İLKE e-BÜLTEN | MAYIS 2021

Israeli Aggression and The Plight of the Palestinians Panel Has Been Broadcasted


An online panel discussion entitled “Israeli Aggression in Gaza and the Plight of the Palestinians” was organized jointly by ILKE Foundation for Science Culture & Education, Istanbul and Institute of Policy Studies, Islamabad on Wednesday, May 19, 2021.


Yekder Ailesi

Çevirimiçi Bayramlaştı

İLEM’den

Yepyeni Bir Yapılanma

İGİAD Söyleşilerinde

Kudüs ve Mescid-i Aksa Konuşuldu

TODAM'DAN HABERLER

Türkiye'de Sivil Toplumun Gündemi Nisan 2021

Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi'nin (TODAM) sivil toplum çalışmaları kapsamında çıkarılan “Türkiye’de Sivil Toplumun Gündemi” bülteni Nisan sayısında, Türkiye'deki STK'ların faaliyet ve yayınlarına yer verildi.

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Nisan 2021

Müslüman dünyanın gündemini işgal eden güncel konular ve fikri birikiminden Türkiye’yi haberdar etmek üzere Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler bültenini aylık olarak yayımlıyoruz. Nisan sayısına görsele tıklayarak erişebilirsiniz.

Politika Notları 25 Genç İşsizliğin Durmunu Ele Aldı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Zafer Çelik ve Fatma Betül Coşkun'un kalema aldığı “Genç İşsizliğinin Durumu: Ne Eğitimde Ne İstihdamdaki Gençlerin Eğitim ve İstihdam Politikalarına Göre Analizi” yayımlandı.

EPAM'DAN HABERLER

Analiz Raporu 7 Yükseköğretimde Modern Dillerin Eğitimi

Bu raporda Türkiye’de ve dünyada modern diller eğitimi kurumsal yapılanmaları açısından incelenmiş, Türkiye’deki örnekleri dünyadaki örnekleri ile karşılaştırılarak çeşitli öneriler sunulmuştur.

Eğitim Gündemi Bölüm 6| Yüksek Öğretimde Uluslararasılaşma ve Yabancı Dil

EPAM Koordinatörü İbrahim Hakan Karataş, Dr. Selim Tiryakiol'u konuk etti. Eğitim Gündemi​ programında Yüksek öğretimde uluslararasılaşma ve yabancı dil konusu ele anlındı.

İKAM'DAN HABERLER

IKAM’dan Yeni Bir Araştırma Raporu Daha

İKAM Araştırma Raporu; Osmanlı Para Vakıfları ve Nakit İşletme Yöntemleri, Osmanlı döneminde para vakıflarının üstlendiği sorumluluklar ile İslam toplumlarında insanların finansman ihtiyacına faydalarını kaleme almıştır.

Panel Veri ve Regresyon Analizi Semineri

İKAM, "Panel Veri Regresyon Analizi" seminerini İnönü Üniversitesi İstatistik ve Ekonometri Araştırma ve Uygulama merkezi ile gerçekleştirdi. Seminer Prof. Dr. Fatma Zeren tarafından gerçekleştirildi.

İKAM Politika Notu 24’ü Yayınladı

Dr. Zeyneb Hafsa Orhan'ın kaleme aldığı “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için Faizsiz Likidite Yönetimi ve Para Politikası Aracı Önerileri” politika notu ile konuya ilişkin önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

İLEM'DEN HABERLER

İnsan & Toplum Seminerleri Başlıyor

İLEM, İnsan & Toplum’un 10. yılına özel yeni bir seminer dizisi düzenliyor. Her ay alanında yetkin bir akademisyenin araştırmasını sunacağı seminerler, 17 Mayıs Pazartesi saat 21.00’de İLEM TV’de ilgilileri ile buluştu.

İLEM Siyaset Çalışmaları Merkezi’nden Kudüs Paneli

İLEM, İsrail’in Filistin topraklarında gerçekleştirdiği işgali ele alacak olan “İşgal Altındaki Kudüs’te Neler Oluyor?” panelini düzenleyeceğini duyurdu. 12 Mayıs Çarşamba günü 21:30’da İLEM TV’den canlı yayınlandı.

İLEM 20. Dönem Mezunlarını Vermeye Hazırlanıyor

İlmi Etüdler Derneği 2002’den bu yana kesintisiz gerçekleştirdiği İLEM Eğitim Programı’nın 2020 – 2021 dönemini tamamladı. Üç kademeden oluşan İLEM Eğitim Programı’na her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgi yüksekti.

YEKDER'DEN HABERLER

Ramazan Konuşmaları Bu Yıl "Namaz" Temasıyla Gerçekleştirildi

YEKDER’in bu yıl başlattığı “Ramazan Konuşmaları” programının ilk teması “Namaz” oldu. Ramazan ayı çerçevesinde Ramazan’a ve namaza dair bir sohbet şeklinde gerçekleştirilen program, hafta içi her gün saat 19:00’da YEKDER’in YouTube kanalında yayınlandı.

“Kur’ân’da Ahlakî Değerler Meali” Mukabele Programımız Hatim Duasıyla Sona Erdi

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu bünyesinde Ramazan ayına özel olarak her yıl düzenlenen mukabele programı, bu yıl da devam eden pandemi nedeniyle çevirici olarak yapıldı. Program tanıtımının ardından yoğun ilgi görerek binden fazla başvurunun yapıldı.

İLKEANALİZ'DEN HABERLER

Akademisyenler Anlatıyor: Aksa İçin Ne Yapılmalı?

İLKE Analiz bu yazısında Kudüs hakkında çalışmalar yapan dört akademisyene Filistin’de yaşanan son gelişmeler üzerine hükümetin ve sivil toplumun yapması gerekenleri sorarak değerlendirme ve çözüm önerilerine yer verdi.

Öncülerin İdeal Gençlik Kavramsallaştırmaları

Önemli araştırmalara imza atan Erol Erdoğan, “N’apsak Bu Gençleri?” isimli kitabında gençlere dair meselelere değindi. “Öncülerin İdeal Gençlik Kavramsallaştırmaları” bölümünün bir kısmı İLKE Analiz okurlarıyla buluştu.

Mavi Marmara Mağdurları'nın Adalet Arayışı

Abluka tıpkı 2010 yılında olduğu gibi bugün de öldürücü bir yıkımdır ve hangi topluluğa kim tarafından uygulanırsa uygulansın “Mavi Marmaralar” bugün de o mağdurlar için yola çıkmalıdır.

İLKE STUDYO'DAN HABERLER

Reconstructing The War-Torn Gaza Panel Has Been Organised

Norman Finkelstein: World’s apathy against Israeli war crimes. Jehan Alfarra: Narrating accounts of Gaza residents. Hüseyin Oruç: Human Relief operations in Gaza. Shahid Iqbal: Palestine needs your attention. The program broadcasted at youtube.com/ilkevakfi

Nedir İktisar?: Para Ahlakı | Müslüman Parasını Nasıl Yönetmeli?

İLKE Vakfı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), Melih Turan'ın sunduğu "Nedir İktisat?" programı ile İslam iktisadının temel meselelerini eğlenceli bir formatta izleyicileri ile buluşturuyor!

İktisat Meselesi: Orta Doğu Ekonomi Politiği

İKTİSAT MESELESİ'nde bu hafta Yusuf Safa Selvi'nin konuğu Kırklareli Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Taha Eğri oldu. Programda Ortadoğu’daki ekonomi politiğinin değişken nedenleri gibi konular ele alınarak, merak edilenler cevaplandırdı.

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler

Kayda Değer​'in dördüncü bölümünde İLKE Vakfı araştırmacıları Muhammed Hüseyin Ergören ve Muhammed Mustafa Bilgili, Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler konusunı müzakere ederek güncel gelişmeleri değerlendirip etkilerini tartıştı.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ