İLKE e-BÜLTEN | EKİM 2022

10. İslam İktisadı Atölyesi “İktisadi Krizler ve İslam İktisadı” Başlığıyla Gerçekleşti


İLKE Vakfı İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından düzenlenen 10. İslam İktisadı Atölyesi tamamlandı. İstanbul Üniversitesi'nde 3 gün süren programa dünyanın farklı yerlerinden İslam İktisadı çalışan akademisyenler katıldı. Atölye açılış etkinliğinde İslam İktisadı Ödül Töreni ve Krizler Çağında İslam Ekonomisinin Vaatleri başlıklı panel gerçekleştirildi. Diğer günlerde ise atölye, 6 oturum ile devam etti.


YEKDER Açılış Konferansında “Çocuk Edebiyatı” Konuşuldu

11. TLÇK 9-12 Kasım’da Mardin’e Konuk Oluyor

Kardeş Ülke Azerbaycan'a Kültür Ziyareti

İLKE'DEN HABERLER

İLKE Vakfı'ndan Hâkimler ve Savcılar Kurulu'na Ziyaret

İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Lütfi Sunar ve Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet Sait Öner, HSK Başkanı Mehmet Akif Ekinci ve HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç'u ziyaret etti.

EPAM Direktörü İ. Hakan Karataş Görevini Selim Tiryakiol'a Devretti

EPAM’ın direktörlük görevini yürüten Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş görevini Dr. Selim Tiryakiol’a devretti.

Eski Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’den vakfımıza ziyaret!

Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül İLKE Vakfı'na bir ziyaret etti. Ziyaretin ardından kendisine İLKE Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Erdoğmuş tarafından hediye takdimi yapıldı.

İKAM'DAN HABERLER

2021 İslam İktisadı Ödülleri Sahiplerini Buldu

2021 İslam İktisadı Ödülleri, İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde sahiplerine takdim edildi.


10. İslam İktisadı Atölyesi “İktisadi Krizler ve İslam İktisadı” Başlığıyla Gerçekleşti

10. İslam İktisadı Atölyesi tamamlandı. İstanbul Üniversitesi'nde 3 gün süren programa dünyanın farklı yerlerinden İslam İktisadı çalışan akademisyenler katıldı.

İslam İktisadı Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

İslam iktisadı ve finansı, sahip olduğu kurumlar ile ekonomik krizlerle mücadelede tüm insanlığa önemli imkanlar sunmaktadır.


TODAM'DAN HABERLER

Lauren Booth İLKE Vakfı’nda Ağırlandı

Aktivist Lauren Booth, 11 Ekim tarihinde düzenlenen programda “West and Femininity” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.


“Göç Yönetiminden Göç Yönetişimine: Türkiye İçin Bir Model Önerisi” Politika Notu Yayımlandı

Aslı Coşkun’un Türkiye’deki göç yönetimini inceleyip yeni bir model önerisi sunduğu Politika Notu 45 yayımlandı.

Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni’nin 20. Sayısı Yayımlandı

Müslüman toplumların gündemlerine dair analiz, söyleşi ve kitap değerlendirmelerinin yer aldığı Müslüman Dünyadan Fikrî Birikimler Bülteni’nin 20. Sayısı yayımlandı.

STA'DAN HABERLER

STK Konuşmaları’nda “STK’lar için Kaynak Geliştirme Stratejileri” konusu ele alındı.

İLKE Sivil Toplum Akademisi'nin (STA) düzenlediği STK Konuşmaları’na, sosyal girişimci kimliği ile sivil toplum kuruluşlarına 20 yılı aşkın süredir danışmanlık yapan Tayyab Yunus konuşmacı olarak katıldı.

10. Kurumsal Gelişim Eğitim Programı tamamlandı.

KGEP, Kurumsal Yönetim ve Organizasyon, Politika Geliştirme, İletişim ve Halkla İlişkiler, Gönüllü Yönetimi, STK'lar için Dijital İmkanlar, Savunuculuk ve üzerine altı farklı alanda eğitim gerçekleştirdi.


İLKE Kurum içi Eğitimler kapsamında “Ofiste Sıfır Atık” dönemi başladı.

Sıfır Atık konusu üzerine farkındalık oluşturmak ve İLKE Binası içerisinde Sıfır Atık alanında çalışma yapmak amacıyla gerçekleştirilen eğitimi Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nden Çevre Yüksek Mühendisi Fatma Ukşal ve Çevre Mühendisi Melike Turgut verdi.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Ana Akım İktisat Düşüncesi ve Yeşil Ekonomi

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Atıl Aşıcı'nın hakim iktisat teorisi ile yeşil ekonomiyi mukayese ettiği görüş yazısı İLKE Analiz’de yayınlandı.


Röportaj | Türkiye’de Hukuka ve Adalete Erişim

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Savaş ve Av. Ahmet Sait Öner ile Türkiye'de toplumun hukuk hizmetlerine ve adalete erişimini Hukuk İzleme Raporu bağlamında konuştuk.

Bir İmam-Hatip Panoraması: İstatistiksel Verilerle İHL’lerin Tarihsel Gelişimi ve Dönüşümü

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji doktora öğrencisi Yunus Vehbi Karaman istatistiksel veriler bağlamında Türkiye'de İmam-Hatip okullarının serüvenini ele aldı.

İLEM'DEN HABERLER

Uluslararası Balkan Sempozyumu Gerçekleştirildi

İLEM’de 2 gün boyunca 14 tebliğin sunulduğu Uluslararası Balkan Sempozyumu’nda Balkan havzası odağında tarihi kaynakları ve tarihçileri çerçevesinde Balkan tarihyazımı tartışıldı.

İLEM 2022 – 2023 Açılış Konferansıyla Gerçekleşti

İlmi Etüdler Derneğinin (İLEM) akademik çalışmalarını sürdüreceği 2022-2023 faaliyet dönemi düzenlenen programla başladı.


İLEM Yayınlarından Yeni Kitap: "İslamcı Dergilerde Hadis Tartışmaları"

Kitapta 1900-2000 yılları arası hadis çalışmalarında dönemin genel fotoğrafı ve neşredilen dergilerde bu süreçle ilgili neler bulunabileceğine dair ön izlenimler verilmektedir.

YEKDER'DEN HABERLER

Güz Dönemi 4-6 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) Başladı

Çocuk Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde okul öncesi, dini bilgiler ve değerler alanına dair çalışmalarda bulunan eğitimci ya da eğitimci adaylarına yönelik hazırlanan 4-6 Yaş Eğitimci Geliştirme Programı (EGP) Güz dönemi eğitimlerine başladı

Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) İlk Seminerleri Gerçekleştirildi

YEKDER Yetişkin Eğitimleri Komisyonu tarafından uzun yıllardır gerçekleştirilen Ailede Din Eğitimi Programı (ADEP) 2022 Güz dönemine çeşitli şehirlerden ve ülkelerden anne-babalar ve eğitimcilerin katılımlarıyla çevrimiçi/online olarak başladı.

Marifet Okulu’nda Heyecan Sürüyor

Gençlik Eğitimleri bünyesinde her yıl düzenlenen Marifet Okulu Eğitim Programı yeni eğitim dönemine hızlı bir giriş yaptı. Yeni dönemde de her zaman olduğu gibi ortaokul ve lise öğrencilerini ağırlayan Marifet Okulu’nda ilk hafta tanışma ve etkinliklerle gerçekleştirildi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ