İLKE e-BÜLTEN | ARALIK 2023

Sivil Toplum Zirvesi Sona Erdi: Sivil Toplum Afet Gibi Kriz Anlarında Daha Hızlı Pozisyon Almalı


İLKE Vakfı Sivil Toplum Akademisi tarafından düzenlenen Sivil Toplum Zirvesi 2023, 2 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Zirvenin bu yılki teması “Dayanıklı Sivil Toplum” oldu. Sivil Toplum Ödüllerinin de verildiği zirvede, sivil toplum ve afetler konulu panel ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.


YEKDER'de "Dijital Çağda İletişim Ahlakı" Çalıştayı

İLEM'de Medeniyet Havzalarında Tarih ve Tarihçilik Çalıştayı

İGİAD, 2024 Yılı İnsani Geçim Ücretini Açıkladı

İLKE'DEN HABERLER

Nokta Yayın Grubu Tanıtıldı: Özgün Fikir Önceliğimiz

İLKE Vakfı bünyesinde kurulan Nokta Yayın Grubu, 2 Aralık Cumartesi Günü Fıstıkağacı’ndaki çalışma ofisinde yapılan tanıtım toplantısıyla yayıncılığa merhaba dedi. Toplantıya yayın dünyasından, akademiden ve basından pek çok isim katıldı.

Bağlantıya git->

İKAM'DAN HABERLER

İKAM'da Akademik Araştırma Yöntemleri Eğitimi Tamamlandı

İKAM, Endonezya Diyanet İşleri Bakanlığı (Kementerian Agama) ve bakanlığa ait Ulusal İslam Üniversiteleri (Universitas Islam Negeri) işbirliğiyle düzenlenen “Araştırma Yöntemleri", "Akademik Yazım" ve "Toplumsal Kalkınma" alanlarında yapılan eğitimler İLKE Vakfında gerçekleşti. Eğitim programları sertifika töreniyle sona erdi.

11. İslam İktisadı Atölyesi Sonuç Bildirgesi Yayımlandı!

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), "İslam İktisadı ve Çevre" başlıklı 11. Atölye'yi düzenledi. Birçok ülkeden katılımcı akademisyenler, çeşitli çalışmalarıyla bilgi paylaşımı sağladı. Atölye sonunda, tespitler ve öneriler içeren bir sonuç bildirgesi kamuoyuna açıklandı.


İslam İktisadı Çalışmaları Fikir Yarışması

İslam İktisadı alanında fikir yarışması düzenlendi. Akademisyenler ve lisans/lisansüstü öğrenciler, İKAM'a henüz uygulanmamış fikirlerini projelendirerek katılım sağladı. Değerlendirme sonrasında dereceye giren projeler ödüllendirilecek ve İKAM öncülüğünde uygulanması teşvik edilecek.


TODAM'DAN HABERLER

Platform'un 29. Sayısı İngilizce Olarak Yayımlandı

Müslüman dünyanın gündeminin sahih bir perspektifle yakından takipçisi olan Platform’un 29. sayısı "Çağdaş İslam Sanatı" dosyası olurken güncel bölümünde odak noktası Filistin oldu.

Bağlantıya git->

EPAM'DAN HABERLER

Türkiye'de Din Eğitimi Raporu Yayımlandı: Beceri Merkezli Bir Din Eğitimi Verilmeli

İLKE Vakfı Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi (EPAM) tarafından Türkiye’de Din Eğitimi Projesi kapsamında hazırlanan Türkiye’de Din Eğitimi: Genel Görünüm ve Eğilimler (2012-2022) başlıklı rapor Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Nurullah Altaş ve Doç. Dr. Umut Kaya tarafından hazırlandı. Rapor sunumu 22 Aralık 2023 tarihinde Altunizade Kültür ve Sanat Merkezinde ilgililerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Bağlantıya git->

STA'DAN HABERLER

Sivil Toplum Zirvesi Sona Erdi: Sivil Toplum Afet Gibi Kriz Anlarında Daha Hızlı Pozisyon Almalı

İLKE Vakfı Sivil Toplum Akademisi tarafından düzenlenen Sivil Toplum Zirvesi 2023, 2 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Zirvenin bu yılki teması “Dayanıklı Sivil Toplum” oldu. Sivil Toplum Ödüllerinin de verildiği zirvede, sivil toplum ve afetler konulu panel ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Sivil Aktörler'de Murat Yılmaz'la gerçekleştirmiş olduğumuz röportajımız şimdi İLKE Analiz'de!

İLKE Vakfı Sivil Toplum Akademisi (STA) deprem sonrasında bölgede görev alan sivil toplum kuruluşları ve toplum gönüllüleri ile “Sivil Aktörler” isimli bir söyleşi dizisi başlattı.

İLKE ANALİZ'DEN HABERLER

Gazze’de Yaşanan İnsan Hakları İhlalleri

Dr. Hiba Nur Karadağ'ın Gazze'de yaşanan insan hakları ihlallerini ele aldığı yazısı İLKE Analiz'de yayınlandı.Orta Doğu Çalışan Akademisyenler Konuşmaktan Çekiniyor

5 Aralık 2023 tarihinde The Chronicle of Higher Education’da yayımlanan “Scholars Who Study the Middle East Are Afraid to Speak Out” başlıklı yazıyı İLKE Analiz okurları için tercüme ettik.

Siyasal Toplumsallaşma Sürecinde Geleneksel ve Sosyal Medyaya Dair Notlar

Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Tarık Türkmenoğlu'nun medyanın siyasal toplumsallaşmaya etkisini ele aldığı yazısı İLKE Analiz'de yayımlandı.

İSLAMİKTİSADI.NET

Köşe Yazısı: "Tuhaf Ama Faziletli Günler"

Yunus Emre Aydınbaş tarafından kaleme alınan köşe yazısı yayımlanmıştır. Yazar, mevcut ekonomik koşullara İslam ekonomisi perspektifinden bir değerlendirmede bulunmuştur.

Gündem: "Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri"

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki İslami finans gelişmelerini takipçilere tek bir çatı altında sunmak adına, editörlerimiz tarafından Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri" derlenmiştir ve yayınlanmıştır.

Gündem: "Türkiye’den İslami Finans Haberleri"

Türkiye'de İslami finans sektöründeki güncel gelişmeleri tek başlık altında ve özet halinde okuyuculara sunmak için Türkiye’den İslami Finans Haberleri editörlerimiz tarafından derlenerek yayınlanmıştır.

İLEM'DEN HABERLER

“Cumhuriyetin 100. Yılı Seminerleri” ikinci oturumu Atilla Yayla ile İLEM’de gerçekleşti

Atilla Yayla “Cumhuriyetin 100. Yılında Liberal Bakışla Cumhuriyet ve Demokrasi İlişkisi” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.

Siyasal İdeolojinin Düşünsel ve Eylemsel Oluşu

1970'lerde Türkiye'de etkili ideolojilere, bu ideolojilere aracılık eden siyasal gruplar içerisinde aktif olarak hareket eden üniversite öğrencileri üzerine yapılan araştırma sonuçlarına yer verildi.


İLEM Blog'da Aralık Ayı

Hatice Uysal'ın Filistin Dosyası için hazırladığı "Filistin Toprak Sattı mı?" başlıklı yazısı İlem Blog okuyucularıyla buluştu.


YEKDER'DEN HABERLER

ADEP Güz Dönemi Atölyeleri Tamamlandı

Ailede din eğitiminin temel yapısını oluşturan temel ögelerin eğitiminin konu edildiği çeşitli atölyeler, alanında uzman isimler tarafından verildi.


Eğitimci Geliştirme Programı’nda Dönem Sonuna Gelindi

Çocuk Eğitimleri Komisyonu tarafından gerçekleştirilen Eğitimci Geliştirme Programı (EGP), çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev alan eğitimcilerin ve eğitimci adaylarının katılımlarıyla tamamlandı.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ