İLKE e-BÜLTEN | MART 2023

İktisat İzleme Raporu 2022: Türkiye Ekonomisinin Görünümü


2022 yılı Türkiye ekonomisini uzman isimlerin farklı alanlarda analizlerini içeren İktisat İzleme Raporu 2022: Türkiye Ekonomisinin Görünümü raporu yayımlandı. Rapor ekonomiyi bir çok gösterge üzerinden analiz etmesiyle beraber aynı zamanda bu göstergelerin seçilmiş ülke ve bölgelerle uluslararası ölçekte karşılaştırılmalı analizini de sunmaktadır.


YEKDER'den

İnsan ve Toplum İlm-i Hâli Programı Bahar Dönemi Dersleri Başladı

İLEM'den

İLEM’de Başkan Değişimi Gerçekleşti


İGİAD'dan

İGİAD Karz-ı Hasen Sandığı YK Toplantısı Mavera Eğitim ve Sağlık Vakfı'nda Gerçekleştirildi

İKAM'DAN HABERLER

Piyasayı Fiyatlandırmak

Eser hisbe kurumunun alanına giren birçok mesele içerisinde fiyat istikrarını korumayı seçerek günümüz için önemli olan bir alana ışık tutmaktadır.Müslümanın Para Yönetimi

Bu kitap, bir Müslümanın kazancından harcamasına, yatırımından genel para yönetimine kadar olan süreci İslamî finans bağlamında gözden geçirmektedir. İslamî finansal okuryazarlığa katkı sağlamak amacıyla kaleme alınan bu çalışmada bir Müslümanın İslam'ın ilkeleri ve esasları ışığında günümüz finansal yönetimine uçtan uca ışık tutmaya çalışmaktadır.

TODAM'DAN HABERLER

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Aylık Bültenimiz, "Platform" Dergisi Olarak Yayın Hayatına Devam Ediyor

Müslüman toplumların gündemlerine dair analiz, söyleşi ve kitap değerlendirmelerinin yer aldığı Platform Dergisi "Dünyada İslami Eğitim" dosyası ile yayın hayatına başladı.

Türkiye’de Yükseköğretimin Genişlemesi ve İstihdam Edilebilirlik İlişkisi Politika Notu Yayımlandı

M. Furkan Uzan’ın 2006 yılından itibaren uygulanan yükseköğretimde genişleme politikasını ve bu genişlemenin istihdam ile ilişkisini irdeleyip mevcut sorunlara dair çözüm önerileri sunduğu Politika Notu 50 yayımlandı.

STA'DAN HABERLER

Formatör Yetiştirme Projesinde İkinci Aşamaya Geçiliyor

Kurumsal Gelişim Formatör Eğitimini tamamlayan formatör adaylarınnın staj süreci planlandı. STK'ların kurumsallaşma süreçlerinin tamamlanmasında önemli bir yere sahip olan personel eğitimlerini düzenleyecek eğitmenlerin staj süreci başlıyor.

Sivil Aktörler Deprem Bölgesinde İlk Bölümleriyle Yayında

STK temsilcisi veya sivil inisiyatif alarak deprem bölgesinde bulunmuş kişilerin sivil toplum alanının sorunları ve imkanlarını ele aldığı ve arşiv oluşturmayı amaçlayan 10 bölümlük YouTube programı için 6 röportaj gerçekleştirilmiştir.

Psikososyal Destek Eğitim Seti Oluşturuldu

Deprem bölgesinde görev alan sivil toplum kuruluşlarının temsilci ve gönüllülerine yönelik 4 farklı başlıkta psikososyal destek vermeyi amaçlayan eğitim seti oluşturuldu.


İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

MÜLAKAT | Su Seferberliğine İhtiyacımız Var

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Müşaviri Dr. Ali Recep Nazlı ile Türkiye’de kuraklık sorununu ve meselenin tarıma etkisini konuştuk.


Twitter Verisine Dayalı Siyaset Bilimi Araştırmaları

Amerikan Üniversitesi Veri Bilimi Merkezi araştırmacısı ve doktora adayı Selim Yaman'ın twitter verisi ile araştırma yapmanın imkân ve zorluklarını ele aldığı yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.

Kültürel Sermaye ve Akademi

İstanbul Üniversitesi Dr. Öğretim Görevlisi Ayşe Mahinur Tezcan'ın Türkiye'deki akademik alanı kültürel sermaye kavramı ile ele aldığı yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.


İSLAMİKTİSADI.NET

İslam’ın Ekonomiye Bakışının Temel Ontolojik Farklılıkları

Zeyneb Hafsa Orhan'ın İslam’ın ekonomiye bakışının temel ontolojik farklılıklarını ele aldığı köşe yazısında çarppıcı birkaç soru dile getirmiş ve bu soruların cevaplarını açıklamıştır.Deprem Vergisi, Bağışlar ve Depremin Maliyeti Üzerine

Şükrü Çağrı Çelik'in 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen deprem üzerine kaleme aldığı yazısında, deprem sonrası toplanan bağışları, deprem vergilerini ve depremin maliyetini mevcut kanunlar bağlamında ele almıştır.


ABD’de Batan Bankalar Türkiye İçin Hangi Riskleri Belirginleştiriyor?

ABD’nin en büyük 16. bankası olan California merkezli Silicon Valley Bank (SVB) batması üzerine Türkiye için belirginleşen riskleri kaleme alan Yunus Emre Aydınbaş, Türkiye'nin bu hadiseden çıkacağı dersler olduğuna da değinmiştir.

İLEM'DEN HABERLER

İLEM Eğitim Programı Bahar Dönemi Devam Ediyor

İLEM Eğitim Programı Bahar Dönemi derslerinde 5 hafta geride kaldı. 4 Mart 2023 tarihinde başlayan 2022-2023 İLEM Eğitim Bahar dönemi dersleri devam ediyor. Kademe öğrencileri her hafta cumartesi günleri 3 farklı dersi takip ediyor.

Türk Tarih Tezi'nde Yeni Bir İslam Yorumu Arayışı Çıktı!

Aynur Singin tarafından kaleme alınan "Türk Tarih Tezi'nde Yeni Bir İslam Yorumu Arayışı (1932-1937)" kitabımız raflarda!İnsan & Toplum'un 13. Cilt 1. Sayısı Yayımlandı!

İnsan & Toplum'un bu sayısında 16 araştırma makalesi, 10 kitap değerlendirmesi araştırmacı ve okuyucuların ilgisine sunuluyor.İGİAD'DAN HABERLER

İHH'dan Derneğimize Ziyaret

Deprem bölgesinde ilk andan itibaren arama kurtarma ve yardım faaliyetinde bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Oruç ve Kaynak Geliştirme Genel Koordinatörü Mesut Şen yönetim kurulu toplantımıza katıldı. Toplantıda deprem ve sonrasındaki süreci değerlendirerek, bölgeye yönelik birlikte yapacağımız çalışmaları planladık.

İyilik Dolu Kumanya Duyurusu

İHH – İnsani Yardım Vakfı / İGİAD – Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği iş birliğinde deprem bölgesinde ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak gıda kolisi bedeli 550 TL dir.
Üyelerimiz Hidiv Kasrı Doğa Yürüyüşünde Bir Araya Geldi

Üyelerimizin birbirleriyle daha yakından tanışmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen, Hidiv Kasrı Doğa Yürüyüşü 19 Mart Pazar günü gerçekleştirildi.YEKDER'DEN HABERLER

Ramazan Geldi Mukabele Vakti Başladı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte evlere Kur’an sesinin dolmasına vesile olan “YEKDER Mukabele Vakti” programı bu sene de gönüllülerimizin yoğun katılımı ile başladı.

Yetişkin Din Eğitimi Çalıştayı Sonuç Raporu

YEKDER’de din eğitimi saha çalışmalarında tespit edilen sorunları, çözüm önerilerini ve gelecek perspektiflerini konuşmak üzere 17 Aralık 2022 tarihinde Yetişkin Din Eğitimi başlıklı üçüncü din eğitimi çalıştayı gerçekleştirildi.

YEKDER’de Kültür Turları Başladı

YEKDER Gençlik Eğitimleri Komisyonu bünyesinde Bahar döneminde başlatılan “Gençlik Atölyeleri” ile kadim şehir İstanbul kültür turlarının ilki gerçekleştirildi.


ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ