Ahlâk ve Farklılık

19 Şubat 2014 Çarşamba 18:00
Takvime ekle!
İLKE Merkez Bina

İLEM (İlmî Etüdler Derneği) ve İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği ortaklığında yürütülen "İslam Ahlâk Düşüncesi Projesi" kapsamında "Ahlâkın Temeli Üzerine Konuşmalar" dizisinin altıncısı 19 Şubat Çarşamba 18.00’de İSAM Konferans Salonu’nda Prof. Dr. Zeynep Direk’in "Ahlâk ve Farklılık" başlıklı konuşmasıyla devam ediyor.

Ahlâkın evrenselliği içinde farklılığın yeri nedir? Bu soruyu ele alırken evrenselci yaklaşımı hem korumak hem de eleştirmek söz konusu olacaktır. Bu seminerde, farklılıkların hangi manada üretildiği, nasıl doğallaştırıp meşrulaştırdığı; asimetrik güç ilişkilerinin nasıl kurulduğu ve bu farklara karşı kör olan bir ahlâkın şüpheli olacağı fikri öne sürülecektir. Seminerin en temel amacı, ahlâkın temelinde farkların dekonstrüksiyonu yoluyla başkalığın anlam ifade etmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını hedefleyen bir eleştiriye can vermektir. Zira ahlâk, başkalarının özgürlüğünde temellenir.

Ahlâk ve Farklılık - Zeynep Direk
The SoundCloud content at https://soundcloud.com/ilkedernegi/zeynep-direk-ahlak is not available, or it is set to private.
KURULUŞLARIMIZ