Ayhan Çitil ile Kant'ın Ahlak Felsefesi Okumaları Başladı

04 Nisan 2017

İLKE İlim Kültür ve Eğitim Derneği’nde İslâm Ahlâk Düşüncesi Projesi (İAD) kapsamında 29 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Ayhan Çitil tarafından 6 hafta boyunca sürmesi planlanan Modern Ahlâk Düşüncesinin Kurucu Kökenleri: Kant’ın Ahlâk Felsefesine Dair Eleştirel Okuma’nın ilk dersi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

3 Nisan 2017 Pazartesi saat 18:00'de başlayan derste Çitil, Pratik Aklın Eleştirisi’nin okunmasına geçmeden önce hazırlayıcı eserler olmaları nedeniyle Saf Aklın Eleştirisi ve Ahlâk Metafiziğinin Temelleri’nde Kant’ın nasıl bir yol takip ettiğinden bahsetti.

Katılımcıların yoğun ilgisi ile başlayan ilk derste Ayhan Çitil, Saf Aklın Eleştirisi’nden bazı pasajlar okuyarak derse devam etti. Ahlâk Metafiziğinin Temelleri adlı eserin tahlilinin akabinde Pratik Aklın Eleştirisi’nin Önsöz ve Giriş kısımlarından pasajlar, katılımcılarla birlikte okundu ve tartışıldı. Katılımcıların sorularının cevaplanması ile ilk ders nihayete erdirildi.

Modern Ahlâk Düşüncesinin Kurucu Kökenleri: Kant’ın Ahlâk Felsefesine Dair Eleştirel Okuma’nın ikinci dersi, 10 Nisan Pazartesi yine İLKE Derneği Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Kant felsefesinin her açıdan tartışıldığı önemli içerimler barındıran ahlâk felsefesinin incelendiği bu ders serisi , 6 hafta boyunca İLKE Derneği’nde devam edecek.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ