İLKE e-BÜLTEN | MAYIS 2023

'Türkiye’de Yeşil Ekonomi: Dönüşüm İçin Bir Yol Haritası' Raporu Yayımlandı


Türkiye’de Yeşil Ekonomi: Dönüşüm İçin Bir Yol Haritası' raporu yayımlandı. Raporda, geçtiğimiz 20 yılda enerji talebinin en hızlı arttığı Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkesinin Türkiye olduğu aktarılıyor. Öte yandan enerji ihtiyacının yüzde 76’sından fazlasını yurt dışından ithal eden ve önemli bir bölümünü ithal fosil yakıtlardan karşılayan Türkiye’nin yeşil dönüşüm kapsamındaki çalışmalarını hızlandırdığı belirtiliyor.


YEKDER Çocuk Kitaplığı Açıldı!

İnsan & Toplum'da Görev Değişikliği

İGİAD 20. Yılını Kutladı

İKAM'DAN HABERLER

İslam İktisadı 2022 Seçkisi Yayımlandı!

islamiktisadi.net'te paylaşılan köşe yazıları, analiz yazıları, tartışma ve araştırma dosyalarının, röportajların, söyleşilerin, çeviri, biyografi ve daha fazla yazıyı 2022 Seçkisi içerisinde kategorik ve bütünsel olarak derlenmiş haliyle bulabilirsiniz.

İKAM İslam İktisadı Ödülleri 2023 - Başvuru Çağrısı

İKAM tarafından 13-15 Ekim tarihlerinde İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde düzenlenecek olan 11. İslam İktisadı Atölyesinde bu seneki İslam İktisadı Ödülleri sahiplerini bulacaktır.

TODAM'DAN HABERLER

Müslüman Dünya, Batının Paradigmalarını Sahiplenmek veya Mutlak Karşı Olmak Zorunda Değil

Al Sharq Forum Başkanı Wadah Khanfar ile uluslararası sistemde değişen güç merkezlerinin Müslüman dünya üzerine etkisi konulu bir seminer gerçekleştirildi.

Politika Notları 51 | Kırda Yaşlanma ve Güncel Tezahürleri

Dr. Cenk Beyaz’ın kırda yaşlanmanın boyutlarını inceleyerek bu durumun ortaya çıkaracağı muhtemel sorunlara çözüm önerileri sunduğu politika notu yayımlandı.


Müslüman Dünyanın Gündemi: 2022 Genel Görünümü

Müslüman toplumlara dair genel, kapsamlı ve bütüncül bir analiz sunan rapor Müslüman toplumların gündemini veriye dayalı perspektif ve bölgesel ve yerel karşılaştırmalarla inceliyor.


STA'DAN HABERLER

Kapasite Geliştirme Eğitimleri'nde Psiko Sosyal Destek Eğitimi Gerçekleştirildi

Sivil toplumun afetlere hazırlığını güçlendirmek amacıyla 7 Mayıs'ta gerçekleştirilen Psikososyal Destek Eğitimleri online olarak 4 başlıkta sunulan eğitimler İLKE Vakfı Psikolojik Destek Grubu tarafından gerçekleştirildi.

Sivil Aktörler Programı "Deprem Bölgeisinde" Temasıyla YouTube'da Yayında

Sivil Aktörler "Deprem Bölgesinde" programı İLKE Vakfı YouTube kanalında 8 bölüm halinde yayınlandı.


Sivil Toplum Kuruluşları Aratırma Ve Uygulama Merkezi'ne Ziyaret Gerçekleştirildi

STA Direktörü Fatih Yaman ve araştırma ekibi Sivil Toplum Kuruluşları Aratırma Ve Uygulama Merkezi Müdürü Esra Yüksel Acı'yı ziyaret etti. Ziyarette merkezin STA'yla arasında kurulabilecek olası işbirliklerini istişare edildi.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Politik Ekonomiyi Yeniden Düşünmek

Samuel Bowles ve Wendy Carlin’in Dædalus’ta yayınlanan Reimagining Political Economy Without “Yanking on a Thread before It’s Ready” yazısı İLKE Analiz okurları için tercüme edildi.


Gelir Eşitsizliği ve Orta Sınıfların Konum Kaybı

İstanbul Medeniyet Üniversitesi araştırma görevlisi Merve Akkuş Güvendi'nin TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2022 verilerinden hareketle toplumsal gelir eşitsizliğini ele aldığı yazı İLKE Analiz'de yayınlandı.

İş ve Mesleklerin Geleceği: Fırsatlar ve Sınırlılıklar

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji yüksek lisans öğrencisi Elif Kaşık'ın World Economic Forum - Future of Jobs 2023 raporundan hareketle Türkiye ve dünyada mesleklerin nasıl etkileneceğini incelediği yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.

İLEM'DEN HABERLER

"İslam Düşüncesinde Vicdan Kavramı" Çıktı!

Yunus Cengiz ve Selime Çınar tarafından kaleme alınan "İslam Düşüncesinde Vicdan Kavramı" kitabımız yenilenen kapağı, genişletilmiş 2. baskısıyla raflarda!

İhtisas Sunumları Devam Ediyor

İhtisas Sunumları kapsamında Yunus Uğur'un dijitalleşmenin dijital tarih olarak tarihin bir alt alanına dönüşmesi tartışmalarını ele aldığı sunum 18 Mayıs 2023 tarihinde İLEM'de gerçekleşti.

Nazariyat, Cilt 9 Sayı 1 Çıktı!

İslam felsefesi, kelam, nazarî tasavvuf ve bilim tarihi alanlarında yayınlara yer veren Nazariyat’ın bu sayısı 4 makale, 1 makale değerlendirmesi ve 1 kitap değerlendirmesinden oluşuyor.

İGİAD'DAN HABERLER

Ahlak ve Girişimcilik Yolunda 20. Yıl

Yirmi yıl önce, ahlakı önemseyen ve iş hayatının temel düsturu yapan bir avuç girişimci, yeni bir derneğin kuruluşuna öncülük etti. İlerleyen yıllarda Türkiye'yi de isminin önüne ekleyen İGİAD, helal kazancın adil paylaşımının mümkün olduğunu ısrarla vurguladı.

Üyelerimiz Aileleriyle Birlikte Kahvaltıda Buluştu

İGİAD üye ve aileleri, Teşkilatlanma Komisyonu tarafından 7 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen kahvaltı organizasyonunda bir araya geldiler.Rami Kütüphanesine Ziyaret

Eğitim ve Araştırma Komisyonu olarak Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu bir heyetle Rami Kütüphanesine kurumsal bir ziyaret gerçekleştirdik. Kütüphane Müdürü Sayın Ali Çelik Bey’e İGİAD olarak iş ahlakı alanındaki yayınlarımızdan teslim ettik.

YEKDER'DEN HABERLER

“Günümüzde Hadisleri Doğru Anlamak" Semineri Gerçekleşti

Marifet Okulu Lise kitabından sonra ortaokul müfredatını da görseller, okuma parçaları, etkinlikler gibi zengin bir içerik ve tasarımla bütünleştirerek Marifet Okulu Ortaokul kitabını yayımladık.

Marifet Okulu Ortaokul Kitabı Yayımlandı!

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) tarafından verilen İnsan Hakları Ödülleri sahiplerini buldu. İLKE Derneği, Örgütlü Mücadele Ödülüne layık görüldü.


"Gençlik Çalışmalarında Özgün Bir Dil:Sanat" Çalıştayı Gerçekleştirildi

YEKDER kendi bünyesinde düzenlediği çalıştaylara bir yenisini daha ekledi. Alanında değerli eğitimcilerin ve kurum temsilcilerin katılımıyla “Gençlik Çalışmalarında Özgün Bir Dil: Sanat” başlıklı çalıştay gerçekleştirildi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ