İKAM Konferansları 2: Theory of Islamıc Economıcs a New Approach

24 Aralık 2016 Cumartesi 19:00
Takvime ekle!
İLKE Merkez Bina

İKAM Konferanslar dizisinin ilki Prof. Dr. Sabri Orman'ın verdiği "İslam İktisadı'nın Geleceği" başlığı ile gerçekleştirildi. İKAM Konferanslar dizisinin ikinci sunumu, İslam İktisadı alanının önde gelen isimlerinden Dr. Monzer Kahf “Yeni Bir Bakış Açısından İslam İktisadının Teorisi” başlıklı konferansıyla devam ediyor.

İKAM, İslam iktisadının farklı açılardan ele alındığı konferanslarına bir yenisini ekliyor. Temel meselelerin yanı sıra, sistemsel tartışmalar ve ana akım iktisat ile olan ilişkini tartışılacağı konferansların ikincisinde, alanın önde gelen isimlerinden Dr. Monzer Kahf “Yeni Bir Bakış Açısından İslam İktisadının Teorisi” ni ele alacak.

Monzer Kahf Kimdir?
1940 yılında Şam’da doğan Kahf, lisans eğitimini University of Damascus’da, doktorasını ise University of Utah (Salt Lake City, US)’ da ekonomi üzerine tamamladı. Fıkıh ve İslami ilimler alanında da güçlü bir eğitim alan Kahf, üniversitelerde ders vermenin yanı sıra Islamic Research and Training Institute (IRTI), Islamic Development Bank (IDB) gibi farklı araştırma merkezleri ve finans kurumlarında araştırmacı, yönetici, danışman pozisyonlarında çalıştı.Suudi Arabistan, Suriye, Amerika, Kanada, Nijerya ve daha bir çok ülkede İslami finans ve bankacılık, İslam hukuku, zekat üzerine çalışmalar yapan kurumların açılmasına katkıda bulunan Kahf, bu bölgelerde İslami bankacılık ve finans üzerine modüller geliştirdi. Çalışmalarına serbest olarak California’da devam eden ve Hamad Bin KhalifaUniversity’de İslam iktisadı üzerine dersler veren Kahf’ın, zekat, vakıflar, İslami finans ve bankacılık ve İslam iktisadının diğer alanlarında çalışmaları ve kitapları bulunmaktadır.

KURULUŞLARIMIZ