Mülakat | ChatGPT’nin Yükseköğretimdeki Yeri: Tehdit Mi Yoksa Geliştirici Bir Araç Mı?

Ali İskender, Yavuz Selim Balcıoğlu ve Yusuf Kalınkara ile ChatGPT’nin yükseköğretime olası etkileri ile alakalı bir mülakat gerçekleştirdik.

İSLAMİKTİSADI.NET HABERLER

İktisat İzleme Raporu 2022: İslam İktisadı ve Finansı

"İktisat İzleme Raporu 2022: Türkiye Görünümü" başlıklı raporda Hadin Öner İslam İktisadı ve finansının 2022 yılındaki gelişimini kaleme aldı.

İslam İktisadı Açısından Bütüncül Fayda Teorisi

Yusuf Dinç'in "İslam İktisadı Açısından Bütüncül Fayda Teorisi" isimli kitabını Esma Nur Atasoy değerlendirdi.

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Fitch Ratings’in yeni raporunda, katılım bankacılığının devlet için stratejik önemi olduğu ve Türk Katılım Bankaları’nın pazar paylarının daha da büyüyeceği ifade edildi.

STA'DAN HABERLER

Kapasite Geliştirme Eğitimleri I Psikososyal Destek Eğitimi

Deprem bölgesinde görev alan sivil toplum kuruluşlarının temsilci ve gönüllülerine yönelik "Psikolojik İlk Yardım", "Deprem Mağduru Çocuk ve Ergenlerle İletişim", "Psikolojik Travma", "Saha Hazırlık Süreci ve Sonrası: Gönüllülük Yolculuğu" başlıklarının yer aldığı Psikososyal Destek Eğitimi katılımcılarını bekliyor.

Formatör Yetiştirme Projesinde Staj Aşaması

Sivil Toplum Akademisi tarafından hazırlanan Staj Yönergesi, alanda ihtiyaç hissedilen muhtelif konularda eğitimlerin nasıl düzenlendiği ve yürütüldüğüne ilişkin deneyim kazanmaları beklenen staj aşamasına geçmeye hak kazanan adaylarla paylaşıldı.


Sivil Aktörler "Deprem Bölgesinde" programında 3 bölüm yayında!

STK temsilcisi veya sivil inisiyatif alarak deprem bölgesinde bulunmuş kişilerin sivil toplum alanının sorunları ve imkanlarını ele aldığı ve arşiv oluşturmayı amaçlayan YouTube programının 3 yeni bölümü yayında.

İGİAD'DAN HABERLER

Söyleşi | İnfak

İstanbul Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi aynı zamanda Yüksek İstişare Kurulu üyemiz Prof. Dr. Servet Bayındır ile 'İnfak' konulu söyleşi gerçekleştirdik.

Üyelerimiz Eyüpsultan Camii'nde Bayramlaştı

İGİAD ve İGİAD Gençlik Kurulu’nun ortak katılımıyla çok sıcak bir atmosferde gerçekleştirilen Bayramlaşma Programı, sabah namazının kılınmasının ardından şeker ikramı ve tanışma konuşmalarıyla devam etti.

YEKDER'DEN HABERLER

Nisan Ayı Öğretmen Atölyeleri Gerçekleştirildi

Çocuk Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde sürdürülen “Öğretmen Atölyeleri” programının bahar döneminde gerçekleştirilen üçüncü atölyesi olan “Sınıftaki Farklılıklar” temalı atölye tamamlandı. 8 ve 15 Nisan tarihinde düzenlenen “Öğretmen Atölyeleri” dört farklı atölye çalışması ile gerçekleştirildi.

YEKDER'de Ramazan İftarları

İstanbul Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi aynı zamanda Yüksek İstişare Kurulu üyemiz Prof. Dr. Servet Bayındır ile 'İnfak' konulu söyleşi gerçekleştirdik.
Mukabele Vakti Programı Tamamlandı

Ramazan ayında Kur’an’la buluşmaya vesile olan mukabele programımız tamamlandı. Birbirinden kıymetli eğitimcilerin yer aldığı YEKDER Mukabele Vakti vakti programı, her gün tilavet edilen cüzde yer alan ahlak temalı ayetlerinin tefsiri yapıldı.

İLEM'DEN HABERLER

"Memlük Entelektüel Tarihine Giriş - I" Çıktı!

Büşra Sıdıka Kaya editörlüğünde hazırlanan "Memlük Entelektüel Tarihine Giriş - I" kitabımız raflarda!

İLEM’den Kurumsal Ziyaretler

İLEM Yönetim Kurulu Başkanı Taha Eğri, Yönetim Kurulu Üyesi M. Hüseyin Mercan ve Genel Sekreter Yusuf Temizcan 4-5 Nisan tarihlerinde Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ