İLKE BÜLTEN / KASIM 2018

İLKE ve Kurumları

STK Fuarı'na Katıldı


İslam Dünyası STK’lar Birliği ile Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı tarafından düzenlenen 3. Uluslararası STK Fuarı İstanbul Yenikapı’da bulunan Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuara İLKE Derneği de kurumları İGİAD, İLEM, YEKDER ile merkez kuruluşları İKAM ve KYA’yla birlikte katıldı. İLKE Standı fuar boyunca yoğun ilgi gördü.


Marifet Okulu

Modelleniyor

Uluslararası Öğrenci

Kongresi Gerçekleştirildi

Türkiye İş Ahlakı Zirvesi

Yoğun Katılımla Yapıldı

İKAM'DAN HABERLER

İslam İktisadı Bibliyografyası Açıldı

İKAM tarafından hayata geçirilen İslam İktisadı Bibliyografyası projesi kapsamında açılan veritabanında yaklaşık 8000 eser yer alıyor. Bu eserler kitaplar, kitap bölümleri, dergi makaleleri, raporlar, konferans bildirileri ve tezlerden oluşuyor.

Medyada İslam İktisadı Raporu Müzakere Edildi

İKAM tarafından hazırlanan Medyada İslam İktisadı Algısı raporu medya ve finans sektöründen çok sayıda kişinin katılımıyla müzakere edildi. Raporda İslam İktisadının medyadaki görünürlüğü işleniyor.

İslam İktisadında Emek Çalıştayı

İKAM tarafından “İslam İktisadında Emek” Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda “Agari ücret, işsizlik ve büyüme ilişkisi” ve “İslam ülkelerinde sendikal haklar ve yaşanan sorunlar” başlıklı iki oturum gerçekleşti.

KYA'DAN HABERLER

KGEP 2018 Güz Dönemi Sona Erdi

Kurumsal Gelişim Eğitim Programı'nın Güz 2018 etkinliği 8/19/20 Ekim 2018 tarihinde İLKE Dernek binasında düzenlendi. Programa 40 STK çalışanı katılarak üç gün süren eğitimlerden istifade etti.

Romanlarda İktisat ve Siyaset

Lisansüstü düzeyindeki öğrencilerin akademik gelişimine katkı sağlamak için düzenlenen Akademik Gelişim Seminerleri’nin altıncısında Dr. Mustafa Özel Romanlarda İktisat ve Siyaset konulu bir söyleşi yaptı.

Sasani Yönetim Düşüncesi

Yönetim Düşüncesi seminerlerinin beşincisi “Sasani Tarihi ve Yönetim Düşüncesi” konusuyla, İLKE Derneğinde gerçekleşti. Seminerin konuğu Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Kaçar oldu.

İLEM'DEN HABERLER

İLEM Açılış Konferansı Gerçekleşti

İlmi Etüdler Derneği her yıl Ekim ayında başlayan derslerini bir açılış konferansı ile başlatıyor. Bu dönemin konferansında Doç. Dr. Berat Açıl, “Osmanlı’da Estetik ve Poetika: Kelam, Mucize ve Zorunluluk” başlıklı bir sunum yaptı.

Endülüs Mirası: Kültürler Arası Bağlamlar ve Kavramların Yolculuğu {Al-Andalus in Motion: Travelling Concepts and Cross-Cultural Contexts} konferansı İLEM'in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İGİAD'DAN HABERLER

Ders Veren Tecrübeler

İGİAD tarafından geleneksel olarak düzenlenen Ders Veren Tecrübeler seminerlerinin sekizincisinde Akyapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel iş hayatını ve tecrübelerini paylaştı.

Kocaeli'de İş Ahlakı Paneli

“İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplumun Rolü” paneli, 22 Kasım 2018 tahinde Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile birlikte Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

İGİAD'dan İTO'ya Ziyaret

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’i ziyaret etti. Ziyarette işbirliği imkanları konuşuldu.

YEKDER'DEN HABERLER

Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi İçin Süreç Başladı

YEKDER Din Eğitimi Akademisi tarafından düzenlenen Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi, 12-13 Nisan 2019 tarihlerinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşecek. Kongre için 26 Aralık 2018'e kadar bildiri gönderilebilecek.

ADEP Modelleme Çalışmaları Devam Ediyor

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Koordinatörlüğü tarafından Ailede Din Eğitimi Programı modelleme çalışmalarının ilki İlim Yayma Cemiyeti’nin Eyüp’teki merkezinde İlim Yayma Cemiyeti şubelerinden gelen katılımcılara yönelik olarak gerçekleştirildi.

Öğretmen Akademisi Programı Başladı

YEKDER Eğitici Eğitimleri Komisyonu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu işbirliğiyle organize edilen program MÜİF Prof. Dr. Raşit Küçük Konferans Salonu’nda açılışını gerçekleştirildi.

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ

KURULUŞLARIMIZ