YEKDER’den İmam-Hatip Camiasına İki Önemli Kitap

31 Mart 2018

“İmam-Hatip Neslinde İz Bırakan Öğretmenler” ismiyle YEKDER Yayınları tarafından okuyucu ile buluşan kitap, ilmi ve kültürel birikimiyle göz doldurmuş, yaşantısı ve tavizsiz duruşuyla öne çıkmış ve en temelde de ‘veren el’ olmuş imam hatip meslek dersi öğretmenlerini konu alıyor.
Bugün imam-hatiplerde yüzlerce meslek dersi öğretmeninin görev yapıyor olması ve mesleğine yeni başlayan öğretmenlerin sayısının her geçen gün artması, bu sembol isimlerin onlara tanıtılmasını zaruri kılmıştır. Bu kapsamda, çeşitli bölgelerde öğretmenlik yapmış ve İmam-Hatip neslinde iz bırakmış olan Ali Nar, Cemal Nar, Fevzi Kuruköse, Hasan Gümüş, Kemal Temel, Mustafa Bozoğlu ve Sabahattin Öztürk’ün öğretmenlik hayatlarından kesitler sunuluyor.
Yakın tarihimize de ışık tutan kitap, Cumhuriyet tarihi içerisinde İmam-Hatiplerin yaşadığı sıkıntıları öğretmenlerin gözünden aktarıyor.
İmam Hatip Liselerinde Mesleki Din Öğretimi Kitabı Okuyucu ile Buluştu
İHL’lerde görev yapan meslek dersi öğretmenlerinin yöntem ve materyal konusunda başvurabilecekleri bir eser oluşturmak amacıyla harekete geçen YEKDER Din Eğitimi Akademisi 2016’nın Ağustos ayında “İmam-Hatip Liselerinde Meslekî Din Öğretimi” konulu projeyi başlattı. Bu çerçevede ortaya çıkan kitap, Kur’an-ı Kerim, Meslekî
Arapça ve Osmanlı Türkçesi dışında İHL’lerde zorunlu olarak okutulan Temel Dini Bilgiler, Siyer, Hadis, Fıkıh, Tefsir, Akaid-Kelam, Hitabet ve Mesleki Uygulama, Dinler Tarihi, İslam Kültür ve Medeniyeti ile seçmeli olarak okutulan İslam Tarihi ve Dinî Mûsikî derslerini ele alıyor. Derslerin öğretiminde karşılaşılan güçlükler, kritik konular, kullanılabilecek yöntem ve teknikler gibi konuları öne çıkarıyor. Konuların anlaşılmasına yardımcı olacak öneri kitaplara, ders içi ve ders dışı etkinliklere yer veriliyor.
“İmam-Hatip Liselerinde Mesleki Din Öğretimi” kitabı, yalnızca İmam-Hatip Liseleri meslek dersleri öğretmenlerine ve öğretmen adaylarına yönelik olmayıp, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin de yararlanabilecekleri bir başvuru kitabı olma özelliğini taşıyor.
Kitapları YEKDER'in internet sitesinden satın alabilirsiniz:
https://www.yekder.org/yayinlar/imam-hatip-neslinde-iz-birakan-ogretmenler
https://www.yekder.org/yayinlar/imam-hatip-liselerinde-mesleki-din-ogretimi

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ