İLKE e-BÜLTEN | MAYIS 2022

Sivil Toplum Kuruluşları Zirve'de Bir Araya Geldi


Sivil Toplum Zirvesi 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sivil Toplum Ödüllerinin sahiplerini bulduğu programda, ilk oturumda Geleceğin Türkiyesinde Sivil Toplum Raporu sunumu, sonraki iki oturumda geleceğin sivil toplumu meseleleri ele alındı. STK temsilcileri ve yöneticileri programa çoğunlukla üst düzeyde katılım sağladılar.


YEKDER'den

YEKDER "Temel Eğitimde Ahlak Sempozyumu" Düzenliyor!

İLEM'DE

Özgürlük Çalıştayı Gerçekleştirildi

İGİAD

İş Ahlakı Bibliyografyası ve İş Ahlakı Sözlüğü Tanıtımı Yapıldı

İLKE'DEN HABERLER

İLKE Camiası Bayramlaşma'da Buluştu

İLKE camiası olarak geleneksel bayramlaşmamızda biraraya geldik. Bayramda İLKE Ailesi olarak büyüklerimiz ve gençlerimiz ile buluşmanın sevincini yaşadık.


Nokta Kitap’ın ilk eseri "Eğitim Üzerine" tanıtımı gerçekleştirildi.

Nokta Kitap’ın ilk eseri olma özelliğini taşıyan “Eğitim Üzerine” kitabı tanıtımı EPAM Çalıştaylarının yedinci programında tanıtıldı. İLKE Vakfı’nın yayıncılık faaliyetlerini sürdüreceği Nokta Kitap da böylece kamuoyuna tanıtıldı.

Göç, Sanat ve Kültürel Çeşitlilik Gerçekleştirildi

Sanatın Göçü Projesi kapsamında Göç, Sanat ve Kültürel Çeşitlilik Çalıştayı gerçekleştirildi. 11 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilen çalıştay iki oturum ile tamamlandı. Oturumlara Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Lütfi Sunar ve Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın başkanlık yaptılar.

İKAM'DAN HABERLER

İslam İktisadı Temel Eğitim Programı Tamamlandı

İKAM ve AKİFAM iş birliğiyle 28-29 Mayıs tarihlerinde Afyonkarahisar’da İslam İktisadı Temel Eğitim Programı geçekleştirildi.

Pakistan Faizi Kaldırma Kararı: Tarihi ve Olası Sonuçları Üzerine Çevrimiçi Panel Gerçekleştirildi

Pakistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Şeriat Danışma Kurulu üyesi Dr. Tahir Mansoori ve Uluslararası Riphah Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhammad Ayub ile “Pakistan Federal Şeriat Mahkemesi’nin Faizi Kaldırma Kararı: Tarihi ve Olası Sonuçları” konulu çevrimiçi panel gerçekleştirildi. Türkiye, Pakistan, Bangladeş, ABD, İngiltere, Malezya, Endonezya, Hindistan, Nijerya, Fildişi Sahili başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerden yaklaşık 170 kişi panele başvuru gerçekleştirdi.

TODAM'DAN HABERLER

Kentsel Hava Kalitesini İyileştirme: Mevcut Durum ve Politika Önerileri Politika Notu Yayımlandı

Bu politika notunda dünyada ve Türkiye'de hava kirliliğinin sebepleri, neden olduğu sorunlar, hava kirliliğiyle mücadele araçları inceleniyor ve Türkiye için politika önerileri sunuluyor.

Amerika’da İslamofobi Kitap Söyleşisi Gerçekleştirildi

İLKE Vakfı’nın Göç Araştırmaları Vakfı ve Droplets of Mercy ile ortaklaşa düzenlediği programda, Khaled A. Beydoun'un “American Islamophobia: Understanding the Roots and Rise of Fear” adlı kitabı ve bu kitap çerçevesinde dünyada yükselen İslamofobi dalgası tartışıldı.

İLKE STÜDYO'DAN HABERLER

Voices from the Muslim World | Admir Mulasmanovic

Voices from The Muslim World serimizin bu ay konuğu, Saraybosna Üniversitesi'nden ünlü akademisyen Dr. Admir Mulasmanovic oldu.

TGG | İYİLİK MAHALLEDE | FİKRET SAĞLAM

TGG kapsamında Fikret Sağlam ile spor ilgisi üzerine başlayan serüvenini ve mahalle kültürünün gelişmesi üzerine gerçekleştirdiği gönüllülük çalışmalarını konuştuk.

İGİAD'DAN HABERLER

İş Ahlakı Sözlüğü Yayımlandı

Editörlüğünü Prof. Dr. Lütfi Sunar ve Emrah Yağmurlu'nun yaptığı İş Ahlakı Sözlüğü İGİAD tarafından yayımlandı.

Üyelerimiz Eyüpsultan Camii'nde Bayramlaştı

Ramazan Bayramı’nın 3. günü Eyüpsultan Camii’nde sabah namazının ardından gerçekleştirilen bayramlaşmada İGİAD Eğitim ve Araştırma Komisyonu üyesi Musa Biçkioğlu Eyüpsultan Camii hakkında bilgiler sunu.

İLEM'DEN HABERLER

İLEM Eğitim Programı 21. Dönem Mezunlarını Verdi


21. dönem mezunlarını veren İLEM, Mezuniyet Törenini, "Şehir Doku ve Hafıza" başlıklı kapanış konferansıyla Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdi.

İLEM Toplum Çalışma Merkezi'nin İkinci Göç Paneli Gerçekleşti

İLEM, göç meselesini ele almaya devam ediyor. Online gerçekleştirilen panel 2 gün boyunca 3 oturumla devam etti.

Richard Foltz, ILEM Istanbul Talks'un Dokuzuncu Programına Konuk Oldu

ILEM Talks Serisinin dokuzuncusu ilk defa yüz yüze gerçekleştirildi. Hüseyin Gökalp'in moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda Türklerin İranlılarla tarih boyunca farklı yönleriyle süren ilişkisi ele alındı.

YEKDER'DEN HABERLER

Ailede İman, İbadet ve Değerler Eğitimi Araştırması Rapor Tanıtımı Yapıldı

“Ailede İman, İbadet ve Değerler Eğitimi Araştırması”nın tanıtım programı Burhan Felek Bey Köşkü'nde gerçekleştirildi.

Gençlik Çalışmalarında Yaz Okulları Çalıştayı Gerçekleştirildi

Akademisyenler, STK, Diyanet ve Milli Eğitim çevresinden 30 kişinin katıldığı çalıştayda eş zamanlı 3 oturum gerçekleştirildi.

Marifet Okulu’nda İstanbul Turu!

Marifet Okulu öğrencileri grupların farklı rotalar ile rehber eşliğinde İstanbul'un mekanlarını gezdiler.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ