İLKE e-BÜLTEN | MART 2022

Sosyal Veri Sitesi Açıldı, Toplumun Görünümü Raporu Tanıtıldı


İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı'nın Toplumun Görünümü projesi kapsamında hazırladığı Toplumun Görünümü raporu ve sosyalveri.net sitesi gerçekleştirelen toplantı ile tanıtıldı.


Ramazan Konuşmaları

Başlıyor

11. TLÇK için

Başvurular Başladı

MÜSİAD'a Kurumsal

Ziyaret gerçekleştirildi

İLKE'DEN HABERLER

Yerel Yönetimlerde Kültür Stratejisi Çalıştayı Gerçekleşti

İLKE Vakfı yerel yönetimlerin kültür politikalarına dair güncel meseleleri tartışmak amacıyla Yerel Yönetimlerde Kültür Stratejisi Çalıştayı’nı gerçekleştirdi.

İLKE Faaliyet Raporu 2021 Yayımlandı

İLKE Vakfı 2021 yılında bünyesinde yer alan araştırma merkezlerinin ve üye kuruluşların gerçekleştirdiği faaliyetleri bir rapor haline getirdi. Raporda bir yıl boyunca gerçekleşen faaliyetlerin detayları yer alıyor.

İLKE Heyeti İngiltere’de İlişki ve İşbirliklerini Geliştirdi

İLKE Vakfı heyeti kurumsal ziyaretler çerçevesinde İngiltere’de yer alan kuruluşlara bir hafta süren üst düzey bir ziyaret programı gerçekleştirdi.

İKAM'DAN HABERLER

8.İslam İktisadı Temel Eğitim Programı Gerçekleştirildi

8. İslam İktisadı Temel Eğitim Programı İlahiyat, İslam İktisadı, Finans, Çalışma Ekonomisi ve İşletme bölümlerinden öğrencilerin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.

10. İslam İktisadı Atölyesi: İktisadi Krizler ve İslam İktisadı

İKAM'ın düzenlediği 10. İslam İktisadı Atölyesi, 14-16 Ekim 2022 tarihlerinde “İktisadi Krizler ve İslam İktisadı” başlığı ile İstanbul’da gerçekleştirilecek.

İKAM Politika Notlarının 39.sunu Yayımladı

İKAM Türkiye’de İslam İktisadı ve Finansı Alanında Üniversite-Sektör İş Birliği: Tespitler, Sorunlar ve Öneriler başlığıyla politika notlarının 39.sunu yayımladı.

EPAM'DAN HABERLER

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz Ziyaret Edildi

EPAM 6 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşen İstanbul Eğitim Konferansı’na verdiği katkılardan dolayı Prof. Dr. Şirin Karadeniz’i rektörlük ofisinde ziyaret ederek teşekkür etti.

EPAM Politika Çalıştaylarının Altıncısı İLKE Vakfı'nda Gerçekleşti

EPAM Politika Çalıştayları'nın altıncısı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Tolga Yıldız’ın katılımıyla “Metaverse’te Yapay Zekâ Öğretmenler” başlığı ile gerçekleşti.

TODAM'DAN HABERLER

TODAM'da Taliban Sonrası Afganistan Barış Süreci Konuşuldu

İslamabad Uluslararası İslam Üniversitesi öğretim üyesi Hüsnül Amin, Taliban’ın yeni politik tavrının hem Afganistan hem de uluslararası alandaki sosyopolitik yansımaları tartıştı.

Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi TODAM Politika Notu 38'i Yayımladı

TODAM Politika Notu 38'i" Türkiye’nin Verimlilik Düzeyi Nasıl Yükseltilebilir? Vasat İnsan Tuzağından Kurtulmak" başlığıyla alanının ilgililerinin istifadesine sundu.

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Şubat Sayısı Yayımlandı

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni yenilenen içeriği ve kapak tasarımı ile Müslüman dünyanın gündeminde yer alan birçok meseleyi ele almaya devam ediyor.

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni Artık İngilizce'de Çıkıyor

TODAM Tarafından Müslüman dünyanın gündeminde yer alan birçok meseleyi ele alan Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni artık İngilizce'de çıkıyor. Ocak-Şubat sayısına erişmek için tıklayın.

STA'DAN HABERLER

Türkiye’de Sivil Toplumun Gündemi Bülteni Yayımlandı

Sivil Toplum Akademisi (STA)'nin sivil toplum araştırmaları çerçevesinde Türkiye’de faaliyet gösteren STK yayın ve organizasyonlarını incelendiği bültenin Ocak-Şubat sayısı yayımlandı.

2022 Bahar Dönemi Kurumsal Gelişim Eğitim Programı (KGEP) Tamamlandı

Sivil Toplum Akademisi 24-25 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenen Kurumsal Gelişim Eğitim Programını (KGEP), 14 farklı STK'dan 20 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sivil Toplum Akademisi Temel Proje Yazma Eğitimi Düzenledi

Kapasite Geliştirme Eğitimleri kapsamında Temel Proje Yazma Eğitimi düzenlendi.

Kurumsal Eğitimler Görsel Düşünme Atölyesi ile Devam Ediyor

İLKE Vakfı personellerine yönelik gerçekleştirilen kurumsal eğitimlerde bu ay Dursun Çiçek ile Görsel Düşünme Atölyesi gerçekleştirildi.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Türkiye’de Sergi Tarihine Eleştirel Bir Bakış

Osman Ülker Türkiye’deki sergi kültürü ve sergi pratiklerini sosyoekonomik ve sosyokültürel açıdan değerlendirdi.

Türkiye’de Yerli Sinemanın Kısa Tarihi

Eyüp Al "Türk sinemasında dil, anlatı biçimi ve sinematografik unsurların 'buraya' özgü kullanımlarına pek sık şahitlik edilmemektedir."

RÖPORTAJ | YÖKAK Türk Yükseköğretim Sisteminin En Genç ve Önemli Paydaşı

İLKE Analiz ekibi Yükseköğretim Kalite Kurulu başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar ile yükseköğretimde kalite güvencesine dair röportaj gerçekleştirdi.

Filistin Uluslararası Toplumun Neyi Olur?

Selvanur Demircan, Uluslararası Af Örgütü’nün “İsrail’in Apartheid Rejimi: Filistinlilere Yönelik Irksal Ayrımcılık ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar” başlıklı raporu değerlendirdi.

İLKE STÜDYO'DAN HABERLER

Eğitimde Teftiş Sistemi | Eğitim Gündemi

Eğitim Gündemi’nin 3. bölümünde Dr. Murat Bülbül ile Eğitimde Teftiş Sistemi konuşuldu.

Tekafül - İslami Sigortacılık | Dr. Yunus Emre Gürbüz

İktsat Meslesi’nde bu ay Tekfül kavramı üzerinden islami sigortacılık tartışıldı.

Bir Köyden Bin Köye | Gökhan Erenoğlu

Türkiyenin Gönüllü Gücü programı eğitim gönüllüsü Gökhan Erenoğlu’nu konuk etti.

İGİAD'DAN HABERLER

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne Ziyaret

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Genç ve Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mesut Malik Yavuz makamında ziyaret edildi.

Komisyon Koordinasyon Toplantsı Yapıldı

İGİAD’ın komisyonların da görev alan üyeler 26 Mart Cumartesi günü Bayrampaşa Ramada Encore Otelde gerçekleştirilen organizasyonla bir araya geldi.

Ders Veren Tecrübelerde Hasan Güllük Konuk Edildi

İGİAD, tecrübe yeni girişimcilere aktarıldıkça çoğalır ilkesinden hareketle birbirinden değerli konuklarla söyleşi programları düzenlemeye devam ediyor.

İLEM'DEN HABERLER

İnsan & Toplum 12. Cilt 1. Sayısı Çıktı

2011 yılından bu yana İlmi Etüdler Derneği (İLEM) tarafından yayımlanan ve alanında önemli atıf indekslerince taranan uluslararası hakemli dergisi İnsan & Toplum’un 12. cilt 1. sayısı çıktı.

İLEM İSD Konferansını Gerçekleştirildi

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), İslam Siyaset Düşüncesi Projesi’nin (İSD) ikinci aşamasına 29 Mart Salı günü yapılan konferansla başlanıldığını duyurdu.

Sosyal Teori Olarak Politik Ekonomi Sunumu Gerçekleşti

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), iktisat biliminin bir önceki adlandırması olan politik ekonomiyi Taha Eğri'nin moderatörlüğünde ve Adem Levent sunumuyla mütala etti.

YEKDER'DEN HABERLER

İnsan ve Toplum İlm-i Hâli Semineri Gerçekleştirildi

İnsan ve Toplum İlm-i Hâli'ne “Dijital Çağda Medya ve İnsan”, “Aile İlmihali” ve “İnsanın Psikolojik Gelişim Süreçlerinde Din” seminerlerine dört haftalık “Medya Bağımlılığı” seminerleri eklendi.

Okul Öncesi Öğretmen Atölyeleri Gerçekleştirildi

YEKDER Çocuk Eğitimleri Komisyonu bünyesinde sürdürülen “Öğretmen Atölyeleri” programının üçüncüsü 19 Mart 2022 tarihinde gün boyunca süren dört farklı atölye çalışması ile gerçekleştirildi.

Marifet Okulu’nda Ara Dönem Veli Toplantısı Yapıldı

YEKDER Gençlik Eğitimleri Komisyonu bünyesinde devam eden Marifet Okulu programında geçen hafta dönem arası veli toplantısı kapsamında öğrencilerimizin velileri ve eğitimcilerimiz bir araya geldi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ