İLKE e-BÜLTEN | AĞUSTOS 2023

EPAM'dan Yeni Kabineye Yönelik Politika Önerileri!


Seçim sonrasında uygulanacak yeni politikalara yönelik Sınavlar ve Kademeler Arası Geçiş, Eğitim Teknolojileri, Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Eğitimde Eşitsizlikleri Aşmak, Yükseköğretim, Türkiye'de Örgün Din Eğitimi Türkiye'de Yaygın Din Eğitimi olmak üzere kritik alanda politika önerileri yayımlandı.


YEKDER Marifetli Yaz Kapanış Pikniği ile Sona Erdi

Bursa Yaz Akademisi Anadolu’ya İlim Köprüsü Kurdu

İş Ahlakı Dergisinin 16. Cilt 1. Sayısı Yayımlandı

İLKE'DEN HABERLER

Dr. Yakoob Ahmed Osmanlı İmparatorluğu'nun Tarihi Önemi Üzerine Konuştu!

İLKE Agenda kapsamında düzenlenen seminerde ünlü akademisyen Dr. Yakoob Ahmed Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihsel önemine ilişkin bir konuştu.

Dr. Jonathan Brown Siyahlık ve Kölelik Üzerine Tarihsel Perspektifler Üzerine Konuştu

İLKE Agenda seminerleri kapsamında akademisyen Dr. Jonathan Brown kölelik, siyahlık ve tarihsel bağlam arasındaki karmaşık ilişkiyi irdeledi.

İKAM'DAN HABERLER

TUJISE Yeni Sayısı Yayımlandı

Turkish Journal of Islamic Economics 10. Sayı 2. Cilt Çıktı! Derginin yeni sayısı İslam İktisadı disiplininden seçkin isimler tarafından kaleme alınan farklı temaları ve teorik yaklaşımları içeren 6 makale ve 3 kitap değerlendirmesinden oluşmaktadır.

Bağlantıya git

TODAM'DAN HABERLER

Platform Dergisi'nin 28. Sayısı Yayımlandı

Müslüman toplumların gündemlerine dair analiz, söyleşi ve kitap değerlendirmelerinin yer aldığı Platform Dergisi bu ay "İklim ve Çevre" dosyası ile yayımlandı.

 

Bağlantıya git

EPAM'DAN HABERLER

EPAM Yeni Kabineye Yönelik Politika Önerileri Yayımlandı!

Seçim sonrasında uygulanacak yeni politikalara yönelik Sınavlar ve Kademeler Arası Geçiş, Eğitim Teknolojileri, Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Eğitimde Eşitsizlikleri Aşmak, Yükseköğretim, Türkiye'de Örgün Din Eğitimi Türkiye'de Yaygın Din Eğitimi olmak üzere kritik alanda politika önerileri yayımlandı.

Türkiye’de Zorunlu Eğitimde Dönüşüm: 5 Yaşın Zorunlu Eğitim Kapsamına Alınması Başlıklı Politika Notu Yayımlandı!

Politika notu Türkiye’de okul öncesi eğitimin mevcut durumunu istatistiksel veriler eşliğinde ortaya koyuyor ve 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınmasına ilişkin öngörüleri literatür ışığında tartışarak önerilerde bulunuyor.

STA'DAN HABERLER

Serkan Nergis'in Röportajı İLKE Analiz'de Yayında

6 Şubat depremlerinde aktif rol alan sivil toplum örgütlerinin başında gelen İHH'nin mütevelli heyetinde yer alan Serkan Nergis'in vakıf olarak yaptıkları faaliyetlerden ve deprem bölgesiyle ilgili kişisel deneyiminden bahsettiği röportajı İLKE Analiz web sitesinde yayınlandı.

Bağlantıya git.

İLKE ANALİZ

Yeni Fransız Sekülerizmi Artık Neden Pazarlanabilir Değil

Beyrut Amerikan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sari Hanafi Fransadaki son yaşananlardan hareketle Fransız Sekülerizmini tartışmaya açtı.

Kitap Değerlendirmesi | Müreffeh Şehir ve Şehir Gelişim Endeksi

Şehir Gelişim Endeksi'nin teorik ve teknik çerçevesini geliştirmek üzere Lütfi Sunar editörlüğünde yayımlanan bu kitap, şehir araştırmaları ve şehir politikaları için geleceğe yönelik değerli bir perspektif sunuyor.

Kentsel Tasarım ve İnsan Davranışının Psikolojik Boyutu

Urban Design Lab’de yayınlanan “Urban design and Psychological Aspect of Human Behavior” başlıklı yazıyı İLKE Analiz okurları için çevirdik.


islamiktisadı.net

Nass Ekonomisi Tartışmaları Üzerine

Son günlerde sıkça kullanılan "nass ekonomisi" kavramının açıklandığı, "nass ekonomisi" kavramının kullanılmasıyla ortaya çıkan olumsuz sonuçların ekonomi politikası bağlamında ilgilileri için değerlendirildiği köşe yazısını Şükrü Çağrı Çelik kaleme aldı.

Bağlantıya git.

İLEM'DEN HABERLER

7 tema etrafında 36 Dersin Yapıldığı Bursa Yaz Akademisi Atölyeler Tamamlandı

Bursa Yaz Akademisi Atölyeler programı 17 Temmuz - 27 Ağustos 2023 tarihleri arasında 7 tema etrafında 36 dersin icra edilmesi ile tamamlandı. İlmi Etüdler Derneği ve Bursa Yıldırım Belediyesi ortaklığında düzenlenen program katılımcıları 6 hafta boyunca alanında yetkin 32 akademisyenden ders alma imkanını yakaladı.

İLEM’in Ağustos Ayı Kurumsal Ziyaretleri

İLEM, kurumsal ilişki ağlarını güçlendirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda İLEM’in mevcut çalışmalarını tanıtmak ve yeni iş birliği imkanlarını konuşmak üzere ağustos ayında İLEM Yönetim kurulu Başkanı Taha Eğri ve beraberindeki heyet ile Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Ferudun Yılmaz'a ve Bursa Yıldırım Belediyesi Başkanı Oktay Yılmaz'a ziyaret gerçekleştirdi. Bununla birlikte Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Mehmet Yaroğlu ve beraberindeki heyet İLEM’e ziyarette bulundular.

İGİAD'DAN HABERLER

Başakşehir Kaymakamı Sn. Uğur Turan'ı Ziyaret Ettik

İGİAD - Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan Yönetim Kurulu Üyelerimiz Hüseyin Dinçel, Hüseyin Akça, İsmail Hakkı Karahan ve Sinan Şahin’den oluşan heyetimizle Başakşehir Kaymakamımız Sn. Uğur TURAN beyefendiyi makamında ziyaret ettik.

fonangels.com Yönetim Kurulundan İGİAD'a Ziyaret

Girişim Kitle Fonlama Platformu A.Ş. fonangels.com Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kuş ve Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aktüre şirketin faaliyet alanları olan Girişimciliğin Eko Sistemi ve Girişim Kitle Fonlama Sistemleri üzerinde yaptığı çalışmalar hakkında yönetim kurulumuza sunum yaptılar.

YEKDER'DEN HABERLER

Ebeveynlerin Aklına Takılan Sorular Cevap Bulmaya Devam Ediyor

“1 Soru 1 Cevap Aklıma Takılanlar” video serisinde, alanında uzaman isimler ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken aklına takılan soruları cevaplandırmaya devam ediyor.

Bağlantıya git.

ÜYE KURULUŞLARIMIZ

ARAŞTIRMA MERKEZLERİMİZ