İLKE Bülten 12

EDİTÖR KATKIDA BULUNANLAR
YAYIN TARİHİ
Ocak 2018
40 Sayfa

İLKE Bülteni’nin 12’nci sayısıyla birlikteyiz.
İLKE Derneği, sosyal faaliyetlerin sık yapılmadığı yaz aylarını geride bırakarak yeni sezona hızlı bir şekilde başladı. Yeni dönemde uzun süredir devam eden Gündem Sohbetleri’ne Tefsir Sohbetleri’ni de ekledik. İLKE’de Tefsir Sohbetleri iki haftada bir Yrd. Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer öncülüğünde yapılıyor.
Derneğimiz bünyesinde 30 Eylül 2017’de kurulan Kurumsal Yönetim Akademisi (KYA) faaliyetlerine başladı. İlk olarak STK yöneticileri ve çalışanlarına yönelik “Kurumsal Gelişim Eğitim Programı (KGEP)” yapıldı. KGEP her yıl güz ve ilkbahar döneminde olmak üzere iki defa yapılacak. Program çerçevesinde STK çalışanlarına bütçe yönetimi, gönüllü yönetimi ve organizasyon alanlarında üç gün süren eğitimler veriliyor. KYA’nın belli periyotlardaki seminerleri ve atölye çalışmaları da devam ediyor.
Yine İLKE bünyesinde faaliyet gösteren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) de birinci yılını doldurdu. İktisat Yayınları etiketiyle kitaplar yayımlayan İKAM, geçtiğimiz ay düzenlediği ‘Medyada İslam İktisadı Algısı Çalıştayı’nda iki farklı rapor sundu. Ayrıca İslam İktisadı seminerleri de devam ediyor. Söz konusu raporlar ve seminerlerin ayrıntılarını İLKE Bülten’de bulabilirsiniz.
İLKE kurumlarından İGİAD geçtiğimiz aylarda büyük bir organizasyona imza attı. Bu sene ikinci defa gerçekleştirilen İş Ahlakı Zirvesi’nde değerli konuşmacılar, iş ahlakını farklı yönleriyle ele aldı.
Kurumlarımızdan İLEM’de ise farklı bir heyecan vardı. Dört yıldır sürdürülen İslam Düşünce Atlası Projesi sona erdi. Projenin iki önemli çıktısı oldu. Üç ciltlik “İslam Düşünce Atlası” kitabı ve bir internet sitesi. Kitapta ve sitede proje kapsamında teklif edilen İslam Düşüncesi dönemleri ele alınırken zaman çizelgesi, alimler, havzalar ve önemli kitaplar kapsamlı bir şekilde yer alıyor.
YEKDER’de ise Ailede Din Eğitimi Projesi, Marifet Okulu ve diğer projeleri ile Değerler Eğitimi alanında faaliyetlerine devam ediyor. Yeni sezonda yeni projeleri de var YEKDER’in.
İLKE Bülten’in 12. Sayısı 2017 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yapılan faaliyetleri içeriyor. Sizleri bültenimizle başbaşa bırakırken yeni sayıda görüşmeyi diliyoruz.

KURULUŞLARIMIZ