Türkiye ve Malezya'da İslam İktisadı ve Finansı Eğitimi Çalıştayı Gerçekleştirildi

30 Kasım -1

İslam İktisadı alanında yaptığı ulusal ve uluslararası çalışmalarla adından sıkça söz ettiren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), Uluslararası İslami Finans Eğitimcileri Konseyi (ICIFE) ile ortaklaşa düzenlediği “Türkiye ve Malezya'da İslam İktisadı ve Finansı Eğitimi” çalıştayını gerçekleştirdi.
İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği bünyesinde faaliyetlerini yürüten İKAM, İslam İktisadı alanında düzenlediği faaliyetlerle alanda eksikliği hissedilen önemli konular üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor. Halka açık olarak gerçekleştirilen konferans, yoğunlaştırılmış dersler, okuma grupları vb. faaliyetlerin yanı sıra dergi, rapor ve kitap yayınlarıyla İslam İktisadı alanında özgün çalışmalara imza atmaya devam eden İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM), Uluslararası İslami Finans Eğitimcileri Konseyi (ICIFE) ile ortaklaşa düzenlediği Türkiye ve Malezya'da İslam İktisadı ve Finansı Eğitimi Çalıştayı’nı 17 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirdi.
Türkiye ve Malezya’daki İslam İktisadı Lisans ve Lisansüstü programlarının genel durumunun konuşulduğu ve İslam İktisadı alanında öncü isimlere ev sahipliği yapılan çalıştaya; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan Necdet Şensoy, İstanbul Şehir Üniversitesinden Üniversitesi’nden Ahmet Faruk Aysan, İstanbul Üniversitesi’nden Adem Esen, Marmara Üniversitesi’nden İsmail Cebeci, Konya Karatay Üniversitesi’nden Melahat Karadağ, Bingöl Üniversitesi’nden Yavuz Türkan, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Musa Öztürk, Medipol Üniversitesi’nden Selman Duran ve Ümit Hacıoğlu, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nden Zeyneb Hafsa Orhan, ICIFE'den Mohamed Aslam Haneef, Dzuljastri Abdul Razak, Rosylin Mohd Yusof ve Kamola Bayram'ın katıldığı çalıştaya Türkiye ve Malezya'dan çok sayıda akademisyen katıldı.
Çalıştayda ilk sözü alan İLKE Yürütme Kurulu ve İKAM Başkanı Lütfi Sunar, konuşmasında İKAM’ın kuruluşundan, faaliyetlerinden ve İslam İktisadı alanında yapılan çalışmaların öneminden bahsetti. Sunar’ın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Meclis Üyesi Necdet Şensoy sözü alarak açılış konuşmalarını yaptılar.
Lütfi Sunar’ın oturum başkanlığını yaptığı çalıştayın ilk oturumunda Necdet Şensoy, Mehmet Saraç, İsmail Cebeci, Melahat Karadağ ve Hafsa Orhan'ın raporları sunuldu ve Türkiye'deki İslam İktisadı ve Finansı bölümlerinin durumu konuşuldu. Konunun katılımcılar tarafından ayrıntılı bir şekilde müzakere edilmesinin ardından çalıştayın ikinci oturumunda; Malezya'daki İslam İktisadı ve Finansı bölümleri hakkındaki raporlar, ICIFE üyesi Dzuljastri Abdul Razak, Mohamed Aslam Mohamed Haneef, Rosylin Mohd Yusof & Kamola Bayram tarafından sunularak müzakere edildi. Çalıştayın sonunda serbest oturumda her iki ülke müfredatları karşılaştırılmalı olarak incelenerek alanında uzman akademisyenler tarafından müzakere edildi.
Çalıştayın müzakere oturumlarının ardından İKAM ve ICIFE arasında gelecekteki çalışmaları da ihtiva eden bir program kapsamında işbirliği anlaşması imzalanarak iki kurum arasındaki bağların güçlendirilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Çalıştayın sonunda Necdet Şensoy, Mohamed Aslam Haneef, Dzuljastri Abdul Razak, Rosylin Mohd Yusof, Kamola Bayram, Zeyneb Hafsa Orhan, Mehmet Saraç, İsmail Cebeci ve Melahat Karadağ'a hazırlayıp sundukları raporları ve katkılarından ötürü teşekkür edilerek plaketleri takdim edildi.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ