İLKE e-Bülten | NİSAN 2021

Eğitim İzleme Raporu 2020 Yayımlandı


İLKE Vakfı tarafından yayımlanan alan izleme raporlarının beşincisi “Eğitim İzleme Raporu 2020” 20 Nisan 2021’de düzenlenen canlı yayınla tanıtıldı. Rapor 2020’de eğitimin nicel durumu, gelişmeler, tartışılan başlıklar, gündeme gelmeyen konular ve 2020’yi değerlendiren uzman görüşlerinden oluşmuştur.


Ramazan Konuşmaları

Devam Ediyor

2. Yazı Kampı

Tamamlandı

Sosyal Sorumluluk Değil

Toplumsal Zorunluluk

TODAM'DAN HABERLER

MDFB Bülteni Yayımlandı

Müslüman dünyanın gündemini meşgul eden güncel konular, gelişmeler ve fikri birikiminden Türkiye’yi haberdar etmek üzere Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler bülteninin Mart 2021 sayısı yayımlandı.

Politika Notu 20 Yayımlandı

Bu politika notunda TODAM, ülkemizin Ar-Ge ekosistemimizin arasından önemli role sahip olan üniversitelerin mevcut durumunu ele alıyor, sorunları inceliyor ve somut çözüm önerileri sunuyor.

Politika Notu 23 Yayımlandı

Kırklareli Üniversitesinden Furkan Yıldız’ın kaleme aldığı “Türkiye ve Yeşil Ekonomi: Mevcut Durum ve Öneriler” başlıklı bu politika notunda, küresel ölçekte Türkiye’de bu konuda yürütülen çalışmaların süreci ele alınıyor.

Türkiye'de Sivil Toplumun Gündemi Bülteni Yayımlandı

“Türkiye’de Sivil Toplumun Gündemi” bülteninde aylık olarak sivil toplum kuruluşlarının etkinlik, yayın, araştırma, rapor gibi pek çok çalışması incelenerek Türkiye’deki sivil toplum faaliyetleri bütüncül bir perspektifle ele alınıyor.

Proje Rapor Sunumu Gerçekleştirildi

"Sosyal Ağların Sürdürülebilirliğinin Geliştirilmesi" Proje Rapor Sunumu, TODAM altında faaliyet gösteren KYA tarafından düzenlendi. Proje yöneticisi Prof. Dr. Metin Toprak projesinin raporunu ilgilileri ile paylaştı.

STK Konuşmaları 15 Gerçekleştirildi

STK Konuşmaları 15.si Prof. Dr. Ömer Çaha ile birlikte gerçekleştirildi. Türkiye’de sivil toplum geleneğinin konuşulduğu programda sivil toplum kavramının kökeninden Türkiye’deki seyrine kadar geniş bir mesele ele alındı.

EPAM'DAN HABERLER

Politika Notu 21 Yayımlandı

Politika Notu 21'de Merkezi Yönetim Bütçesi verilerinden hareketle MEB bütçesi incelenmiş ve Türkiye’de eğitimin gelişmesinin önündeki engellerden biri olan eğitim bütçesinin yeniden ele alınması için somut politika önerileri sunulmuştur.

Eğitim İzleme Raporu 2020 Tanıtıldı

İLKE Vakfı tarafından yayımlanan alan izleme raporlarının beşincisi “Eğitim İzleme Raporu 2020” 20 Nisan 2021’de düzenlenen canlı yayınla tanıtıldı. 2020’de eğitimin nicel durumu, tartışılan başlıklar, gündeme gelmeyen konular ve 2020’yi değerlendiren uzman görüşlerinden oluşmuştur.

İKAM'DAN HABERLER

KATSİDER İKAM'ı Ziyaret Etti

Katılım sigortacılığı alanında önemli çalışmalar yapan KATSİDER Genel Sekreteri ve ekibi İKAM’a nezaket ziyaretinde bulundu. Görüşmenin sonunda KATSİDER temsilcilerine İktisat Yayınları'nın kitapları hediye edildi.

İslami Sosyal Finans Raporu

İKAM ve İSEFAM tarafından yeni bir araştırma rapor serisi hayata geçirildi. "İslami Sosyal Finans" temalı bu seri altında konunun çeşitli boyutları ele alınacak. Serinin ilk raporunu Arş. Gör. Ali Can Yenice tarafından kaleme alındı.

İKAM'dan Yeni Çalışma Tebliği

Mustafa Ceylan'ın kaleme aldığı "Toplumun Faizli Krediye Dair Değişen Algısı Hakkında Bir Mülakat Çalışması" başlıklı çalışma tebliği yayımlandı. İKAM tarafından hazırlanan çalışma tebliğine linke tıklayarak erişebilirsiniz.

ilkeanaliz.net'TEN HABERLER

ilkeanaliz.net Artık Gelen Kutunuzda

ilkeanaliz.net yayınlarını yakından takip etmek isteyen kulanıcıları için yayınlarını e-bülten formatında göndermeye başladı. 15 günlük periyodlarla abonelere ulaşan bültenler, özel yayınların kısa alıntılarıyla hazırlanıyor.

Afgan Barış Sürecinde Türkiye’nin Rolü

Hem bölgesel hem de küresel düzeyde ciddi etkileri olacak müzakerelerin birine ev sahipliği yapmasının Türkiye’ye sağlayacağı fırsatları neden olacağı zorluklarla ve potansiyel tehditlerle irdelemek amaçlanmaktadır.

İbrahim Hakan Karataş ile Mülakat

ilkeanaliz.net EPAM Koordinatörü Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş ile Türkiye’de eğitimin halini ve gidişatını konuştu. Özellikle pandemi sürecinin eğitimde nasıl değişimlere yol açtığını irdeleyen mülakata erişmek için tıklayın.

STÜDYO'DAN HABERLER

Nedir İktisat? | Zekat Gülümsetir

İLKE Vakfı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), Melih Turan'ın sunduğu #Nedirİktisat? programı ile İslam iktisadının temel meselelerini eğlenceli bir formatta izleyicileri ile buluşturuyor! İLKE Stüdyosunda gerçekleştirilen çekimler, her Çarşamba saat 15:00'da İLKE Vakfı youtube kanalında yayınlanıyor.

Eğitim Gündemi | Ramazan, Eğitim ve Değer

Günümüzde yeni yetişen genç kuşak ve bu kuşağın değer yargılarına; dünyayı algılama biçimlerine yönelik ebeveynlerin tutumları Ramazan ve değerler ekseninde irdeleniyor. Peki aileler bu konuda ne yapmalı? EPAM Koordinatörü İbrahim Hakan Karataş, Eğitim Gündemi​ programında Prof. Dr. Ahmet Akın'ı konuk etti.

İktisat Meselesi | 3. Bölümü ile Yayında

İKTİSAT MESELESİ'nde bu hafta Yusuf Safa Selvi'nin konuğu İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Zeyneb Hafsa Orhan. Bu programda Türkiye'de İslam İktisadı ve Finans Eğitiminin Geleceği gibi kavramlar ele alınarak, merak edilenler cevaplandırılıyor.

Kayda Değer | Sağlıkta Özelleşmenin Sonuçları

Türkiye'de Toplumsal olan stratejik meselelerin konuşulduğu "Kayda Değer" programının ilk bölümünde Muhammed Hüseyin Ergören sunuculuğunda, Sakarya Üniversitesi'nden Dr. İhsan Kutlu ile sağlık alanında yapılan özelleştirmenin ne sonuçlara doğuracağını değerlendiriyorlar.

İLEM'DEN HABERLER

Türkiye'de Yayıncılığın Hafızası Projesi Tamamlandı

İlmi Etüdler Derneği (İLEM) yürütücülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleşen Türkiye'de Yayıncılığın Hafızası Projesi (TYH) 22 farklı isimle yapılan sözlü tarih görüşmeleri ve atölye ile sona erdi.

Akademik Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

İLEM, Şima İMŞİR PARKER yürütücülüğünde 1 Mayıs 2021 tarihinde “Akademik Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?” başlıklı bir eğitimi ilgililerine duyurdu. Tek oturumdan oluşacak program online alt yapı üzerinden düzenlenecek.

İLEM İstanbul Talks Heyecan Uyandırdı

İLEM'in farklı alanların tanınmış isimleriyle zengin söyleşiler yapacağı seri programın ilk konuğu Ziauddin Sardar oldu. 1 Nisan 2021 tarihinde 21:00’de başlayan konuşma "Muslim Societies in Postnormal Times” teması ile gerçekleşti.

YEKDER'DEN HABERLER

Mukabele Vakti

Ramazan ayının yüzyıllardır uygulanagelen mukabele geleneğine “Kur’ân’da Ahlakî Değerler Meali” teması ile yeni bir renk katarak gerçekleştirdiğimiz programımız, katılımcıların yoğun ilgisi ve müşahedesi ile başladı.

ADEP Modelleme Seminerleri

Yetişkin Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde sürdürülmekte olan Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP), çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor. Özgün içeriklerle dünya çapında takip edilen ADEP, şimdi Danimarka’ya modelleniyor.

Okul Öncesi Eğitimde Adab

Çocuk Eğitimleri Komisyonumuzun düzenlediği “Okul Öncesi Eğitimde Adab Sempozyumu - Bilerek Doğuyoruz, Yolda Kaybediyoruz” temasıyla 3 Nisan 2021 Cumartesi günü çevirimiçi olarak gerçekleştirildi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ