Alan İzleme Raporları Canlı Yayında Tanıtıldı

29 Temmuz 2020

İLKE Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı  ve Alan İzleme Raporları (AIR) Proje Koordinatörü Lütfi Sunar, İKAM Direktörü  Taha Eğri ve İLKE Vakfı Kıdemli Araştırmacısı İbrahim Hakan Karataş Tvnet ekranlarında Gündem Özel Canlı yayın programında Alan İzleme Raporları Projesi'nin lansmanını gerçekleştirdi.


Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda bilgi, politika ve strateji üretmek, karar alıcılara yol gösterecek araştırmalar yapmak ve gelecek için gerekli birikimin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla yola çıkan İLKE Vakfı uzun süredir üzerinde çalışılan Alan İzleme Raporları’nın tanıtımını gerçekleştirdi. Alan İzleme Raporları İslam İktisadı, Eğitim, Hukuk ve Sivil Toplum alanlarında güncel verileri ve çalışmaları analiz edip derleyerek kullanılabilir hale getirmenin amaçlandığı bir çalışmanın ürünüdür. Bu gayretle çıkılan yolda AIR serisinin ilk iki raporu olanTürkiye'de İslam İktisadı 2019  ve Eğitim İzleme Raporu 2019'un tanıtımı gerçekleştirildi.


Proje Koordinatörü Lütfi Sunar bu proje ile İslam İktisadı, Eğitim, Hukuk ve Sivil Toplum alanlarında güncel verileri kullanılabilir hale getirmenin amaçlandığını dile getirdi. Türkiye’de İslam İktisadı raporunun 2019 yılında alanda yaşanan gelişmelere ışık tuttuğunu belirten Sunar, İslam iktisadı alanında Türkiye’de 2019 yılı itibariyle bir dönüşüm yaşandığını ve bu dönüşüm ile alanının önündeki engellerin aşıldığını dile getirdi. Yapılan kanuni düzenlemeyle katılım bankalarının fon kullanımı alanında mevzuattan kaynaklı önemli sorunların giderildiğini, katılım bankalarına altıncı olarak Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın da eklenmesiyle Türkiye'de İslam iktisadı açısından önemli bir gelişmenin olduğunun söyledi.

Sonrasında Türkiye'de İslam İktisadı 2019 raporu hakkında detaylı bilgi veren Taha Eğri, alanda son yıllarda yaşanan gelişmeler ile Türkiye’de İslam iktisadı çalışmaların giderek olgunlaştığını belirtti. Özellikle geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Krizden çıkışın anahtarı İslam iktisadıdır” ifadesinin bu alana duyulan ihtiyacın somut bir örneği olduğunu belirten Eğri, İKAM’ın geçtiğimiz haftalarda yayımladığı İslam İktisadı Manifestosu ile de bu ihtiyaca dikkat çekmeyi amaçladığını söyledi.

İbrahim Hakan Karataş da 2019’un Türk eğitim sistemi için topyekûn bir revizyon ve yenilenme sürecinin tartışmaya açıldığı bir yıl olduğunu söyledi. Yıl boyunca hayata geçirilen uygulamalar, düzenlemeler, pilot uygulama­lar ve tartışmalar, 21. yüzyıl beklentileri ile uyumlu bir eğitim düzeninin olduğunu belirten Karataş,  2019 eğitim sisteminin iyileşmesinde hazırlık, planlama ve tasarım açısından verimli bir senenin geçtiğini söyledi. Eğitim İzleme Raporu 2019 2019 yılında eğitim alanında yaşanan gelişmeleri ve gündeme gelmeyen özel alanları da derinlemesine inceliyor.
EE


ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ