İLKE e-BÜLTEN | HAZİRAN 2023

Platform, Müslüman Dünyanın Gündemini Bütüncül ve Özgün Bir Perspektifle Sunuyor!


İLKE Vakfı Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi TODAM tarafından hazırlanan Platform dergisi ve internet sitesi tanıtım toplantısını ilgili gazeteci, STK temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlendik. Açılış konuşmasını İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar'ın yaptığı toplantıda, TODAM Direktörü Elyesa Koytak Platform'u tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından toplantıya katılan gazeteci, sivil toplum temsilcileri ve akademisyenler projeye dair görüş ve önerilerini dile getirdi.


Temel Eğitim Zirvesi Dijitalleşme Teması ile Gerçekleştirildi

İLEM Eğitim Programı 22. Dönem Mezunlarını Uğurladı

20. Yılında İGİAD Gelecek Vizyonu Toplantısı Gerçekleştirildi

İKAM'DAN HABERLER

İslam İktisadı 2022 Seçkisi Yayımlandı!

Köşe yazıları, analiz yazıları, tartışma ve araştırma dosyalarının, röportajların, söyleşilerin, çeviri, biyografi ve daha fazlasının paylaşıldığı bir yılı geride bıraktık. Yıllık seçkide 2022 yılı içerisinde paylaşılan yazıları kategorik ve bütünsel olarak derlenmiş halini bulabilirsiniz.2022 yılının öne çıkan yazılarını @islamiktisadi tarafından hazırlanan yıllık seçkide bulabilirsiniz.

11. İslam İktisadı Temel Eğitim Programı Rize'de Gerçekleştirildi!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ev sahipliği ve Rize Müftü Yusuf Karali Yüksek İhtisas Merkezi'nin destekleriyle Rize'de 11. İslam İktisadı Temel Eğitim Programı Rize'de gerçekleştirildi. Yoğun katılımlı programın sonunda derslere devam edenlere katılım belgesi takdim edildi.

İKAM, İslam Bilimleri Uzmanı Dr. Sami Al-Daghistani’yi Ağırladı!

İLKE Vakfı İslam İktisadı Araştırma Merkezi’nin (İKAM) düzenlenen İKAM Konuşmaları programında, İslam Bilimleri uzmanı Dr. Sami Al-Daghistani, “Modern İslam İktisadının Epistemolojisi” konusunu ele aldı. Programda modern iktisat, İslam iktisadı ve İslam iktisadı epistemolojisi konularına değinildi.

TODAM'DAN HABERLER

Politika Notu 53 | Yaşlı Dostu Şehirler

Prof. Dr. Bedrettin Kesgin'in yaşlı dostu şehirler kavramını inceleyerek kavramın Türkiye'deki uygulamalarını ve aktif yaşlanmanın olanaklarını ele aldığı politika notu yayımlandı.

İLKE Agenda | The Need for an Indigenous Ummatic Discourse

Ummatics Enstitüsü kurucu başkanı Dr. Ovamir Anjum, ILKE Agenda bağlamında gerçekleştirilen programda ümmet kavramını ele aldı.

Platform Dergisi | Haziran 2023

Müslüman toplumların fikrî, siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel gündemlerine dair güncel ve özgün perspektifler sunan Platform Dergisi'nin 27. Sayısı siyasi ve sosyal katılım temasıyla yayımlandı.

EPAM'DAN HABERLER

Eğitimde Halen Teknolojik Donanım ve Altyapı Eksiklikleri Devam Ediyor!

Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi (EPAM) bünyesinde hazırlanan ve Türkiye’de eğitim teknolojileri alanında yapılan teorik ve uygulamalı çalışmalara katkı sunmayı hedefleyen Eğitim Teknolojileri Araştırma Projesi (ETAP), 9 Haziran 2023 Cuma tarihinde düzenlediğimiz tanıtım programıyla kamuoyuna sunduk.

Öğretmenlerin Eğitim Teknolojileri Kullanımı: Altyapı, Yeterlikler ve Sorunlar

Eğitim Teknolojileri Araştırma Projesi (ETAP), öğretmenlerin eğitim teknolojileri kullanımını altyapı, yeterlikler ve sorunlar açılarından ele alıyor. ETAP Projesinin çıktılarından biri olan bu raporda eğitimcilerin eğitim teknolojilerine bakışları, yapılan saha araştırması sonuçlarına dayanarak analiz ediliyor.

Politika Notları 52 | Mesleki Mükemmeliyet Merkezleri

Politika notunda Mesleki Mükemmeliyet Merkezleri dünyadan örneklerle birlikte ele alınmakta ve Türkiye’de hayata geçirilmesi amaçlanan projelere dair öneriler sunmaktadır.
STA'DAN HABERLER

11. Kurumsal Gelişim Eğitim Programı (KGEP) Tamamlandı!

STK çalışanlarının kurumların yapı ve faaliyetlerine ilişkin farkındalık kazanmalarını amaçlayan KGEP'te, Savunuculuk, Mali Kaynak Geliştirme, STK'larda İletişim Yönetimi, Kurumsal Yönetim ve Organizasyon, Psikolojik İlk Yardım, Gönüllü Yönetimi üzerine altı farklı alanda eğitimi 1-2 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirdik.

STA'dan YADA Vakfı'na Ziyaret

STA Direktörü Fatih Yaman ve araştırma ekibi 8 Haziran’da Yaşama Dair Vakfı’nı ziyaret etti. Vakıf merkezinde Rümeysa Çamdereli, Ceylan Özünel ve Kübra Akkuş ‘tan oluşan araştırma ekibine STA’nın eğitim, araştırma ve yayın faaliyetlerini tanıttık.Sivil Toplum Bibliyografyası Tanıtım Programı Gerçekleşti!

Sivil Toplum Akademisi bünyesinde hazırlanan ve sivil topluma ilişkin birikimi tek bir platformda toplayarak başta araştırmacılar ve uygulayıcılar olmak üzere tüm toplumun istifadesine sunmayı amaçlayan Sivil Toplum Bibliyografyası Projesi'ni, 21 Haziran 2023 Çarşamba tarihinde düzenlediğimiz tanıtım programıyla kamuoyuna sunduk.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Türkiye’nin Yeşil Ekonomi Yolculuğu ve İklim Hedefleri

İTÜ İşletme Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı'nın Türkiye ekonomisindeki yeşil dönüşüm meselesini ele aldığı görüş yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.

Mektuplardaki Weber: Bir Sosyoloğun Dünyasına Yolculuk

Prof. Dr. Lütfi Sunar, dizi editörlüğünü yaptığı Albaraka Yayınları tarafından yayımlanan Max Weber'in "Mektuplar" ve "Seyahat Mektupları" kitapları bağlamında Weber'in kişisel dünyasını ele aldı.

Dönüşen Uluslararası Sistemde Müslüman Dünyanın Geleceği

Wadah Khanfar’ın Muslims amidst a Transforming Multipolar World başlıklı İLKE Agenda programındaki konuşmasından derlenip Türkçeye çevrilen yazı İLKE Analiz'de yayınlandı.

İSLAMİKTİSADI.NET

İslam Ekonomisinde Enflasyon Tartışmalarına Giriş

Yunus Emre Aydınbaş'ın kaleme aldığı yazıda Türkiye’de İslam ahlakı bakımından, sonuçları kıyas edildiğinde faizden daha büyük problem olarak karşımıza çıkan enflasyon problemi üzerinde durmuş ve yazıda enflasyon sorununun faziden daha genel ve kuvvetli olduğunu ifade etmiştir..

TCMB’ye Sunulan Katılım Finans Kanunu Teklifi

Zeyneb Hafsa Orhan, Cumhurbaşkanlığı Katılım Finans Ofisi tarafından hazırlanan ve iki milletvekili tarafından seçim öncesi Mart 2023 itibariyle meclise sunulan kanun teklifini ele almış ve teklif üzerinden değerlendirmelerde bulunmuştur.

İLEM'DEN HABERLER

12. TLÇK için Başvurular Devam Ediyor!

İLEM'in 2012’den beri yılda bir kez düzenlediği Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK) bu yıl Yalova’ya konuk oluyor. 15-18 Kasım tarihlerinde Yalova Üniversitesi’nde 12’incisi gerçekleştirilecek kongrede genç akademisyenler, bildirilerini akademik kamu önünde sunmak ve tartışmak üzere bir araya gelecek. Başvuru ve detaylar için tlck.org.tr adresi ziyaret edilebilir.

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi 5. Çalıştayı Gerçekleşti

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi'nin (İSD) ilgiyle takip edilen çalışmaları “İktidarın Kuruluşu: Kökenler ve Meşruiyet” başlıklı çalıştay ile devam etti. Bu kez 10 Haziran 2023 tarihinde İLEM'de gerçekleşen beşinci çalıştayı ile İSD, siyaset düşüncesine dair İslam’ın modern öncesi döneminde tartışılan meselelerini gündem etmeyi sürdürüyor.

İGİAD'DAN HABERLER

İhsan Aktaş İGİAD İcra Kurulunun Misafiri Oldu

GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş bugün İGİAD İcra Kurulunun misafiri oldu.


İHH Heyetinden İGİAD'a Ziyaret

HH – MÜSİAD – İGİAD iş birliğinde Kahramanmaraş Elbistan’da 2100 konteynerden oluşan MÜSİAD konteyner kente İGİAD üyelerinin sağladığı katkılar için İHH tarafından İGİAD’a teşekkür beratı takdim edilmiştir.

Ticaret ve Siyaset Ahlakı

İş Ahlakına aykırı davranan tüccarın; Siyaset Ahlakına aykırı davranan siyasetçinin pabucu dama atılmalıdır.


YEKDER'DEN HABERLER

ADEP Bahar Dönemi Seminerleri Tamamlandı

Altı hafta süren Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) seminerleri ebeveynlerin ve eğitimcilerin katılımı ile çevrimiçi olarak tamamlandı.

Marifet Okulu Yaz Kampınını Gerçekleştirdi

Şile Masal Okulu ev sahipliğinde gerçekleştirilen erkek kampında öğrenciler doğa yürüyüşü, trekking, sportif etkinlikler, yarışmalar ve daha birçok etkinlikle birlikte yaz kampının tadını çıkardılar.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ