İLKE e-BÜLTEN | ARALIK 2022

İLKE Konferansları'nın İlki Muhammed Muhtar Şankıti’nin Katılımıyla Gerçekleşti


İLKE Konferansları'nın ilki siyaset bilimci Muhammed Muhtar Şankıti’nin katılımıyla gerçekleşti. Şankıti, “Geopolitics of the Islamic World in a Transition Time” başlıklı sunumununda İslam coğrafyasının jeopolitiğini ve Türkiye'nin konumunu değerlendirdi.


YEKDER'den

Yetişkin Çalışmalarında Din Eğitimi Çalıştayı Gerçekleştirildi

İLEM'DE

İslam Düşünce Atlası Yeni Edisyonu İlim Dünyasına Tanıtıldı

İş Ahlakı Araştırması

İGİAD 2023 Yılı İnsani Geçim Ücretini Açıkladı

İLKE'DEN HABERLER

Sosyal Veri Güncellendi

TODAM tarafından hazırlanan Sosyal Veri, Türkiye’nin toplumsal meseleleriyle ilgili zengin veri setlerini kullanıcıların istifadesine sunmaya devam ediyor!

İLKE Heyeti'nden Şam Üniversitesi'ne Ziyaret

İLKE Vakfı Heyeti Azez'de Bulunan Şam Üniversitesi'ni ziyaret etti.

İKAM'DAN HABERLER

İKAM Araştırma Raporlarının 29.'su Yayımlandı.

Ruslan Nagayev ve Rashed Jahangir'in kaleme aldığı "Islamic Finance in Central Asia And Russia" başlıklı 13. Ülke Raporu yayımlandı. Rapor, Orta Asya ülkeleri (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan) ve Rusya Federasyonu’ndaki İslami finans durumunu ve potansiyelini analiz etmek için kaleme alınmıştır.

İslam İktisadında Selem Kitabı Çıktı.

Salih Ülev ve Mervan Selçuk'un editörlüğünde hazırlanan İslam İktisadında "Selem: Fıkhi ve İktisadi Yönleriyle" başlıklı kitap okurları ile buluştu. Bu kitapta selem konusu; tarihî, iktisadi, fıkhi ve güncel yönleriyle ele alınmıştır.


TODAM'DAN HABERLER

Türkiye'de Çocuk İşçiliği Programı Gerçekleşti

Türkiye'de çocuk işçiliği sorunu Meryem Çapun, Pınar Uyan Semerci ve Halis Kuralay tarafından tartışıldı.


Müslüman Dünyadan Fikri Birikimler Bülteni 22. Sayı Yayımlandı

Müslüman toplumların gündemlerine dair analiz, söyleşi ve kitap değerlendirmelerinin yer aldığı Müslüman Dünyadan Fikrî Birikimler Bülteni’nin 22. sayısı yayımlandı.

Bosna-Hersek'te Mevcut Durum ve Bosna'nın Geleceği” Semineri Düzenlendi.

Aliya İzzetbegoviç'in danışmanlığı yürütmüş, üst düzey bürokrat, siyasetçi ve akademisyen Prof. Dr. Adamir Jerkovic Dayton Anlaşması sonrasında oluşan kaotik düzenin yansımalarını tartışmaya açtı.

STA'DAN HABERLER

Kapasite Geliştirme Eğitimleri “Etkinlik Yönetimi” Temasıyla Düzenlendi

STK'ların her alanda ihtiyaç duyacağı temel konuları derinlemesine ele aldığımız Kapasite Geliştirme Eğitimleri'nde Hüseyin Türkan'ın katılımıyla "Etkinlik Yönetimi" konusunu ele alındı.

Kapasite Geliştirme Eğitimleri'nde “Değerlere Dayalı Liderlik Sanatı” Teması İşlendi

İLKE Sivil Toplum Akademisi, Kapasite Geliştirme Eğitimleri kapsamında “Değerlere Dayalı Liderlik Sanatı” Oxford Üniversitesi'nden Prof. Dr. Basil Mustafa tarafından ele alındı.

İLKE ANALİZ

Dünyanın En Zengin İnsanları Küresel Isınmayı Nasıl Tetikliyor?

Bloomberg'te yayınlanan How the World’s Richest People Are Driving Global Warming başlıklı yazı İLKE Analiz okurları için tercüme edildi.

Din Eğitimi Dosyası Yayınlandı

Din eğitimi politikalarının ve hizmetlerinin tarışıldığı yazı serisi yayınlandı.Hayatı ve Düşüncesi ile Sabahattin Zaim’i Hatırlamak

Merhum Sabahattin Zaim hocanın ölüm yıl dönümünde Prof. Dr. Faruk Taşçı ana hatları ile S. Zaim'in hayatını, düşünce dünyasını ve etkilerini İLKE Analiz için kaleme aldı.

İSLAMİKTİSADI.NET

Helal Yaşam, Helal Ekonomi ve Helal Finans

İslamda Müslümanları hayatlarının bir bütün olduğunu, hayatın bütününde İslam'ın helal ve haramlarına uyulması gerektiğini, aynı şekilde finansal muamelelerde de helal ve haram muamelelere dikkat edilmesi gerektiği konusu işlenmiştir.

Kripto Varlık ve Kripto Para Meselesi (Fıkhî Açıdan)

Kripto varlıkların neler olduğu, kripto varlıların ve kripto para yapıları ifade edilmiş. Kripto varlıkların merkeziyetsizlik durumları ve fıkhi durumları ele alınmıştır.


Devlet İstediği Kadar Borçlanabilir mi?

Devletin borçlanmasının ne anlama geldiği, borçlanmaların hangi kalemden yapıldığının ne anlam ifade ettiği Türkiye ve diğer ülkelerin borçluluk oranları kanunlar, grafikler, tablolar ve istatistiki verilerle ifade edilmiştir.

İLEM'DEN HABERLER

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi'nin Üçüncü Çalıştayı Gerçekleşti"

İslam Siyaset Düşüncesi Projesi (İSD) kapsamında 24 Aralık Cumartesi günü 2 oturumda 8 tebliğin sunulduğu “İslam Felsefe Geleneğinde Siyasi Bir Mesele Olarak Hakikat-Siyaset İlişkisi” çalıştayı tamamlandı.

3. İlmi Sivil Kuruluşlar Çalıştayı Gerçekleşti

İLEM öncülüğünde gerçekleştirilen İlmi Sivil Kuruluşlar Çalıştayı’nın üçüncüsü "Özgün Dilimizde Ortaklaşmak" teması ile 17 Aralık 2022 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleşti.


Geçmişten Günümüze Hilafet Kitabı 2. Baskıyla Raflarda!

Mustafa Sabri Küçükaşcı, Ali Satan ve Abdulkadir Macit editörlüğünde hazırlanan "Geçmişten Günümüze Hilafet" kitabımız 2. baskısıyla raflarda!


İGİAD'DAN HABERLER

Üyelerimiz Aileleriyle Birlikte Kahvaltıda Buluştu

İGİAD üye ve aileleri, Teşkilatlanma Komisyonu tarafından 4 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen kahvaltı organizasyonunda bir araya geldiler.

İGİAD Üyelerinden Hatay'a Kültürel Ziyaret

İGİAD Teşkilatlanma Komisyonu, 10-11 Aralık 2022 tarihleri arasında Hatay'a 2 Gün 1 Gece olan bir gezi düzenledi.

TGTV'den Derneğimize Ziyaret

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet Yıldız ve beraberindeki heyet İGİAD Yönetim Kurulunu ziyaret etti.

YEKDER'DEN HABERLER

Öğrencilerimiz Haftayı Sosyal Sorumluluk Projeleriyle Tamamladı

Gençlik Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde sürdürülen Marifet Okulunda, kurum içi eğitim faaliyetlerinin yanı sırasosyal sorumluluk projeleri kapsamında öğrencilerimiz “Üsküdar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Atık Yönetim Merkezi”ni ziyaret etti.

Öğretmen Atölyesinde Bu Ay “Masal Anlatıcılığı Atölyesi” Gerçekleştirildi

Çocuk Eğitimleri Komisyonumuz bünyesinde sürdürülen “Öğretmen Atölyeleri” programının ikincisi olan “Masal Anlatıcılığı” temalı atölye tamamlandı. 26 Kasım tarihinde düzenlenen “2022 Güz Dönemi Öğretmen Atölyeleri” gün boyunca dört farklı atölye çalışması ile gerçekleştirildi.

Ramazan Konuşmaları - Namaz E-Kitap Olarak Yayımlandı

Her yıl belirli temalar çerçevesinde alanında uzman isimlerin konuk edildiği Ramazan Konuşmaları E-Kitap olarak yayımlandı.
ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ