Amerika’da İslamofobi Kitap Söyleşisi Gerçekleştirildi

19 Mayıs 2022

İLKE Vakfı Toplumsal Düşünce ve Araştırmalar Merkezi (TODAM), 18 Mayıs 2022 tarihinde Wayne State Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan hukuk profesörü ve yazar Khaled A. Beydoun’u İLKE Vakfı’nda ağırladı.

 

İLKE Vakfı’nın Göç Araştırmaları Vakfı ve Droplets of Mercy ile ortaklaşa düzenlediği programda, Khaled A. Beydoun'un “American Islamophobia: Understanding the Roots and Rise of Fear” adlı kitabı ve bu kitap çerçevesinde dünyada yükselen İslamofobi dalgası tartışıldı.

 

Beydoun, yapısal, kişisel ve diyalektik olmak üzere üç tür islamofobi türünden bahsetti. Yapısal islamofobinin kişisel İslam karşıtlığını tetiklediğini ve bu durumun bir diyalektik oluşturduğunu iddia etti. Ona göre, Küresel Teröre Karşı Savaş kampanyası, İslamofobinin dilini ve mantığını ihraç ederek, önceden var olan ve dünya çapında yeni Müslüman karşıtı kampanyaları teşvik etti. Ortaya koyduğu veriler ile de günümüzde Amerika'daki Müslümanlara uygulanan nefret suçlarında %78 artış olduğunu belirtti. Khaled Beydoun, yasalar ve söylemsel olarak ırksallaştırılmasına rağmen İslam’ın ABD'de en fazla ırk çeşitliliğine sahip inanç grubunu oluşturduğunu vurguladı. Küresel bir fenomen olan İslam karşıtlığı ile fikri anlamda mücadele etmenin gerekliliğinden bahsederek sunumunu noktaladı.

Aktivist-yazar Khaled Beydoun’un sunumu sonrasında GAV Perspektif Yayınlarından Türkçe’ye çevrilen “Amerika’da İslamofobi” kitabı hakkında soru – cevap söyleşisi yapılarak program sonlandırıldı.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ